Dla nauczyciela
Autor e‑materiału: Marcin Legeżyński
Autorka scenariusza: Iza Michalak
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Boarding a Flight / Wsiadając do samolotu
Grupa docelowa: klasa 1 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V, X
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.8, I.12, II.2, II.3, II.5, III.2, III.4, III.5, III.6, V.2, V.6, V.8, X
Poziom nauczania: podstawowy
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K6] kompetencje obywatelskie
[K7] kompetencje w zakresie przedsiębiorczości
[K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane z podróżami lotniczymi.
Uczeń potrafi wskazać najbardziej zaskakujące dla niego fakty dotyczące podróżowania samolotem.
Uczeń potrafi wymienić zalety i wady korzystania z tego środka transportu.
Uczeń potrafi opisywać plany na przyszłość, stosując czas Present Continuous.
Uczeń potrafi zredagować wpis na blog zachęcający do podróży lotniczych.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat podróży lotniczych.
Uczeń kształtuje wiedzę na temat dobrych i złych stron podróży samolotem.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozwijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konstruktywizm
konektywizm
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem, wyjaśnienie)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z ilustracją interaktywną, dyskusja w parach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
W ramach przygotowania do lekcji nauczyciel pyta uczniów: What makes travelling by plane so popular? Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy.
Uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst Making an Exciting Plan For an International Trip i odpowiadają na pytanie: How many times is Jenny going to change planes to get to Cuba?
Uczniowie ponownie czytają tekst Making an Exciting Plan For an International Trip i wykonują Exercise 2 i 3 (Przeczytaj). Uzasadniają odpowiedzi, powołując się na cytaty z tekstu.
Uczniowie wyszukują w tekście wyrażenia związane z podróżowaniem samolotem i grupują je, tworząc kategorie według przyjętych przez siebie kryteriów (np. kryterium semantyczne, gramatyczne).
Uczniowie, pracując w parach, odpowiadają na pytanie w Exercise 4 (Przeczytaj). Następnie porównują odpowiedzi na forum klasy.
Uczniowie zapoznają się z działem Gramatyka, a następnie wykonują Exercise 5 (Przeczytaj). Prezentują odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę.
Uczniowie, pracując w parach, wykonują Exercise 6 (Przeczytaj). Następnie dzielą się na forum klasy informacjami uzyskanymi od kolegi/koleżanki.
W ramach rozgrzewki uczniowie wykonują Exercise 1 (Ilustracja interaktywna). Udzielają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę.
Uczniowie zapoznają się z ilustracją interaktywną, a następnie wykonują Exercise 2 (Ilustracja interaktywna).
Opcjonalnie: Uczniowie wykonują Exercise 3 i 4 (Ilustracja interaktywna). Chętne osoby nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie, pracując w parach, odpowiadają na pytania w Exercise 5 (Ilustracja interaktywna). Następnie relacjonują na forum klasy informacje uzyskane od kolegi/koleżanki.
Faza podsumowująca:
Uczniowie, pracując w parach, ustnie wykonują Exercise 9 (Sprawdź się). Najpierw układają listę niezbędnego słownictwa, a następnie realizują zadanie.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–8 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 10 (Sprawdź się): Imagine you run a blog about holidays. Write a blog entry to encourage readers to choose an aeroplane as their means of transportation to get on holiday. In your blog entry:
explain which means of transportation you can use to go on holiday;
stress the amount of time that you can save by choosing an aeroplane;
summarise the financial benefits of travelling by plane;
ask your readers whether they often travel by plane or not.
Your answer should be 100–150 words long.
Materiały pomocnicze: Ilustracja interaktywna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania daneg:o multimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie tworzą dwunastohasłową krzyżówkę, wykorzystując słownictwo z ilustracji. Na kolejnej lekcji wymieniają się w parach krzyżówkami i je rozwiązują.