Autorki e‑materiału: Zuzanna Kościuk

Autorki scenariusza: Iza Michalak

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: The Life of Helen Keller / Życie Helen Keller

Grupa docelowa: klasa 4 liceum/technikum

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne: I, II, III, V

Treści nauczania – wymagania szczegółowe: I.1, I.5, I.9, I.14, II.1, II.5, II.9, III.1, III.4, III.5, III.6, III.7, III.9, V.2, V.3, VIII.1, VIII.2, VIII.3, XI, XII, XIII

Poziom nauczania: rozszerzony

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo dotyczące działań aktywistki Helen Keller na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

  2. Uczeń umie opisać, jak Helen Keller nauczyła się stosować komunikację werbalną.

  3. Uczeń potrafi przedstawić rolę, jaką odegrała Anne Sullivan w życiu Helen Keller.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na tematy związane z działalnością aktywistki Helen Keller na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

  2. Uczeń poszerza wiedzę na tematy związane z działalnością aktywistki Helen Keller na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu, błąd jako narzędzie doskonalenia się)

Metody/techniki nauczania:

  1. kognitywizm

  2. podejście komunikacyjne

  3. podejście humanistyczne

  4. zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe

  5. metoda podająca (praca z tekstem)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (audiobook, dyskusja w parach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca całego zespołu klasowego

  4. praca indywidualna

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

Nauczyciel kieruje uwagę uczniów na zdjęcie przedstawiające Helen Keller i mówi: The photo shows Helen Keller, an American disability rights advocate. She lost her sight and hearing at a young age and despite that learned to write and speak, and she became the first deafblind person to earn a Bachelor of Arts degree. Następnie prosi uczniów o wykonanie Exercise 1 (Przeczytaj). Wyznaczona przez nauczyciela osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną. Dodatkowo, bazując na informacjach na temat Helen Keller przekazanych przez nauczyciela, uczniowie mogą ułożyć zdania związane z życiem Helen Keller. Wykorzystują wybrane lub wszystkie wyrazy z zadania.

Faza realizacyjna:

  1. Nauczyciel kieruje uwagę uczniów na tytuł tekstu The Life of Hellen Keller (Przeczytaj) i prosi o sformułowanie dziesięciu pytań, na które odpowiedź uczniowie chcieliby znaleźć w tekście.

  2. Uczniowie czytają tekst The Life of Hellen Keller (Przeczytaj) i sprawdzają, czy znajdują się w nim odpowiedzi na pytania, które zadali. Odpowiadają na forum klasy.

  3. Uczniowie wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach, po czym na forum klasy uzasadniają je, odwołując się do treści testu.

  4. Uczniowie wykonują Exercise 34 (Przeczytaj).

  5. Uczniowie wykonują Exercise 5 (Przeczytaj). Wyznaczone przez nauczyciela osoby odczytują odpowiedzi na forum klasy.

Alternatywnie: Uczniowie wykonują zadanie ustnie w parach bądź na forum klasy w formie dyskusji. Przed przystąpieniem do realizacji zadania wyszukują w tekście przydatne słownictwo, które wykorzystają w wypowiedziach.

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1 (Audiobook). Wyznaczona przez nauczyciela osoba nanosi odpowiedzi na forum klasy.

  2. Uczniowie zapoznają się z treścią audiobooka i wykonują Exercise 2 (Audiobook). Porównują odpowiedzi w parach, a wyznaczona przez nauczyciela osoba nanosi je na tablicę interaktywną. Po ponownym wysłuchaniu audiobooka uczniowie mogą dodatkowo rozwinąć każdy z elementów w zadaniu, podając kilka szczegółów.

  3. Uczniowie realizują Exercise 3 (Audiobook). Sprawdzają odpowiedzi w parach, a następnie na forum klasy uzasadniają je, odwołując się do treści audiobooka.

  4. Uczniowie wykonują Exercise 4 (Audiobook). Wyznaczona przez nauczyciela osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

Faza podsumowująca:

Uczniowie wykonują Exercise 7 (Sprawdź się).

Praca domowa:

  1. Uczniowie realizują Exercise 1–6 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie przygotowują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się):

Everyone knows of Helen Keller but not everyone is aware of her lifelong companion and teacher Anne Sullivan. Write an article (200–250 words) in which you discuss Anne’s role in Helen’s journey.

Materiały pomocnicze:

Audiobook z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej uczniowie przygotowują się do odegrania ról z przyjęciem dwóch perspektyw: a) reprezentują siebie, b) wcielają się w postać Helen Keller. Opracowują pytania, które chcieliby zadać Helen – dotyczące jej życia, napotkanych trudności, cech charakteru, które pomogły jej tak wiele osiągnąć itd. – i jednocześnie przygotowują się do zaprezentowania postaci Helen, zwracając uwagę na jej motywację do zmiany, cechy charakteru, fakty z życia itd. Na kolejnej lekcji uczniowie pracują w parach – uczeń A reprezentuje siebie, uczeń B wciela się w postać Helen Keller. Uczniowie prowadzą rozmowę, a w połowie zadania zamieniają się rolami.