Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Zuzanna Kościuk
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Let’s Cook Together! / Ugotujmy coś razem!
Grupa docelowa: klasa 5 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.6, II.5, III.4, III.6, V.2
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane z przyrządzaniem potraw.
Uczeń potrafi rozróżniać rodzaje narzędzi kuchennych i czynności związanych z gotowaniem.
Uczeń potrafi przedstawić recepturę przyrządzania pizzy.
Cele motywacyjne:
Uczeń używa języka angielskiego w rozmowach o gotowaniu i czynnościach wykonywanych podczas przygotowywania popularnych potraw.
Uczeń nazywa przyrządy kuchenne i potrafi opisać, jak z nich korzystać.
Uczeń opisuje proces przygotowania pizzy.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem/prezentacją multimedialną)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyświetla na tablicy multimedialnej zdjęcie rodziny przygotowującej potrawę w kuchni (e‑materiał) i pyta uczniów: Do you like cooking with your family? Why? Why not? Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum zespołu klasowego.
Uczniowie na wyścigi wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Najszybszy uczeń nanosi odpowiedzi na tablicę interaktywną.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi uczniów, żeby przeczytali tekst czytanki Cooking with Your Family (Przeczytaj) i samodzielnie wybrali prawidłowe odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj), po czym przeczytali zdania na forum zespołu klasowego. Uczniowie uzasadniają odpowiedzi cytatami z tekstu.
Uczniowie ponownie czytają tekst Cooking with Your Family (Przeczytaj) i samodzielnie wybierają prawidłowe informacje w Exercise 3 (Przeczytaj). Czytają odpowiedzi na forum klasy i uzasadniają je cytatami z tekstu.
Uczniowie w parach uzupełniają zdania w Exercise 4 (Przeczytaj). Odczytują zdania na forum klasy i/lub nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
W ramach rozgrzewki do pracy z prezentacją multimedialną nauczyciel pyta się uczniów: Do you know how to make a pizza? Can you describe the process? Po wypowiedzeniu się wyznaczonych/chętnych osób uczniowie rozwiązują wykreślankę w Exercise 1 (Prezentacja multimedialna). Uczniowie pracują na czas (np. 3 minuty), a następnie chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Nauczyciel odtwarza nagrania do prezentacji po raz pierwszy, prosząc uczniów o wykonanie Exercise 2 (Prezentacja multimedialna). Uczniowie uzupełniają ćwiczenie indywidualnie, porównują w parach, a następnie odczytują poprawne odpowiedzi.
Uczniowie ponownie słuchają nagrań i oglądają prezentację, a następnie samodzielnie wykonują Exercise 3 (Prezentacja multimedialna). Czytają zdania na forum klasy.
Uczniowie w parach wykonują Exercise 4 i 5 (Prezentacja multimedialna). Chętne osoby nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie, pracując w grupach trzy-, czteroosobowych, odpowiedają na pytania z Exercise 7 (Sprawdź się):
Do you like cooking with your family? Why/why not?
Do you like cleaning the kitchen after cooking? Why/why not?
Does your family host dinner parties? Why/why not?
Po zakończeniu rozmów chętni uczniowie prezentują na forum klasy opinie na temat dwóch ostatnich pytań o sprzątaniu i urządzaniu przyjęć.
Faza podsumowująca:
Uczniowie w parach łączą obrazki z nazwami w Exercise 2 (Sprawdź się) i nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Ze względu na fakt, iż w materiale pojawia się słownictwo wykraczające poza poziom klasy 5‑tej, nauczyciel powinien moderować pracę uczniów podczas pracy z e‑materiałem.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1, 3–6 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną z Exercise 8 (Sprawdź się): You love cooking with your family. Write a blog post in which you:
describe what your family cooks;
explain the specific tasks you have;
say whether you like them or not.
Your answer shouldn’t be longer than 50 words.
Materiały pomocnicze: Prezentacja multimedialna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania daneg:o multimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie studiują przepis z prezentacji multimedialnej i wykonują jedno z dwóch poleceń (wedle wskazówek nauczyciela):
Listen to the recipe and translate the measurements and directions into Polish. Write down and record your translation (wariant dla uczniów nieuprzywilejowanych ekonomicznie).
Listen to the recipe and together with your family prepare the pizza. Photograph your pizza and bring the picture to class (wariant dla uczniów, których rodziny mogą sobie pozwolić na zakupy produktów do pizzy).