Autorka e‑materiału: Anna Lech

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Hiking in the Mountains / Wędrówki górskie

Grupa docelowa: klasa 6 szkoła podstawowa

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V, VII

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.8, II.2, II.5, III.1, III.4,V.1, V.4, V. 6, VII.3, VII.7, VII.9

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii

  4. [K4] kompetencje cyfrowe

  5. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo związane z turystyką górską.

  2. Uczeń potrafi rozmawiać na temat właściwego przygotowania się do górskiej wędrówki.

  3. Uczeń potrafi udzielić porady dotyczącej odpowiedniego przygotowania się do górskiej wędrówki (sprzęt, ubranie).

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija kompetencje językowe pozwalające na rozmowę na temat turystyki górskiej i odpowiedniego przygotowania do uprawiania tej aktywności.

  2. Uczeń rozwija wiedzę na temat właściwego przygotowania się do górskich wędrówek.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczeń, nauka przez używanie omówień i synonimów nieznanych słów)

Metody/techniki nauczania:

  1. kognitywizm

  2. podejście komunikacyjne

  3. podejście humanistyczne

  4. zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca całego zespołu klasowego

  4. praca indywidualna

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel wyświetla na tablicy zdjęcie (Przeczytaj) i pyta uczniów: Have you hiked in the mountains? What was it like? Do you like hiking? Why/why not? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.

  2. Uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie czytają tekst Hiking Tips for Beginners i wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach, a następnie podają je na forum klasy i uzasadniają, cytując odpowiednie fragmenty tekstu.

  2. Uczniowie czytają tekst ponownie i na forum klasy podają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 34 (Przeczytaj). Uzasadniają je właściwymi fragmentami z tekstu.

  3. Nauczyciel prosi uczniów, żeby w parach przeanalizowali wyrażenia umieszczone w słowniku i odnaleźli w czytance zdania, w których występują. Następnie uczniowie, nadal pracując w parach, sprawdzają stopień opanowania przez siebie podanych wyrażeń – jeden uczeń podaje słowo po angielsku, a zadaniem drugiego jest podanie jego polskiego odpowiednika. Następnie drugi uczeń podaje polskie słowo, a zadaniem pierwszego jest przetłumaczenie go na angielski. Nauczyciel pyta na forum klasy, które słowa sprawiły uczniom problemy, a które okazały się łatwe do zapamiętania. Dodatkowo uczniowie mogą ułożyć własne zdania z wybranymi wyrazami.

  4. Uczniowie pracują w parach. Starają się wymienić z pamięci jak najwięcej przedmiotów według polecenia z Exercise 5 (Przeczytaj). Gdy Uczeń A wymienia przedmioty, uczeń B stara się poprawnie zapisać ich nazwy. Uczniowie zamieniają się rolami.

  5. W ramach przygotowania do pracy z ilustracją interaktywną uczniowie wykonują na forum klasy Exercise 1 (Ilustracja Interaktywna).

  6. Uczniowie słuchają nagrań do ilustracji i wykonują Exercise 2 (Ilustracja Interaktywna). Odczytują odpowiedzi, starając się je uzasadnić w odniesieniu do ilustracji.

  7. Uczniowie powtórnie słuchają nagrań do ilustracji, a następnie indywidualnie lub w parach wykonują Exercise 34 (Ilustracja Interaktywna). Odczytują odpowiedzi na forum klasy i nanoszą je na tablicę multimedialną.

Faza podsumowująca:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie pracują w parach i odpowiadają na pytania z Exercise 7 (Sprawdź się):

  • What should a good trekking backpack be like?

  • What equipment do you need when you go mountain hiking?

  • In your opinion, what kind of equipment you don’t need on a hiking trip?

Chętni relacjonują odpowiedzi kolegów i koleżanek na forum klasy.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 2–6 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie piszą pracę na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): You write a trekking blog. In your blog entry:

  • tell your friends what to take on a day trip;

  • write what to wear while trekking;

  • invite your friends for a short trip.

Your blog entry should be 50–120 words long.

  1. Uczniowie przygotowują 5 zdań opisujących, w jaki sposób wykorzystuje się podczas wędrówki górskiej przedmioty zaprezentowane w ilustracji interaktywnej.

Materiały pomocnicze: Ilustracja interaktywna z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej uczniowie przygotowują 5 zdań opisujących, w jaki sposób wykorzystuje się podczas wędrówki górskiej przedmioty zaprezentowane w ilustracji interaktywnej.