Autorka e‑materiału: Zuzanna Kościuk

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: How Much Is It? / Ile to kosztuje?

Grupa docelowa: klasa 4 szkoła podstawowa

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.7, II.1, II.2, II.5, III.1, III.4, V.1, V.4, V.5, V.6, VII.1, VII.5, IX.1, IX.2

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

  4. [K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej

Cele operacyjne:

  1. Uczeń utrwala słownictwo związane z pieniędzmi i zakupami oraz używa go w nowych kontekstach komunikacyjnych.

  2. Uczeń poznaje zwroty przydatne podczas robienia zakupów za granicą.

  3. Uczeń redaguje wpis na blog opisujący, w jaki sposób robi zakupy.

  4. Uczeń potrafi korzystać z rzeczowników policzalnych i niepoliczalnych.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń powtarza słownictwo dotyczące pieniędzy i zakupów.

  2. Uczeń zna zwroty przydatne podczas zakupów za granicą.

  3. Uczeń potrafi opisać proces robienia zakupów w formie wpisu na blog.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (nauka poprzez używanie omówień i synonimów nieznanych słów; domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. metoda kognitywna

  2. konektywizm

  3. podejście komunikacyjne

  4. podejście humanistyczne

  5. zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe

  6. metoda podająca (praca z tekstem)

  7. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  8. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  9. metoda aktywizująca (gra edukacyjna, dyskusja w parach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca całego zespołu klasowego

  4. praca indywidualna

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica multimedialna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel wyświetla na tablicy multimedialnej zdjęcie (Przeczytaj) i pyta uczniów: 

  • Do you like shopping at a supermarket?

  • Do you shop with your parents?

  • What do you and what don’t you like about it?

Uczniowie odpowiadają na forum klasy.

  1. Uczniowie na wyścigi łączą obrazki z wyrazami w Exercise 1 (Przeczytaj). Najszybszy uczeń nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

Faza realizacyjna:

  1. Nauczyciel prosi uczniów, żeby przeczytali tekst rozmowy Hanny z mamą (Przeczytaj) i utworzyli logiczne zdania, łącząc elementy w Exercise 2 (Przeczytaj). Uczniowie czytają zdania na forum zespołu klasowego, uzasadniając odpowiedzi cytatami z tekstu.

  2. Uczniowie ponownie czytają tekst (Przeczytaj) i samodzielnie wybierają prawidłowe informacje w Exercise 3 (Przeczytaj). Odczytują odpowiedzi, uzasadniając wybory cytatami z tekstu.

  3. Uczniowie podchodzą do tablicy i uzupełniają zdania w Exercise 4 (Przeczytaj).

  4. Nauczyciel wprowadza wiedzę gramatyczną o rzeczownikach policzalnych i niepoliczalnych według instrukcji w e‑materiale, a następnie prosi uczniów, żeby, pracując w parach, znaleźli w tekście rzeczowniki obu rodzajów. Uczniowie podchodzą do tablicy i podkreślają odnalezione wyrazy.

  5. Uczniowie samodzielnie uzupełniają Exercise 5 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach, a chętna osoba nanosi je na tablicę multimedialną.

  6. Nauczyciel tłumaczy zasadę tworzenia pytań o rzeczowniki policzalne i niepoliczalne, a następnie prosi uczniów, aby samodzielnie uzupełnili Exercise 67 (Przeczytaj). Uczniowie porównują odpowiedzi w parach i nanoszą je na tablicę multimedialną.

  7. Uczniowie, pracując w parach, zadają sobie 6 pytań z how muchhow many na temat wyposażenia sali lekcyjnej i zawartości plecaka ucznia:

  • How many chairs are there in your classroom?

  • How much water do you have in that bottle?

  1. Nauczyciel informuje uczniów, że za chwilę zagrają w grę edukacyjną dotyczącą tematu pieniędzy i zakupów. W ramach przygotowania prosi o wykonanie Exercise 1 (Gra edukacyjna). Chętna osoba odczytuje odpowiedzi na forum klasy.

  2. Nauczyciel wyświetla grę na tablicy multimedialnej. Uczniowie odpowiadają na pytania w quizie. Porównują wyniki na forum klasy.

  3. Uczniowie wykonują Exercise 2–4 (Gra edukacyjna). Sprawdzają odpowiedzi w parach, następnie nauczyciel dzieli pary na dwie grupy. Uczniowie w grupach próbują ustalić wspólny klucz odpowiedzi. Obie grupy prezentują odpowiedzi na forum klasy (uzasadniając je), a następnie nauczyciel wskazuje błędy. Wygrywa grupa, która zrobi najmniej błędów.

Faza podsumowująca:

  1. Uczniowie grają w parach w memo w Exercise 1 (Sprawdź się).

  2. Nauczyciel prosi uczniów, żeby porozmawiali w grupach na tematy z Exercise 7 (Sprawdź się):

  • What do you and your parents buy on sale?

  • Which currency is used in Great Britain?

  • Which do you think is better, to pay in cash or by card?

Uczniowie pracują w grupach, a następnie prezentują opinie na forum klasy.

  1. Uczniowie mówią, czego nauczyli się podczas lekcji, wymieniają nowo poznane słownictwo i reguły.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 2–6 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie piszą pracę na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Write a short blog post about how you do the shopping. In the post:

  • inform the readers what you normally buy;

  • write how you pay for the things you buy;

  • say if you like shopping on sale

Your note should be 50–120 words long.

Materiały pomocnicze: Gra edukacyjna z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej uczniowie analizują grę edukacyjną i piszą krótki opis polskiej waluty. Polecenie: Analyse the educational game in e‑material. Describe the currency in your country. Use the words: banknote, coin, image, equals. Use 3–4 sentences.