Autorka e‑materiału: Ela Borowiec

Autorka scenariusza: Iza Michalak

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: At the Shopping Centre / W centrum handlowym

Grupa docelowa: klasa 4 szkoła podstawowa

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.7, II.5, III.4, III.5, IV.4, V.1, X

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo dotyczące zakupów w galeriach handlowych.

  2. Uczeń posługuje się formami stopniowania przymiotników.

  3. Uczeń potrafi opisać centrum handlowe.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń poszerza kompetencje językowe o leksykę umożliwiającą wypowiadanie się na tematy związane z zakupami w galeriach handlowych na świecie.

  2. Uczeń kształtuje wiedzę na temat wyjątkowych centrów handlowych.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)

  3. strategie kompensacyjne (nauka poprzez używanie omówień i synonimów nieznanych słów)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. kognitywizm

  3. konstruktywizm

  4. konektywizm

  5. zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe

  6. metoda podająca (praca z tekstem, wyjaśnienie, praca z prezentacją multimedialną)

  7. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  8. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  9. metoda aktywizująca (dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca całego zespołu klasowego

  3. praca indywidualna

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla indywidualnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:
W ramach przygotowania do lekcji nauczyciel wyświetla zdjęcie The Dubai Mall is bigger than you think! i pyta: Where is Dubai/Las Vegas? What comes to your mind when you think of a very big shopping mall? Uczniowie odpowiadają, a następnie rozwiązują wykreślankę w  Exercise 1 (Przeczytaj) na urządzeniach mobilnych. Chętna osoba nanosi rozwiązanie na tablicę multimedialną, po czym nauczyciel pyta: Which words from the wordsearch describe the Dubai Mall in your opinion? Uczniowie powinni wskazać high, big, loud, tall.

Faza realizacyjna:

  1. Nauczyciel prosi uczniów o przeczytanie tekstu  Shop and Have Fun i wybranie prawidłowych odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Uczniowie wybierają odpowiedzi samodzielnie na urządzeniach mobilnych, a następnie podają je na forum klasy i uzasadniają odnosząc się do odpowiednich fragmentów tekstu.

  2. Nauczyciel pyta uczniów: Would you like to vist Dubai/Las Vegas? Would you like to visit the Dubai Mall? Why/why not? a ci odpowiadają na forum klasy.

  3. Uczniowie wykonują Exercise 34 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy. Uzasadniają je, cytując odpowiedni fragment tekstu.

  4. Nauczyciel wyjaśnia zasadę stopniowania przymiotników z sekcji Gramatyka (Przeczytaj). Następnie prosi uczniów by na wyświetlonym na tablicy tekście czytanki podkreślili wszystkie stopniowane przymiotniki i omawia ich znaczenie.

  5. Uczniowie w parach na urządzeniach mobilnych wykonują Exercise 5 i 6 (Przeczytaj) i sprawdzają odpowiedzi na forum klasy.

  6. Uczniowie wykonują kolejne ćwiczenia Exercise 78 (Przeczytaj) samodzielnie na urządzeniach mobilnych. Sprawdzają je w parach, a chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  7. Uczniowie czytają tekst o centrum handlowym w Dubaju jeszcze raz i w parach odpowiadają na pytania: What would you like to buy/do in the Dubai Mall/the Grand Canal Shoppes? Na forum klasy uczniowie dzielą się informacjami uzyskanymi od kolegi/koleżanki.

  8. W ramach przygotowania do pracy z multimedium nauczyciel wyświetla na tablicy kolaż zdjęć The world is full of amazing shopping centres!! i pyta: Do you like the shopping centre in the photos? Why/why not? What is the best shopping centre you know? Uczniowie odpowiadają na forum klasy a następnie wykonują Exercise 1 (Prezentacja multimedialna). Chętna osoba nanosi rozwiązanie na tablicę interaktywną.

  9. Uczniowie oglądają prezentację na tablicy, a następnie wykonują Exercise 2 (Prezentacja multimedialna). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy.

  10. Uczniowie wykonują Exercise 3 (Prezentacja multimedialna). W miarę potrzeby ponownie oglądają prezentację lub konsultują transkrypt aby uzasadnić wybrane przez siebie odpowiedzi.

  11. Uczniowie w parach na urządzeniach mobilnych porządkują zdania w Exercise 4 (Prezentacja multimedialna).  Chętna osoba nanosi rozwiązania na tablicę multimedialną.

Faza podsumowująca:

  1. Uczniowie rozmawiają na forum klasy lub w niewielkich grupach na temat: Which shopping mall from the presentation would you like to visit? Why?

  2. Uczniowie wykonują w parach Exercise 7 (Sprawdź się). Porównują odpowiedzi w parach, a następnie na forum klasy dzielą się informacjami na forum klasy.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie przygotowują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Write about the craziest shopping centre you can imagine. Your answer should be 2–4 sentences long.

Materiały pomocnicze: Prezentacja multimedialna z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej uczniowie na wzór slajdów z prezentacji multimedialnej tworzą własny slajd na temat istniejącego polskiego centrum handlowego, które odwiedzają, kiedyś odwiedzili lub chcieliby odwiedzić. Piszą 2‑3 zdania na temat tego co można tam robić lub kupić. Na kolejnej lekcji prezentują prace na forum klasy.