Autorka e‑materiału: Aneta Wilemska‑Rudnik

Autorka scenariusza: Iza Michalak

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Body Parts / Części ciała

Grupa docelowa:

klasa 4 szkoły podstawowej

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.11, II.5, III.4, V.1, V.2, VIII.1, VIII.2, VIII.3, XI, XII

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] Kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo związane z budową i funkcją poszczególnych części ciała oraz zmysłów.

  2. Uczeń potrafi zredagować wpis na blog, w którym wyjaśnia, czego na temat ludzkiego ciała dowiedział się z przeczytanej książki.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń poszerza kompetencje językowe o leksykę umożliwiającą wypowiadanie się na tematy związane z budową i funkcją poszczególnych części ciała oraz zmysłów.

  2. Uczeń kształtuje wiedzę w zakresie budowy i funkcji poszczególnych części ciała oraz zmysłów.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy organizowanie wiedzy tematycznej)

  3. strategie kompensacyjne (nauka poprzez używanie omówień i synonimów nieznanych słów)

Metody/techniki nauczania:

  1. kognitywizm

  2. podejście komunikacyjne

  3. podejście humanistyczne

  4. zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca całego zespołu klasowego

  4. praca indywidualna

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

  5. katalog interaktywny

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel kieruje uwagę uczniów na ilustrację przedstawiającą postać z zaznaczonymi poszczególnymi częściami ciała i pyta: Which body parts do you know? Uczniowie odpowiadają na forum klasy. Alternatywnie: nauczyciel wskazuje na poszczególne części swojego ciała i mówi: This is a head…, this is a leg… Następnie wskazuje kolejne części ciała i sprawdza, czy uczniowie potrafią nazwać je po angielsku.

  2. W ramach rozgrzewki uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba wykonuje zadanie na tablicy multimedialnej. Nauczyciel zwraca uwagę uczniów na prawidłową wymowę poszczególnych słów. (Uczniowie mogą powtórzyć wyrazy całą klasą, w podziale na grupy, rzędami, głośno, cicho itd.).

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie czytają tekst Human Body i wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną. Uczniowie mogą uzasadnić odpowiedzi, czytając odpowiednie fragmenty tekstu. Nauczyciel zwraca uwagę na wymowę poszczególnych słów. Jeśli uczniowie nie znają części ciała, które pojawiły się w zadaniu, to najpierw nauczyciel podaje nazwę danej części ciała po angielsku, a uczniowie wskazują ją na swoich ciałach, a następnie nauczyciel wskazuje na daną część ciała, a uczniowie podają jej angielską nazwę.

  2. Uczniowie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Po sprawdzeniu odpowiedzi i przećwiczeniu wymowy chętny uczeń wymawia angielską nazwę danej części ciała, a pozostali uczniowie wskazują na tę część ciała.

  3. Uczniowie wykonują Exercise 4 (Przeczytaj). Po sprawdzeniu odpowiedzi nauczyciel podaje definicje poszczególnych słów, a uczniowie mówią, o jakie słowa chodzi (lub odwrotnie).

  4. Uczniowie wykonują Exercise 5 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi nauczycielowi, a ten nanosi je na tablicę multimedialną.

  5. Uczniowie wykonują Exercise 1 (Katalog interaktywny). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  6. Uczniowie zapoznają się z katalogiem interaktywnym i wykonują Exercise 2 (Katalog interaktywny). Mogą dodatkowo przećwiczyć literowanie poszczególnych wyrazów.

  7. Uczniowie wykonują Exercise 3 (Katalog interaktywny). Porównują odpowiedzi w parach i podają je nauczycielowi.

  8. Uczniowie wykonują Exercise 4 (Katalog interaktywny). Po sprawdzeniu odpowiedzi nauczyciel podaje opis pojęcia, a uczniowie mówią, o jaki wyraz chodzi; następnie nauczyciel podaje wyraz, a uczniowie opisują podaną część ciała lub czynność.

Faza podsumowująca:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 57 (Sprawdź się).

  2. Dodatkowo nauczyciel może sprawdzić opanowanie przez uczniów kluczowego słownictwa z lekcji, proponując np. grę w kółko i krzyżyk. Nauczyciel rysuje na tablicy planszę do gry, a następnie uczniowie podają słowa, które nauczyciel lub chętny uczeń wpisuje w poszczególne pola. Nauczyciel dzieli uczniów na dwie grupy. Zadaniem każdej grupy jest opisanie danego słowa (np. neck: it’s between your head and shoulders, nose – you use it to sneeze and smell).

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1–4, 6 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie wykonują Exercise 8 (Sprawdź się):

You are reading a book about the human body. Recently, you’ve learned many new things about parts of the body and senses. You want to share this information on your blog. In your blog entry:

  • write that you are reading an interesting book about the human body;

  • describe three interesting things about human body you found out;

  • ask your readers what they know about the human body.

Write between 50‑120 words.

Materiały pomocnicze: Katalog interaktywny z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej uczniowie przygotowują na podstawie treści katalogu interaktywnego z e‑materiału krzyżówkę na pięć haseł. Definicje powinny być ilustrowane rysunkami. Na kolejnej lekcji uczniowie wymieniają się krzyżówkami i rozwiązują je.