Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Dorota Giżyńska
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Eruption of Krakatoa / Wybuch wulkanu Krakatau
Grupa docelowa: klasa 3 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, III, IV, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.13, III.4, V.1, V.3, V.6, VII.2, VII.5, VIII.1, VIII.2, VIII.3, IX.1, X, XII
Poziom kształcenia: podstawowy
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K3] kompetencje w zakresie nauk matematycznych, przyrodniczych i inżynierii
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane z katastrofami naturalnymi, w różnych kontekstach komunikacyjnych.
Uczeń przedstawia historię wybuchu wulkanu Krakatau.
Uczeń opisuje zjawiska tsunami, powodzi, trzęsienia ziemi i wybuchu wulkanu oraz ich skutki.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat coraz częściej występujących na świecie zjawisk klimatycznych.
Uczeń kształtuje świadomość zagrożeń związanych z różnymi katastrofami naturalnymi.
Uczeń rozwija wiedzę o świecie i katastrofach grożących mieszkańcom różnych stron świata.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konstruktywizm
konektywizm
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z mapą pojęć, dyskusja w parach, na forum klasy, webquest)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel prezentuje uczniom zdjęcie wulkanu z e‑materiału. Pyta uczniów:
What natural disasters do you know?
Have you ever experienced any natural disasters?
Which natural disasters are you most afraid of? Why?
Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy.
W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Osoba wskazana przez nauczyciela nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst One Day in History i wybierają odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Sprawdzają je na forum klasy, a nauczyciel nanosi odpowiedzi na tablicę.
Uczniowie ponownie czytają tekst i wybierają właściwe odpowiedzi w Exercise 3 (Przeczytaj). Uzasadniają je, odwołując się do odpowiednich fragmentów tekstu.
Uczniowie podają właściwe odpowiedzi w Exercise 4 i 5 (Przeczytaj). Wskazani przez nauczyciela uczniowie nanoszą je na tablicę.
Uczniowie odpowiadają w parach na pytania w Exercise 6 (Przeczytaj):
What is the most important piece of information that you would like to remember from the text?
Give two reasons why volcanic eruptions are dangerous for humans.
What else would you like to learn about volcanic eruptions?
W ramach przygotowania do pracy z mapą pojęć uczniowie wykonują Exercise 1 (Mapa pojęć). Podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę. Następnie uczniowie odpowiadają na pytanie nauczyciela: Which of the natural disasters from the exercise may take place in Poland?
Uczniowie zapoznają się z mapą pojęć i porządkują wyrażenia w Exercise 2 (Mapa pojęć). Podają odpowiedzi na forum klasy i nanoszą je na tablicę.
Uczniowie, posiłkując się mapą pojęć, wykonują Exercise 3 i 4 (Mapa pojęć). Porównują odpowiedzi w parach i podają je na forum klasy. Nauczyciel lub chętna osoba nanosi je na tablicę.
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują Exercise 3 oraz 6 (Sprawdź się). Odpowiedzi są sprawdzane i omawiane na forum klasy.
Uczniowie rozmawiają w parach lub niewielkich grupach i odpowiadają na pytania z Exercise 7 (Sprawdź się):
In your opinion, what is the deadliest natural disaster? Why?
Do you like watching disaster movies? Why/why not?
Describe one of the natural disasters that occured in Poland.
Chętni relacjonują na forum klasy odpowiedzi kolegów/koleżanek.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1, 2, 4 i 5 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): You want to tell your friend from England about a famous natural disaster that happened in Poland/in the world. Write an email in which you:
explain why you are interested in the topic of natural disasters and where you found information about this natural disaster;
inform your friend when and where it happened;
ask your friend to tell you about the disasters in his/her country.
Sign as XYZ. Your email should be 100–150 words long.
Materiały pomocnicze: Mapa pojęć z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie pracują w parach. Wybierają jedno ze zjawisk naturalnych z mapy pojęć w e‑materiale, a następnie wyszukują w internecie informacje w języku angielskim na temat najaktualniejszego lub najgroźniejszego zjawiska tego rodzaju (np. ostatniego wybuchu wulkanu). Starają się opisać zjawisko w 3–4 zdaniach, stosując wyrażenia z mapy pojęć. Nauczyciel pomaga w zrozumieniu słownictwa ze źródeł i w konstruowaniu zdań. Na koniec prace prezentowane są na forum klasy. Uczniowie mogą też, w ramach pracy domowej, stworzyć na podstawie mapy pojęć krzyżówki z 6 hasłami i na kolejnej lekcji wymienić się nimi w parach w celu ich rozwiązania.