Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Zuzanna Kościuk
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: What does he do? / Czym on się zajmuje?
Grupa docelowa: klasa 4 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.4, II.2, II.5, III.1, III.4, V.2, VIII.1, VIII.2, VIII.3, XI, XII
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane z miejscami pracy.
Uczeń umie opowiadać o tym, gdzie pracują różne osoby.
Uczeń potrafi tworzyć pytania z what i where, aby zapytać kogoś o jego/jej zawód i miejsce pracy.
Uczeń potrafi zredagować opis osoby pracującej ze zwierzętami.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwiaja kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę dotyczącą miejsc pracy.
Uczeń kształtuje wiedzę na temat różnych miejsc pracy i zawodów.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konektywizm
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z prezentacją multimedialną lustracją, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyświetla na tablicy multimedialnej zdjęcie z Wprowadzenia i pyta uczniów o zawód osoby na zdjęciu: What does he do? (He is a fireman).
Nauczyciel pyta uczniów: Do you know what you would like to do in the future? What job would you like to have? Uczniowie odpowiadają na forum klasy. Nauczyciel zapisuje zawody na tablicy.
W ramach przygotowania do pracy z tekstem nauczyciel kieruje uwagę uczniów na zdjęcie na początku sekcji przeczytaj i mówi: You are going to read a conversation between a student and a reporter. Reporter is going to ask him some questions. Do you think it is easy to answer questions in TV or radio programmes? Po otrzymaniu kilku odpowiedzi prosi uczniów o wykonanie na wyścigi Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi uczniów, żeby przeczytali tekst What Do They Do? (Przeczytaj) i indywidualnie wykonali Exercise 2 (Przeczytaj). Uczniowie czytają pełne zdania na forum zespołu klasowego.
Nauczyciel prosi uczniów, żeby indywidualnie określili prawdziwość informacji w Exercise 3 (Przeczytaj). Następnie uczniowie czytają zdania, poprawiają te fałszywe i uzasadniają wybory, cytując odpowiednie fragmenty tekstu.
Nauczyciel prosi, żeby uczniowie przeczytali tekst ponownie i w parach uzupełnili zdania w Exercise 4 (Przeczytaj). Następnie uczniowie nanoszą zdania na na tablicę multimedialną.
Nauczyciel prosi uczniów, żeby znaleźli i podkreślili na swoich urządzeniach wszystkie pytania z wywiadu, zwraca uwagę na ich konstrukcję, po czym przypomina zasadę tworzenia pytań w Present Simple zgodnie z instrukcją z e‑materiału (Przeczytaj).
Nauczyciel prosi, żeby uczniowie dobrali się w pary. Każda osoba wymyśla zawód, który chciałaby/mogłaby wykonywać, a następnie dzielą się rolami, w ten sposób, że jedna osoba jest dziennikarzem, który przeprowadza wywiad, a druga opowiada dziennikarzowi o swoim zawodzie. Nauczyciel instruuje uczniów: Work in pairs. Student A is a journalist who is doing an interview, and Student B is being interviewed about his/her job. Student A: ask questions about the job. Student B: Imagine that you already have your dream job and explain what it is to Student A. Then switch roles and do the interview again. Po zakończeniu dialogów dwie chętne pary prezentują na forum klasy swój wywiad.
W ramach wprowadzenia do pracy z prezentacją multimedialną nauczyciel prosi uczniów o rozwiązanie krzyżówki w Exercise 1 (Prezentacja multimedialna). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę.
Nauczyciel prosi uczniów o zapoznanie się z prezentacją multimedialną i wykonanie Exercise 2 (Prezentacja multimedialna). Uczniowie nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie ponownie analizują prezentację multimedialną i wykonują Exercise 3 (Prezentacja multimedialna). Chętne osoby nanoszą odpowiedzi na tablicę.
Uczniowie wykonują Exercise 4 (Prezentacja multimedialna). Pracują indywidualnie, po czym literują nauczycielowi poszczególne słowa, a ten nanosi je na tablicę.
Uczniowie wykonują Exercise 5 (Prezentacja multimedialna). Odczytują prace na forum klasy.
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują Exercise 1–3 (Sprawdź się). Pracują indywidualnie, następnie chętne osoby nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Nauczyciel prosi uczniów o wykonanie Exercise 4 (Sprawdź się). Uczniowie porównują odpowiedzi w parach i nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie mówią, czego się podczas lekcji nauczyli (podają przykłady).
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 5–8 (Sprawdź się).
Uczniowie analizują prezentację multimedialną i do każdego zawodu dopisują po 1–2 zdania na temat tego, na czym on polega: Study the presentation in e‑material. Add 1–2 sentences about each job in the presentation.
Uczniowie robią wywiad z kimś z rodziny lub z wymyśloną osobą na temat pracy, którą ta osoba wykonuje. Wzorują się na wywiadzie z sekcji Przeczytaj i zapisują przeprowadzony przez siebie wywiad. Na kolejnej lekcji wybrane osoby prezentują wywiady.
Materiały pomocnicze: Prezentacja multimedialna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie analizują prezentację multimedialną i do każdego zawodu dopisują po 1–2 zdania na temat tego, na czym on polega: Study the presentation in e‑material. Add 1–2 sentences about each job in the presentation.