Autorka e‑materiału: Marta Hilgier

Autorka scenariusza: Iza Michalak

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Haute Couture is the New Black / Krawiectwo luksusowe to nowy krzyk mody

Grupa docelowa: klasa 3 liceum/technikum

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.9, II.1, II.5, III.1, III.4, III.9, IV.1, IV.5, IV.6, V.2, V.3, V.8, V.12, VI.4, VII.5, VIII.1, VIII.2, X, XII, XIII

Poziom nauczania: rozszerzony

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

  5. [K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo związane z modą oraz opisywaniem ubioru.

  2. Uczeń umie wskazać, który z anglosaskich projektantów mody wywarł na nim największe wrażenie i czyje kreacje najchętniej by nosił, i uzasadnić te wybory.

  3. Uczeń potrafi przedstawić wady i zalety podążania za trendami, co pomaga mu ugruntować własne spojrzenie na świat mody.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na tematy związane z modą oraz opisywaniem ubioru.

  2. Uczeń kształtuje zrozumienie istoty trendów.

  3. Uczeń kształtuje wiedzę na temat anglosaskich projektantów mody.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. metoda kognitywna

  3. konektywizm

  4. podejście humanistyczne

  5. zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe

  6. metoda podająca (praca z tekstem)

  7. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  8. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  9. metoda aktywizująca (praca z katalogiem interaktywny, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca indywidualna

  4. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel zwraca uwagę uczniów na zdjęcie na początku sekcji Przeczytaj i pyta się: Are people nowadays obsessed with fashion? (zgodnie z Exercise 5, Przeczytaj) Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy, argumentując swoje opinie.

  2. W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

Faza realizacyjna:

  1. Nauczyciel prosi uczniów, żeby przeczytali tekst Strike a Pose, Vogue i odpowiedzieli na pytanie: What fashion industry event does the text mention and where does the event take place? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.

  2. Uczniowie ponownie czytają tekst Strike a Pose, Vogue i wykonują Exercise 2 (Przeczytaj).

  3. Uczniowie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Uzasadniają odpowiedzi, cytując odpowiedni fragment tekstu.

  4. Uczniowie wykonują Exercise 4 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną. Następnie uczniowie ponownie czytają tekst zadania, zwracając szczególną uwagę na kontekst, w jakim pojawiły się wpisane przez nich wyrazy. Na zakończenie zakrywają tekst i, wykorzystując wyrazy, którymi go uzupełnili, starają się ten tekst streścić.

  5. Uczniowie wykonują Exercise 1 (Katalog interaktywny). Podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę.

  6. Uczniowie pracują w grupach czteroosobowych. Zapoznają się z katalogiem interaktywnym (nauczyciel przydziela każdemu po 3 wpisy). Po przeczytaniu przypisanych tekstów uczniowie w tych samych grupach wymieniają się informacjami na temat poszczególnych projektantów.

  7. W ramach podsumowania nauczyciel pyta: Which of the four fashion designers would you like to meet in person and why? Uczniowie odpowiadają w parach, a następnie na forum klasy relacjonują informacje uzyskane od kolegi/koleżanki.

  8. Uczniowie wykonują Exercise 2–6 (Katalog interaktywny).

  9. Uczniowie porządkują słownictwo dotyczące mody, które pojawiło się na wcześniejszych etapach lekcji, np. kategoryzując je według ustalonych przez siebie lub podanych przez nauczyciela kryteriów, takich jak elementy ubioru, akcesoria, przymiotniki, czasowniki. Po czym w parach sprawdzają poziom opanowania słownictwa – jedna osoba podaje polskie wyrażenie, a zadaniem drugiej jest przetłumaczenie wyrazu na angielski. Potem zamieniają się rolami.

  10. Uczniowie odpowiadają w parach na pytania w Exercise 7 (Katalog interaktywny). W tym celu najpierw wyszukują w lekcji słownictwo związane z poszczególnymi pytaniami, a następnie odpowiadają na te pytania, pamiętając o użyciu wyrażeń z lekcji.

Faza podsumowująca:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 56 (Sprawdź się). Odpowiedzi sprawdzane są na forum klasy.

  2. Uczniowie wykonują w parach Exercise 7 (Sprawdź się), wyczerpująco uzasadniając wybór.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1–4 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): More and more young people are paying attention to what they wear and choosing fashionable clothes and attention‑grabbing accessories following celebrities on social media. Write an essay (200–250 words) presenting the advantages and disadvantages of following fashion.

Materiały pomocnicze: Gra edukacyjna z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej uczniowie analizują grę edukacyjną z e‑materiału i tworzą krzyżówkę z 12 wyrazami związanymi z modą. Na kolejnej lekcji wymieniają się krzyżówkami w parach i je rozwiązują w celu utrwalenia słownictwa.