Autorki e‑materiału: Marzena Pepłowska, Justyna Płachta

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: A Tight Schedule / Napięty grafik

Grupa docelowa: klasa 2 liceum/technikum

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.3, II.2, II.4, II.6, III.1, III.4, III.5, III.7, V.5, VII.5, XI, XII, XIII

Poziom nauczania: podstawowy

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

  5. [K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej

Cele operacyjne:

  1. Uczeń posługuje się środkami językowymi umożliwiającymi rozmowę o szkole i planie lekcji.

  2. Uczeń wyraża i uzasadnia opinie i poglądy na temat poszczególnych przedmiotów, a także ustosunkowuje się do opinii i poglądów innych osób.

  3. Uczeń potrafi stworzyć wpis na blog dotyczący ulubionego przedmiotu.

Cele motywacyjne:

Dzięki poznanemu słownictwu uczeń będzie w stanie wypowiadać się na temat bardziej i mniej lubianych przedmiotów szkolnych.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. metoda kognitywna

  3. konektywizm

  4. podejście humanistyczne

  5. metoda podająca (praca z tekstem)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (praca z prezentacją multimedialną, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca indywidualna

  4. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel pokazuje uczniom zdjęcie pustego planu tygodnia (e‑materiał, grafika 1) i podaje informacje z Wprowadzenia, pytając: Are you one of those who love going to school? Or is it the opposite? Następnie prosi, żeby uczniowie w parach porozmawiali o tym, jaki mają stosunek do szkoły:

  • Do you like our school/going to school? What do you like about it?

  • Do you have favourite teachers/subjects?

  • Do you have good contact with your school friends?

  • Do you like the building?

Chętne osoby dzielą się odpowiedziami na forum klasy. Jeśli przeważają negatywne opinie, nauczyciel może zapytać klasę, co można poprawić lub zmienić. (What can we change? Paint walls/eliminate bells/begin later).

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj).

Faza realizacyjna:

  1. Nauczyciel prosi, aby uczniowie przeczytali tekst A Week In My Busy Life (Przeczytaj) i samodzielnie wybrali prawidłowe odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Na koniec ćwiczenia nauczyciel lub uczniowie zaznaczają prawidłowe odpowiedzi na tablicy interaktywnej, formułując przy tym pełne zdania.

  2. Uczniowie wykonują samodzielnie Exercise 3 (Przeczytaj), a następnie w parach sprawdzają odpowiedzi i nanoszą je na tablicę interaktywną.

  3. Uczniowie wykonują Exercise 4 (Przeczytaj). Pracują samodzielnie i porównują odpowiedzi na forum klasy.

  4. Uczniowie rozmawiają w parach lub grupach o własnych planach tygodnia.

  • Is your schedule tight as well?

  • Do you have many extracurricular activities?

  • How many?

  • What are they?

  • Which activity is your favourite?

  1. Nauczyciel wyświetla zdjęcie grupy młodzieży i prosi, żeby uczniowie wysłuchali dialogu (Plik audio). W ramach rozgrzewki uczniowie wykonują Exercise 1 (Plik audio) i dopasowują kafelki do nazw przedmiotów.

  2. Uczniowie ponownie słuchają dialogu i wykonują Exercise 2 (Plik audio). Ochotnik nanosi odpowiedzi na tablicę interaktywną.

  3. Korzystając z informacji zawartych w dialogu, uczniowie wykonują Exercise 3 (Plik audio).

Faza podsumowująca:

  1. Uczniowie na wyścigi rozwiązują krzyżówkę z Exercise 2 (Sprawdź się). Najszybsza osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  2. Uczniowie w grupach rozmawiają o tym, czego nauczyli się na ostatniej lekcji polskiego, angielskiego, biologii, chemii i wuefie.

  • What did you learn in your last Polish/English/biology ... class?

  • Was it interesting? Why? Why not?

  1. Nauczyciel prosi, aby uczniowie, wykorzystując technikę burzy mózgów, zrobili listę przedmiotów, których w szkole nie ma, a które chcieliby mieć. Zadaje pytanie: What subjects would you add to the school curriculum? (dancing, martial arts, knitting, film making, photography etc.). Uczniowie rozmawiają i dzielą się pomysłami na forum klasy, a nauczyciel zapisuje je na tablicy.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1, 3–6 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną według instrukcji z Exercise 7 (Sprawdź się): Your form teacher encourages you to consider your future – what career do you want? If you are planning to study at a university, you’ve probably started prioritising, so spending more time and effort on subjects that will be the most useful for you. To help you organise your thoughts, your teacher asked you to write down what subjects you enjoy and why. You also need to explain how these subjects are going to prepare you for university. Write at least 8 sentences.

  3. Uczniowie tworzą wpis na blog zgodnie z Exercise 8 (Sprawdź się).

Materiały pomocnicze: Plik audio z e‑materiału (dialog uczniów).

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej uczniowie wysłuchują dialogu i piszą list od Emily do znajomego z Polski (100–150 wyrazów). Opisują, które przedmioty lubi, a których nie lubi, co planuje studiować po ukończeniu szkoły ponadpodstawowej. Uzasadniają odpowiedzi. Używają zwrotów z dialogu oraz:

  • I love ... because

  • I had a crush on ... but now ... because

  • I hate ... because

  • I am planning to study ... and become an X ...