Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Ela Borowiec
Autorka scenariusza: Iza Michalak
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: At the British Museum / W Muzeum Brytyjskim
Grupa docelowa: klasa 8 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.9, II.4, II.5, III.4, III.5, V.1, V.2, V.6
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo dotyczące wizyty w muzeum i wybranych eksponatów.
Uczeń potrafi napisać do kolegi/koleżanki z Anglii list, w którym opowiada o wizycie w lokalnym muzeum i poleca zwiedzanie.
Cele motywacyjne:
Uczeń poszerza kompetencje językowe o leksykę umożliwiającą wypowiadanie się na temat wizyty w muzeum.
Uczeń wzbogaca wiedzę na temat Muzeum Brytyjskiego.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu, błąd jako narzędzie doskonalenia się)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (gra edukacyjna, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel zwraca uwagę uczniów na zdjęcie The largest museum in the UK and one of the largest in the world w sekcji Przeczytaj. Może zapytać uczniów, czy wiedzą, co znajduje się w British Museum, lub sam podać kilka faktów. Następnie nauczyciel zadaje pytania: What is the largest museum in Poland? Do you like going to museums? Why/why not? Uczniowie rozmawiają na forum klasy.
Uczniowie łączą na urządzeniach mobilnych wyrazy z ilustracjami Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba wykonuje zadanie na tablicy multimedialnej.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel zapisuje na tablicy liczby: 60, 8 mln, 2 mln. Prosi uczniów o przeczytanie pierwszego akapitu tekstu Welcome to the British Museum i odpowiedź na pytanie: What do the figures on the board refer to? Uczniowie czytają fragment i odpowiadają na pytanie na forum klasy.
Uczniowie pracują w trzyosobowych grupach. Każdy z członków grupy zapoznaje się z jednym z trzech pozostałych fragmentów tekstu (Lisa, Ken, Dorit), wyjaśniając niezrozumiałe wyrażenia przy pomocy słownika. Następnie uczniowie relacjonują sobie w zespołach treść poszczególnych fragmentów tekstu. Na koniec nauczyciel prosi uczniów o podzielenie się na forum klasy informacjami uzyskanymi od kolegów/koleżanek.
Uczniowie czytają cały tekst i wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy.
Uczniowie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Udzielają odpowiedzi na forum klasy. Uzasadniają je, odwołując się do konkretnych fragmentów tekstu.
Uczniowie wykonują w parach Exercise 4 (Przeczytaj). Sprawdzają odpowiedzi na forum klasy, a następnie rozwijają każdą odpowiedź o dodatkowe informacje.
Uczniowie wykonują Exercise 5 i 6 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach. Chętna osoba nanosi rozwiązanie na tablicę multimedialną.
Uczniowie wykonują Exercise 7 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach. Chętne osoby na forum klasy dzielą się informacjami uzyskanymi od kolegi/koleżanki.
Uczniowie omawiają z nauczycielem dział Gramatyka, a następnie wykonują Exercise 8 i 9 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy.
Uczniowie wykonują Exercise 10 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach. Na forum klasy dzielą się informacjami uzyskanymi od kolegi/koleżanki.
W ramach wprowadzenia do sekcji multimedium uczniowie wykonują Exercise 1 (Gra edukacyjna). Chętna osoba nanosi rozwiązanie na tablicę interaktywną.
Uczniowie rozwiązują na forum klasy wraz z nauczycielem krzyżówkę na poziomie łatwym, a następnie samodzielnie pokonują poziomy średni i trudny. Po ukończeniu pracy nad kolejnymi poziomami uczniowie porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy.
Uczniowie wykonują Exercise 2 (Gra edukacyjna). Porównują odpowiedzi w parach. Chętna osoba nanosi rozwiązanie na tablicę. Dodatkowo uczniowie mogą przetłumaczyć uzupełniony tekst na język polski, a następnie – nie patrząc na tekst oryginalny – z powrotem na język angielski. Na koniec porównują swoją wersję tekstu po angielsku z tekstem oryginalnym.
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują Exercise 3 (Gra edukacyjna). Sprawdzają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę multimedialną.
Uczniowie wykonują Exercise 4 (Gra edukacyjna). Podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę multimedialną. Dodatkowo uczniowie mogą przetłumaczyć uzupełniony tekst na język polski i z powrotem na angielski (patrz pkt 12 fazy realizacyjnej).
Uczniowie dokonują samoewaluacji – ustalają czego się nauczyli, co było dla nich trudne, a co łatwe oraz identyfikują nowe słownictwo, skupiając się na najtrudniejszych dla nich słowach.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–7 (Sprawdź się).
Uczniowie przygotowują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): You have just been to a museum in your local area. In a letter to an English friend:
say what kind of museum it was and what was on display;
describe one object that you really liked;
recommend visiting the museum and explain why it is worth visiting.
Sign as XYZ. Your email should be between 50–120 words long.
Materiały pomocnicze: Gra edukacyjna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie przygotowują tekst na temat Muzeum Brytyjskiego. Wcielają się w rolę przewodnika i konstruują wypowiedź w taki sposób, aby pojawiły się w niej wszystkie wyrażenia z krzyżówki (tam, gdzie to możliwe lub konieczne – wraz ich wyjaśnieniami, np.: hieroglyphs/Egyptian writing system). Na kolejnej lekcji uczniowie pracują w grupach trzyosobowych. Uczeń A jest przewodnikiem po muzeum, a uczeń B – osobą odwiedzającą muzeum (może zadawać uczniowi A pytania dotyczące eksponatów). Uczeń C sprawdza, czy wyrazy z gry edukacyjnej są używane we właściwych znaczeniach. Uczniowie A i B prowadzą rozmowę, przy czym w połowie zadania mogą zamienić się rolami. Alternatywnie: Jeśli poziom językowy uczniów nie pozwala na wykonanie zadanie, nauczyciel może zaproponować wykonanie słowniczka porządkującego słownictwo z krzyżówek.