Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Daria Wieliczko
Autorka scenariusza: Iza Michalak
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Practising Professional Sport – Pros and Cons / Wady i zalety zawodowego uprawiania sportów
Grupa docelowa: klasa 8 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.1, I.4, I.10, III.1, III.4, V.2, V.3, V.6, VII.1, VII.4
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane z zawodowym uprawianiem sportu oraz z jego zaletami i wadami.
Uczeń potrafi przedstawić dobre i złe strony sportu zawodowego, używając zdań okolicznikowych.
Uczeń potrafi stworzyć wpis na blog, w którym przedstawia plusy i minusy bycia zawodowym sportowcem.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat zawodowego uprawiania sportu oraz jego zalet i wad.
Uczeń kształtuje wiedzę na temat dobrych i złych stron zawodowego uprawiania sportu.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z grą edukacyjną, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel prosi uczniów, żeby spojrzeli na dwa zdjęcia The ups and downs of being a professional athlete (Przeczytaj), przedstawiające różne aspekty zawodowego uprawiania sportu, i pyta: What aspects of being a professional athlete do the photos show? Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy.
W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi uczniów o podanie dobrych i złych stron zawodowego uprawiania sportu. Uczniowie pracują w parach, następnie na forum klasy dzielą się pomysłami.
Uczniowie czytają tekst The Pros and Cons of Practising Professional Sport i sprawdzają, czy któreś z ich sugestii z pkt 1 pojawiły się w tekście.
Uczniowie ponownie czytają tekst i wykonują Exercise 2 i 3 (Przeczytaj). Uzasadniają odpowiedzi, cytując odpowiedni fragment tekstu.
Uczniowie wyszukują w tekście słownictwo związane z tematem lekcji i dzielą je na kategorie: dobre/złe strony zawodowego uprawiania sportu.
Uczniowie wykonują Exercise 4 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi na forum klasy.
W ramach rozgrzewki uczniowie wykonują Exercise 1 (Gra edukacyjna). Podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę.
Uczniowie grają w grę edukacyjną, a następnie w parach wykonują Exercise 2 (Gra edukacyjna).
Uczniowie wykonują Exercise 3 i 4 (Gra edukacyjna). Odpowiedzi sprawdzane są na forum klasy, a chętne osoby nanoszą je na tablicę.
Uczniowie wykonują Exercise 5 (Gra edukacyjna). W parach porównują własne wybory, a następnie na forum klasy dzielą się informacjami uzyskanymi od kolegi/koleżanki. Alternatywnie: Uczniowie w parach porównują własne wybory, a następnie na forum klasy wypowiadają się na temat podobieństw/różnic w odpowiedziach.
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują Exercise 6 (Sprawdź się).
Uczniowie w parach odpowiadają na pytania w Exercise 7 (Sprawdź się). Na forum klasy relacjonują informacje uzyskane od kolegi/koleżanki.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–5 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Write a blog entry in English about the pros and cons of being a professional athlete. In your post:
present one specific athlete and their sport;
name two advantages and two disadvantages of his/her profession;
state whether you would like to practice this sport or not and why/why not.
Your answer should be 50–120 words long.
Materiały pomocnicze: Gra edukacyjna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej, wykorzystując wszystkie wyrażenia z gry edukacyjnej z e‑materiału, uczniowie przygotowują wypowiedź na temat dobrych i złych stron zawodowego uprawiania sportu.