Scenariusz

Autor

Learnetic

Temat zajęć

Legenda

Grupa docelowa

Szkoła podstawowa, klasa V

Ogólny cel kształcenia

Rozpoznaje czytany utwór jako baśń i legendę.

Kształtowane kompetencje kluczowe

Zalecenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE z dnia

18.12.2006r. w sprawie kompetencji kluczowych w procesie

uczenia się przez całe życie

• Porozumiewanie się w języku ojczystym

• Umiejętność uczenia się

Cele (szczegółowe) operacyjne

Uczniowie:

  • nazywają cechy gatunkowe legendy,

  • omawiają akcję legendy, wyodrębniają wątki i wydarzenia,

  • charakteryzują i oceniają bohaterów legendy,

  • inscenizują wybraną legendę.

Metody/techniki kształcenia

  • metoda asymilacji wiedzy - pogadanka, dyskusja, wykład

  • metoda samodzielnego dochodzenia do wiedzy - “burza mózgów”

  • metoda inscenizacyjna - drama

  • metoda eksponująca - pokaz filmu

  • metoda praktyczna - ćwiczenia

Formy pracy

  • zbiorowa

  • indywidualna

Przebieg lekcji

Faza wprowadzająca

  1. Nauczyciel zadaje uczniom pytanie, jakie legendy znają, prosi o wymienienie bohaterów legendarnych. Następnie pyta, czy znają inne znaczenia słowa legenda. Zaprasza do obejrzenia filmu Legenda.

Faza realizacyjna

  1. Uczniowie wraz z nauczycielem oglądają film Legenda. Nauczyciel przerywa projekcję po słowach: A wtedy każdej pracy Pan Bóg dopomoże. Zapowiada konkurs na najtrafniejszy tytuł obejrzanej legendy. Zapisuje propozycje uczniów na tablicy, zapowiadając, że na zakończenie lekcji ich pomysły zostaną skonfrontowane z rzeczywistym tytułem. Propozycje najciekawsze i najbliższe oryginałowi zostaną nagrodzone plusem.

  2. Następnie nauczyciel inicjuje dyskusję nad postawą głównego bohatera legendy i zakończeniem opowieści, zadając pytania do rozważań:
    Czy szewczyk jest bohaterem pozytywnym, czy negatywnym i dlaczego?
    Czy słusznie postąpił, obdarzając ubogiego pieniędzmi?
    Czy zakończenie legendy jest szczęśliwe, czy nieszczęśliwe?
    Jaka nauka płynie z legendy?

  3. Po zakończonej dyskusji nauczyciel włącza dalszą część filmu i ponownie zatrzymuje go po słowach: (...), ktoś może powiedzieć, że opowiadamy legendy. Uczniowie samodzielnie rozwiązują ćwiczenia interaktywne od 1 do 3. Odpowiedzi omawiają wspólnie z nauczycielem.
    Nauczyciel rozdaje uczniom tekst Legendy o Złotej Kaczce. Następnie włącza pozostałą część filmu, zatrzymuje po słowach:

    *Tak jest w przypadku Legendy o Złotej Kaczce, Zapamiętaliście nazwy ulic, którymi wędruje szewczyk Lutek?, Jednak obok nich pojawiają się postacie historyczne lub związane z historią,*dając uczniom czas na określenie kolejno: czasu akcji, miejsca akcji, bohaterów. Następnie odpowiedzi uczniów są porównywane z narracją w filmie.

  4. Po zakończonej projekcji uczniowie samodzielnie rozwiązują ćwiczenia interaktywne od 4 do 10. Odpowiedzi omawiają z nauczycielem.

  5. Nauczyciel wspomina o ciekawej odmianie legendy, legendzie miejskiej. To opowieść, która ma tylko pozory prawdziwej informacji, najczęściej rozpowszechniana jest w kręgach towarzyskich, w mediach, ostatnio zaś w internecie. Stworzona przez anonimową osobę, szybko się rozpowszechnia. Tematyka jest związana z ważnymi dla danej społeczności sprawami, np. zdrowiem lub bezpieczeństwem.

  6. Nauczyciel opowiada przykładową legendę miejską, np. o czarnej wołdze.

Faza podsumowująca

  1. Na zakończenie nauczyciel prosi o przypomnienie tytułu omawianej na lekcji legendy i wspólnie z uczniami rozstrzyga konkurs na tytuł legendy. Następnie inicjuje krótką dyskusję nad znaczeniem i wartością legend, opierając się na informacjach podanych w zakończeniu filmu.

