Autorka e‑materiału: Marta Hilgier

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: I’m Never Wrong, I am sometimes not right / Nigdy się nie mylę, czasem tylko nie mam racji

Grupa docelowa: klasa 6 szkoła podstawowa

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.1, I.5, III.4, V.2, V.3, V.7, X

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

  4. [K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo związane z zachowaniem i kłopotliwymi sytuacjami towarzyskimi.

  2. Uczeń potrafi opowiadać o gafach popełnianych przez siebie i innych ludzi.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń kształtuje umiejętności językowe i utrwala słownictwo umożliwiające rozmowę o wpadkach towarzyskich.

  2. Uczeń rozwija wiedzę umożliwiającą opisywanie różnych problemów i gaf towarzyskich.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (nauka poprzez używanie omówień i synonimów nieznanych słów; domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. metoda kognitywna

  2. konektywizm

  3. podejście komunikacyjne

  4. podejście humanistyczne

  5. metoda podająca (praca z tekstem)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (gra edukacyjna, dyskusja w parach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca całego zespołu klasowego

  4. praca indywidualna

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel zapisuje na tablicy cytat z Theodore'a Roosevelta: The only man who makes no mistakes is the man who never does anything. (Wprowadzenie) i pyta uczniów: Do you agree with Roosevelt? Why? Why not? Uczniowie przedstawiają własne opinie na forum klasy.

  2. W ramach przygotowania do czytanki uczniowie na urządzeniach mobilnych łączą podane wyrazy z ich definicjami w Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi rozwiązania na tablicę multimedialną.

Faza realizacyjna:

  1. Nauczyciel prosi uczniów, żeby przeczytali tekst Don’t Make the Same Mistake Twice (Przeczytaj) i samodzielnie wybrali prawidłowe odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Uczniowie czytają odpowiedzi na forum klasy i uzasadniają je cytatami z tekstu.

  2. Uczniowie ponownie czytają tekst Don’t Make the Same Mistake Twice (Przeczytaj) i samodzielnie wybierają prawidłowe informacje w Exercise 3 (Przeczytaj). Odczytują zdania i uzasadniają je cytatami z tekstu.

  3. Uczniowie w parach uzupełniają tekst w Exercise 4 (Przeczytaj). Nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  4. W ramach przygotowania do pracy z grą uczniowie na wyścigi rozwiązują wykreślankę w Exercise 1 (Gra edukacyjna). Najszybsza osoba nanosi rozwiązania na tablicę multimedialną.

  5. Nauczyciel wyświetla na tablicy grę edukacyjną. Dzieli uczniów na 5cio‑osobowe drużyny. Każda drużyna typuje zawodnika, który odpowie na pierwsze pytanie z gry. Nauczyciel odtwarza grę, a zawodnicy odpowiadają, kolejno. Nauczyciel zaznacza odpowiedź, która padała najczęściej. W ten sposób wszyscy przechodzą całą grę, a wygrywa drużyna, której udało się odpowiedzieć poprawnie, największą ilość razy.

  6. Po zakończeniu pracy nauczyciel prosi, żeby uczniowie w parach wybrali prawdziwe odpowiedzi w Exercise 2 (Gra edukacyjna). Uczniowie podają odpowiedzi na forum klasy.

  7. Uczniowie samodzielnie uzupełniają zdania w Exercise 3 (Gra edukacyjna), W parach sprawdzają odpowiedzi i odczytują je na forum klasy.

  8. Uczniowie w parach porządkują zdania w Exercise 4 (Gra edukacyjna) i nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  9. Nauczyciel prosi, żeby uczniowie porozmawiali w parach na temat: What mistakes can you forgive? What mistakes can you not forgive? Po zakończeniu rozmów chętne osoby dzielą się przemyśleniami na forum klasy.

Faza podsumowująca:

Uczniowie dokonują samooceny. Mówią, czego nauczyli się na lekcji oraz co sprawiło im trudności.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1–7 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Write an email about the mistake you made to a friend from England. In the e‑mail mention:

  • what your mistake was and how it happened;

  • how you felt in this situation;

  • what happened in the end.

Your answer should be 50–120 words long.

Materiały pomocnicze: Gra edukacyjna z e‑materiału

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej uczniowie analizują grę edukacyjną, a następnie piszą własne definicje pięciu wybranych słów/wyrażeń z gry. Polecenie: Study Gra edukacyjna. Write your own definitions of five phrases/words from the game.