Dla nauczyciela
Autor e‑materiału: Marcin Legeżyński
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Hydro Power / Moc wody
Grupa docelowa: klasa 2 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.1, I.12, II.5, II.7, III.2, III.4, V.1, V.8, V.11, V.12, VII.4, VII.15, VIII.2, VIII.3, IX.1, IX.2, X, XII, XIII, XIV
Poziom nauczania - podstawowy
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K3] kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane z pozyskiwaniem energii wodnej.
Uczeń potrafi opisać działalność hydroelektrowni.
Uczeń potrafi przeprowadzić dyskusję na temat wad i zalet budowania hydroelektrowni.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat energii wodnej.
Uczeń poszerza wiedzę na temat wodnych źródeł energii.
Uczeń rozwija świadomość potrzeby korzystania z naturalnych źródeł energii w związku ze zmianami klimatycznymi oraz kształtuje postawę obywatelskiej i społecznej odpowiedzialności za zmiany klimatu.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozwijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda transmisyjna
metoda problemowa (dyskusja, symulacja)
metoda cyfrowa (wykorzystanie animacji)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
karta ćwiczeń interaktywnych
animacja
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Na forum klasy uczniowie przypominają fakty dotyczące energii wiatrowej, o których dowiedzieli się na poprzedniej lekcji na temat naturalnych źródeł energii, i/lub odpowiadają na forum klasy na pytanie: Why is it important to use alternative sources of energy?
Faza realizacyjna:
Uczniowie zapoznają się z pierwszym akapitem tekstu The History and Future of Wind Power?, a następnie odpowiadają na forum klasy na pytanie: Why is it important to use alternative sources of energy?
Uczniowie czytają tekst The Energy of Water i wymieniają wszystkie źródła energii wodnej opisane w tekście. Następnie wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Podają je na forum klasy i uzasadniają odpowiednimi fragmentami tekstu. Powtarzają czynności dla Exercise 3 (Przeczytaj).
Uczniowie tworzą w parach szkolną ulotkę informacyjną na temat energii wodnej, zgodnie z poleceniem w Exercise 4 (Przeczytaj). Prezentują efekty pracy na forum klasy.
W ramach przygotowania do pracy z animacją uczniowie rozwiązują krzyżówkę w Exercise 1 (Animacja). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie zapoznają się z animacją, a następnie wykonują Exercise 2 (Animacja). Uzasadniają odpowiedzi, odwołując się do treści animacji.
Uczniowie ponownie oglądają animację i wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 3 (Animacja). Podają je i uzasadniają, odwołując się do treści animacji.
Uczniowie wykonują Exercise 4 (Animacja) i nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza podsumowująca:
Uczniowie pracują w parach. Czytają pytania z Exercise 7 (Sprawdź się):
Why do you think we should use less fossil fuels?
What advantages of using hydro energy do you know?
What are the disadvantages of using hydroelectricity?
Uzupełniają listę pytań z ćwiczenia o dwa lub trzy pytania własnego autorstwa na podstawie informacji z animacji z e‑materiału. Następnie odgrywają scenkę wywiadu radiowego, w której jedna osoba gra rolę dziennikarza/dziennikarki, a druga eksperta/ekspertki do spraw energetyki. Uczniowie przeprowadzają wywiad dwa razy, zamieniając się rolami. Chętni uczniowie prezentują scenki na forum klasy.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Write an email to a friend from England about your visit to the local hydroelectric power plant. In the email:
describe the plant you visited;
summarise the pros of a hydroelectric power plant;
mention what the cons of it are;
explain what you think of using hydroelectricity.
Your answer should be 100–150 words long. Sign as XYZ.
Materiały pomocnicze: Animacja z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W fazie podsumowującej lekcji uczniowie, na podstawie informacji z animacji z e‑materiału, uzupełniają listę pytań z ćwiczenia Exercise 7 (Sprawdź się) o dwa lub trzy pytania własnego autorstwa. Następnie odgrywają scenkę wywiadu radiowego, w którym jedna osoba gra rolę dziennikarza/dziennikarki, a druga eksperta/ekspertki do spraw energetyki. Uczniowie przeprowadzają wywiad dwa razy, zamieniając się rolami. Chętni uczniowie prezentują scenki na forum klasy.