Dla nauczyciela
Scenariusz lekcji
Autor: Agnieszka Pieszalska
Przedmiot: biologia
Temat: Anatomia mózgowia człowieka
Grupa docelowa: uczniowie III etapu edukacyjnego – kształcenie w zakresie podstawowym i rozszerzonym
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń:
wymienia elementy mózgowia, uwzględniając podział na mózg i pień mózgu;
wskazuje na schemacie elementy mózgowia;
omawia etapy rozwoju mózgowia.
Strategie nauczania:
konstruktywizm;
konektywizm;
nauczanie hybrydowe.
Metody i techniki nauczania:
analiza tekstu źródłowego;
analiza grafiki interaktywnej;
mapa myśli.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w grupach;
praca całego zespołu klasowego.
Środki dydaktyczne:
komputery z dostępem do internetu;
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale;
schemat mózgowia.
Przebieg zajęć
Faza wstępna:
Nauczyciel podaje temat zajęć: Anatomia mózgowia człowieka. Prosi o przygotowanie w parach pytań z nim związanych. W razie problemów z ich sformułowaniem nauczyciel zadaje uczniom pytania: „Czego chcecie się dowiedzieć?”, „Co was interesuje w związku z tematem lekcji?”.
Nauczyciel przedstawia cele lekcji.
Faza realizacyjna:
Uczniowie zapoznają się z tekstem w sekcji „Przeczytaj” e‑materiału.
Każda z grup otrzymuje zagadnienia do opracowania w formie notatek:
grupa I: Mózg – budowa i funkcja;
grupa II: Pień mózgu – budowa i funkcja;
grupa III: Móżdżek – budowa i funkcja.
Nauczyciel mówi uczniom, na co będzie zwracał uwagę podczas prezentacji opracowanych zagadnień: informacje powinny być przedstawione w skondensowany, logiczny i przejrzysty sposób.
Uczniowie w grupach rozmawiają na temat budowy i funkcji otrzymanego elementu mózgowia i robią notatki.
Nauczyciel nadzoruje pracę grup i w razie potrzeby wyjaśnia wątpliwości.
Grupy omawiają kolejno opracowane zagadnienia, wskazując dany element na schemacie budowy mózgowia.
Uczniowie w grupach zapoznają się z grafiką interaktywną i wykonują do niej polecenia. Każda z grup otrzymuje arkusz papieru A3 do wykonania mapy myśli z polecenia 3.
Nauczyciel sprawdza poprawność wykonanych poleceń. Grupy prezentują i omawiają swoje mapy myśli.
Faza podsumowująca:
Uczniowie jako podsumowanie lekcji otrzymują krzyżówkę do rozwiązania (materiał pomocniczy).
Praca domowa:
Uczniowie wykonują ćwiczenia interaktywne 1–8 zawarte w e‑materiale.
Materiały pomocnicze:
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania grafiki interaktywnej:
Grafika interaktywna może być wykorzystana na lekcji dotyczącej budowy układu nerwowego.