Praca domowa

  1. Napisz własną legendę, pamiętaj o jej cechach gatunkowych.

  2. Czy znasz legendy swojego regionu lub miejscowości? Wybierz jedną i przygotuj się do opowiedzenia jej w klasie.

m177c23e7cece40af_1520001429923_0

Metryczka

Tytuł

Legenda

Temat lekcji z e‑podręcznika, do którego e‑materiał się odnosi

Z polskich opowieści

Przedmiot

Język polski

Etap edukacyjny

II/szkoła podstawowa

Nowa podstawa programowa

I. Kształcenie literackie i kulturowe.

1. Czytanie utworów literackich. Uczeń:

1) omawia elementy świata przedstawionego, wyodrębnia obrazy poetyckie w poezji;

2) rozpoznaje fikcję literacką; rozróżnia i wyjaśnia elementy realistyczne i fantastyczne w utworach, ze szczególnym uwzględnieniem ich w prozie realistycznej, fantastycznonaukowej lub utworach fantasy;

3) rozpoznaje czytany utwór jako baśń, legendę, bajkę, hymn, przypowieść, mit, opowiadanie, nowelę, dziennik, pamiętnik lub powieść oraz wskazuje jego cechy gatunkowe; rozpoznaje odmiany powieści i opowiadania, np. obyczajowe, przygodowe, detektywistyczne, fantastycznonaukowe, fantasy;

5) omawia funkcje elementów konstrukcyjnych utworu, w tym tytułu, podtytułu, motta, puenty, punktu kulminacyjnego;

6) rozpoznaje elementy rytmizujące wypowiedź, w tym wers, rym, strofę, refren, liczbę sylab w wersie;

7) opowiada o wydarzeniach fabuły oraz ustala kolejność zdarzeń i rozumie ich wzajemną zależność;

9) charakteryzuje podmiot liryczny, narratora i bohaterów w czytanych utworach;

10) rozróżnia narrację pierwszoosobową i trzecioosobową oraz wskazuje ich funkcje w utworze;

11) wskazuje w utworze bohaterów głównych i drugoplanowych oraz określa ich cechy;

12) określa tematykę oraz problematykę utworu;

13) wskazuje i omawia wątek główny oraz wątki poboczne;

14) nazywa wrażenia, jakie wzbudza w nim czytany tekst;

15) objaśnia znaczenia dosłowne i przenośne w tekstach;

16) określa doświadczenia bohaterów literackich i porównuje je z własnymi;

20) wskazuje wartości w utworze oraz określa wartości ważne dla bohatera.

2. Odbiór tekstów kultury. Uczeń:

3) określa temat i główną myśl tekstu;

4) dostrzega relacje między częściami wypowiedzi (np. tytuł, wstęp, rozwinięcie, zakończenie);

II. Kształcenie językowe.

3. Komunikacja językowa i kultura języka. Uczeń:

1) identyfikuje tekst jako komunikat; rozróżnia typy komunikatu: informacyjny, literacki, reklamowy, ikoniczny;

2) identyfikuje nadawcę i odbiorcę wypowiedzi;

III. Tworzenie wypowiedzi.

1. Elementy retoryki. Uczeń:

3) tworzy logiczną, semantycznie pełną i uporządkowaną wypowiedź, stosując odpowiednią do danej formy gatunkowej kompozycję i układ graficzny; rozumie rolę akapitów w tworzeniu całości myślowej wypowiedzi;

2. Mówienie i pisanie. Uczeń:

5) opowiada o przeczytanym tekście;

IV. Samokształcenie. Uczeń:

1) doskonali ciche i głośne czytanie;

7) rozwija umiejętność krytycznej oceny pozyskanych informacji;

8) poznaje życie kulturalne swojego regionu;

9) rozwija umiejętności efektywnego posługiwania się technologią informacyjną oraz zasobami internetowymi i wykorzystuje te umiejętności do prezentowania własnych zainteresowań.

Kompetencje kluczowe

Zalecenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE z dnia 18.12.2006r. w sprawie kompetencji kluczowych w procesie uczenia się przez całe życie

  • Porozumiewanie się w języku ojczystym

  • Umiejętność uczenia się

Cele edukacyjne zgodne z etapem kształcenia

Uczniowie:

  • nazywają cechy gatunkowe legendy,

  • omawiają akcję legendy, wyodrębniają wątki i wydarzenia,

  • charakteryzują i oceniają bohaterów legendy,

  • inscenizują wybraną legendę.

Powiązanie z e‑podręcznikiem

http://www.epodreczniki.pl/reader/c/221804/v/22/t/student-canon/m/j0000008HFB5v22