Autorka e‑materiału: Dorota Giżyńska

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Dr Internet Will See You Now / Doktor Internet zaprasza do gabinetu

Grupa docelowa: klasa 1 liceum/technikum

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, III, IV, V

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.11, III.2, III.5, IV.1, V.1, VII.11, VIII.3

Poziom nauczania: podstawowy

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K3] kompetencje w zakresie nauk matematycznych, przyrodniczych i inżynierii

  4. [K4] kompetencje cyfrowe

  5. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

  6. [K6] kompetencje obywatelskie

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo związane z opieką zdrowotną.

  2. Uczeń potrafi opisać zjawisko cyberchondrii.

  3. Uczeń potrafi przedstawić argumenty potwierdzające tezę, że nie należy diagnozować problemów zdrowotnych poprzez korzystanie na własną rękę z informacji w internecie.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija słownictwo umożliwiające rozmowę o zdrowiu.

  2. Uczeń rozwija świadomość niewystarczalności internetu w sferze doradztwa medycznego.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)

  3. strategie kompensacyjne (nauka poprzez używanie omówień i synonimów nieznanych słów)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. kognitywizm

  3. konektywizm

  4. zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe

  5. metoda podająca (praca z tekstem)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (praca z mapą pojęć, dyskusja w parach/na forum klasy, inscenizacja)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca całego zespołu klasowego

  4. praca indywidualna

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel pyta uczniów: Have you ever tried diagnosing your illness on the Internet? Is it safe? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.

  2. Nauczyciel pyta uczniów: Have you heard about cyberchondria? What is it? Uczniowie czytają pierwszy akapit tekstu Next Patient Please! i wykonują polecenie w Exercise 1 (Przeczytaj).

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie czytają tekst Next Patient Please! i wybierają nagłówki do akapitów tekstu w Exercise 2 (Przeczytaj). Odpowiedzi uzasadniają cytatami z tekstu.

  2. Uczniowie ponownie czytają tekst i wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Udzielają odpowiedzi na forum klasy, uzasadniając je cytatami z tekstu.

  3. Uczniowie pracują w parach. Starają się przytoczyć z pamięci jak najwięcej informacji na temat problemu diagnostyki przez internet przedstawionych w tekście Next Patient Please!

  4. Uczniowie, pracując parach, uzupełniają Exercise 45 (Przeczytaj). Nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  5. Uczniowie rozmawiają w parach i odpowiadają na pytania z Exercise 5 (Przeczytaj):

  • When was the last time you went to a doctor? What symptoms did you have? What was the visit like?

  • Do you ever consult Dr Internet? Why/Why not?

  • What do you think about healthcare in your country?

  1. W ramach przygotowania do pracy z mapą pojęć uczniowie wykonują Exercise 1 (Mapa pojęć). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  2. Uczniowie analizują na forum klasy mapę pojęć. Wybierają pojedyncze zwroty (np. emergency services) i definiują/ilustrują przykładami dane pojęcie. Nauczyciel powinien zadbać, żeby w analizie mapy udział wzięła jak największa liczba uczniów oraz żeby omówione zostało każde pojęcie wchodzące w skład mapy.

  3. Uczniowie wykonują Exercise 2 (Mapa pojęć) i nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  4. Uczniowie wykonują Exercise 3 (Mapa pojęć) i nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  5. Uczniowie wykonują Exercise 45 (Mapa pojęć). Porównują odpowiedzi w parach i nanoszą je na tablicę.

Faza podsumowująca:

Uczniowie rozmawiają w parach lub niewielkich grupach na tematy z Exercise 7 (Sprawdź się).

  • How can you recognise the symptoms of cyberchondria?

  • What are the dangers of self‑treating?

Chętni relacjonują na forum klasy opinie kolegów i koleżanek. Nauczyciel sporządza na tablicy listę podawanych przez uczniów objawów i zagrożeń.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną według polecenia z Exercise 8 (Sprawdź się): You’ve been feeling unwell recently. You tried to check the symptoms online, but decided to visit your doctor. He warned you against cyberchondria. You found it interesting. Write an email to your friend. In the email:

  • what information about your symptoms did you find online;

  • write about the doctor’s visit;

  • explain to your friend what cyberchondria is;

  • justify why he/she shouldn’t google symptoms online.

Sign as XYZ. Your email should be 100–150 words long.

Materiały pomocnicze: Mapa pojęć z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

Uczniowie odgrywają scenę rozmowy lekarza z pacjentem, używając słownictwa z mapy pojęć. Uczeń A gra osobę, która zapadła na cyberchondrię, a uczeń B jest lekarzem udzielającym porady na temat tego, jak pozbyć się choroby. Inscenizacja poprzedzona jest sporządzaniem przez uczniów notatek, formułowaniem porad i sprawdzaniem potrzebnego słownictwa. Nauczyciel zachęca uczniów do użycia wyrażeń idiomatycznych z mapy pojęć. Uczniowie odgrywają scenę dwa razy, zamieniając się rolami. Chętni prezentują dialogi na forum klasy.