Dla nauczyciela
Autor e‑materiału: Marcin Legeżyński
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: The Story of Two Pilots / Historia dwojga pilotów
Grupa docelowa: klasa 5 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.4, I.8, I.9, I.12, III.4, V.2, V.3, V.5, X
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane z lotnictwem i lotami kosmicznymi.
Uczeń wie, jakich środków leksykalnych użyć w rozmowie na temat historii lotnictwa i astronautyki.
Uczeń umie porównać sylwetki Amelię Earhart i Neila Armstronga.
Uczeń posługuje się formą czasu przeszłego, dzięki czemu potrafi opisać wydarzenia historyczne i własne wspomnienia.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija wiedzę ogólną na temat historii lotnictwa i astronautyki, co pozwala mu dyskutować na coraz bardziej aktualny w obecnych czasach temat turystyki kosmicznej i lotów na Marsa.
Uczeń kształtuje wiedzę na temat rozwoju technologicznego w dziedzinie podróżowania oraz kształtuje własny stosunek do zawodu pilota i astronauty.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
metoda kognitywna
konektywizm
podejście komunikacyjne
podejście humanistyczne
zintegrowanenauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (gra edukacyjna, dyskusja w parach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyświetla na tablicy multimedialnej znaleziony we własnym zakresie model Układu Słonecznego (z Księżycem Ziemi). Uczniowie nazywają planety i odpowiadają na pytanie: Which planets did a human being set a foot on? (the Moon)? How did they get there? Odpowiadają na forum klasy.
W ramach przygotowania do lekcji uczniowie łączą wyrażenia z tłumaczeniami w Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza realizacyjna:
Posiłkując się wskazówkami ze zdjęcia na początku sekcji Przeczytaj, uczniowie zgadują, dlaczego w tytule tekstu The Two Sky Heroes Amelia Earhart i Neil Armstrong nazywani są bohaterami. Następnie czytają tekst i wybierają właściwe odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Uzasadniają je cytatami z tekstu.
Uczniowie ponownie czytają tekst i samodzielnie uzupełniają Exercise 3 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie rozmawiają w parach na temat: Imagine your are Emily Earhardt/Neil Armstrong on your first trip. How do you feel? Do you feel excited? Scared? Why? Po dyskusji notują stworzone zdania w czasie teraźniejszym (później będą przekształcać je w zdania w czasie przeszłym). Chętne osoby prezentują zdania na forum klasy.
Uczniowie podkreślają w tekście The Two Sky Heroes czasowniki, nauczyciel nanosi kilka przykładów na tablicę i przypomina zasady odmiany czasowników regularnych i nieregularnych, ewentualnie prosi o to uczniów.
Uczniowie pracują w parach i przekształcają zapiski z punktu 3 Fazy realizacyjnej w zdania w czasie przeszłym. Chętne osoby czytają zdania na forum klasy.
W ramach przygotowania do pracy z Grą edukacyjną, uczniowie znajdują słowa w wykreślance w Exercise 1 (Gra edukacyjna). Najszybsza osoba nanosi odpowiedzi na tablicę.
Uczniowie pracują z grą edukacyjną i oceniają, czy zdania w Exercise 2 (Gra edukacyjna) są prawdziwe, czy fałszywe. Podają odpowiedzi na forum klasy.
W odniesieniu do gry edukacyjnej uczniowie wykonują Exercise 3 i 4 (Gra edukacyjna), nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza podsumowująca:
W ramach utrwalenia wiedzy z lekcji, uczniowie wykonują Exercise 1–3 (Sprawdź się) indywidualnie. Sprawdzają odpowiedzi w parach, a następnie w większych grupach. Próbują ustalić jedną poprawną wersję całą klasą.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 4–6 (Przeczytaj) i Exercise 4–6 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 7 (Sprawdź się): Write an e‑mail about your visit to an air show to a friend from England. In the e‑mail mention:
describe what you saw there;
explain what you liked the most;
invite your friend to the next air show.
Your answer should be 50–120 words long.
Materiały pomocnicze: Gra edukacyjna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W domu lekcji uczniowie pracują w parach (o ile to możliwe) i na podstawie tekstu The Two Sky Heroes i dodatkowych źródeł online tworzą trzy dodatkowe pytania do gry edukacyjnej. Na kolejnej lekcji pary zadają swoje pytania innym parom i odpowiadają na pytania stworzone przez rozmówców.