Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Anna Faszcza
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Drought and Floods / Susza i powodzie
Grupa docelowa: klasa 2 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.1, I.13, II.5, III.4, V.1, V.2, V.10, VII.4, VII.11, VII.15, VIII.2, IX.1, IX.2, X, XII, XIV
Poziom nauczania: podstawowy
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane z powodziami i suszą.
Uczeń potrafi opisać przyczyny powstawania powodzi i suszy.
Uczeń umie opisać konsekwencje powodzi i suszy dla środowiska naturalnego i dla człowieka.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija słownictwo umożliwiające rozmowę o klęskach żywiołowych.
Uczeń wzbogaca wiedzę na temat zjawisk związanych z kryzysem klimatycznym.
Uczeń rozwija świadomość wpływu klęsk żywiołowych na funkcjonowanie człowieka i postawę odpowiedzialności obywatelskiej w obliczu katastrof klimatycznych.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z mapą pojęć, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów:
What natural disasters do you know?
Are any of them typical for your country/area?
Have you experienced any?
Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
Uczniowie wykonują polecenie w Exercise 1 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi na forum klasy.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst Drought On the Go i dobierają nagłówki do poszczególnych akapitów tekstu w Exercise 2 (Przeczytaj). Odpowiedzi uzasadniają cytatami z tekstu.
Uczniowie ponownie czytają tekst i wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Udzielają odpowiedzi na forum klasy, uzasadniając je cytatami z tekstu.
Uczniowie rozmawiają w parach lub niewielkich grupach i wykonują polecenie z Exercise 4 (Przeczytaj): Based on the information from the text give your opinion on how we can take care of water supply in everyday life. Give examples of actions. Po zakończeniu dyskusji uczniowie dzielą się na forum klasy pomysłami na oszczędzanie wody.
W ramach przygotowania do pracy z mapą pojęć uczniowie wykonują Exercise 1 (Mapa pojęć). Chętna osoba nanosi odpowiedź na tablicę multimedialną.
Uczniowie analizują mapę pojęć, dodają brakujące elementy, po czym wykonują Exercise 2 i 3 (Mapa pojęć). Nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie słuchają nagrań, które odtwarza nauczyciel i wykonują Exercise 4 (Mapa pojęć). Podają odpowiedzi na forum klasy, starając się je uzasadnić.
Uczniowie ponownie analizują oraz uzupełniają mapę pojęć uzupełniają Exercise 5 i 6 (Mapa pojęć). Nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza podsumowująca:
Uczniowie w parach wykonują Exercise 7 (Mapa pojęć) w formie inscenizowanego dialogu. Uczeń A wciela się w rolę klimatologa, a uczeń B – dziennikarza, którego zadaniem jest przeprowadzić wywiad na temat przyczyn powodzi oraz ich pozytywnych skutków dla środowiska i człowieka. Inscenizacja poprzedzona jest sporządzaniem przez uczniów notatek, formułowaniem porad i sprawdzaniem potrzebnego słownictwa. Nauczyciel zachęca uczniów do użycia wyrażeń z mapy pojęć. Uczniowie odgrywają scenkę dwa razy, zamieniając się rolami. Chętni prezentują scenki na forum klasy.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–7 (Sprawdź się).
Uczniowie przygotowują pracę pisemną według polecenia z Exercise 8 (Sprawdź się): You are very into the topic of natural disasters, such as droughts and floods. You want to share your knowledge with your friend from England and write the mail to her. In the email:
clarify in what way droughts are dangerous to people;
mention how floods are created and what their positive consequences are;
describe the flood or drought that took place in your country;
explain how we should take care of water supplies at home and in the city.
Materiały pomocnicze: Mapa pojęć z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie tworzą 6–8 pytań do mapy pojęć. Na kolejnej lekcji pracują w parach i udzielają odpowiedzi na pytania kolegi/koleżanki.