Autorka e‑materiału: Kamila Wichrowska

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Opracowanie metodyczne: Paulina Andruszkiewicz‑Glińska, Paulina Marchlik

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Can You Speak English? / Czy potrafisz mówić po angielsku? 

Grupa docelowa: klasa 2 szkoła podstawowa

Podstawa programowa:

Treści nauczania – wymagania szczegółowe: 1.1, 2.1, 2.2, 2.3, 3.1, 3.2, 5.2, 6.1, 6.3, 7, 8.1, :11

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń opisuje, co potrafi, a czego nie potrafi robić.

  2. Uczeń wymienia nazwy różnych umiejętności.

  3. Uczeń zadaje pytanie na temat tego, co potrafi kolega/koleżanka.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija zasób słownictwa umożliwiający opisanie własnych umiejętności.

  2. Uczeń kształtuje świadomość tego, jak wiele już potrafi, a tym samym rozwija pewność siebie.

  3. Uczeń rozwija motywację do nauczenia się tego, czego jeszcze nie potrafi.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)

  3. strategie kompensacyjne (techniki wspierające uczenie się słownictwa, błąd jako narzędzie doskonalenia)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. kognitywizm

  3. konstruktywizm

  4. konektywizm

  5. metoda podająca (praca z tekstem/filmem)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (odgrywanie dialogów w parach, zadanie ruchowe/nauczanie polisensoryczne)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca całego zespołu klasowego

  3. praca indywidualna

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla indywidualnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

Przed lekcją nauczyciel przygotowuje karty z obrazkami ilustrującymi różne umiejętności: draw, sing, dance, read in English, write in English, count to 20, cook, speak English, oraz miękką piłeczkę.

Uczniowie tworzą krąg. Nauczyciel robi różne śmieszne miny i pyta: Can you do this? Zadaniem uczniów jest odtworzyć minę. Nauczyciel może przeprowadzić zabawę z użyciem piłeczki. Wówczas rzuca ją do wybranej osoby z prośbą o naśladowanie. Następnie ten, kto złapał piłeczkę, wybiera kolejną osobę i odrzuca ją do niej, robi zabawną minę i pyta: Can you do this?

Faza realizacyjna:

  1. Nauczyciel po kolei odtwarza nagrania z Exercise 1 (Przeczytaj). Po wysłuchaniu pierwszego pytania uczniowie powtarzają je chórem. Następnie nauczyciel wskazuje kilkoro uczniów i powtarza pytanie. Wybrana osoba głośno na nie odpowiada, dodatkowo wykonując odpowiedni gest: kciuk uniesiony w górę lub kciuk skierowany w dół.

  2. Uczniowie słuchają nagrania i oglądają historyjkę obrazkową (Przeczytaj), śledzą wzrokiem tekst na tablicy multimedialnej lub na urządzeniach mobilnych. Podczas drugiego otworzenia, nauczyciel zatrzymuje nagranie po każdym zdaniu z can lub can't. Dzieci powtarzają całą klasą dane partie tekstu - raz głośno, raz cicho.

  3. Nauczyciel wyświetla na tablicy ilustracje z Exercise 2 (Przeczytaj). Głośno odczytuje kolejne zdania: Patrick’s mum can cook, itd. Za każdym razem pyta uczniów: Is it true?, a oni odpowiadają Yes lub No. Jeśli odpowiedź jest poprawna, ochotnik podchodzi do tablicy i umieszcza zdanie w odpowiednim miejscu na rysunku.

  4. Uczniowie w parach na urządzeniach mobilnych porządkują wyrazy w zdaniach w Exercise 3 (Przeczytaj). Następnie nauczyciel zadaje pytania z ćwiczenia uczniom wybranym rzutem piłeczki. Zadaniem uczniów jest głośno odpowiedzieć: Yes, I can albo No, I can’t.

  5. W ramach przygotowania do oglądania filmu uczniowie wykonują Exercise 1 (Film). Nauczyciel wybiera 4 osoby, którym wręcza po jednej karcie obrazkowej ilustrującej czynności z Exercise 1 (Film). Następnie wyświetla na tablicy zadanie, ale zakrywa w nim obrazki. Zadaniem uczniów jest przyporządkować właściwą kartę obrazkową do podanych nazw czynności. Dzieci wspólnie wybierają, która karta pasuje do którego wyrażenia – uczniowie z kartami stają przy tablicy we właściwej kolejności. Na koniec nauczyciel prosi jedną osobę, żeby wykonała zadanie na tablicy i wszyscy sprawdzają, czy mieli rację.

  6. Uczniowie zapoznają się z filmem o tym, co potrafią robić dzieci, a potem realizują Exercise 2 (Film). Wyznaczone osoby kolejno podchodzą do tablicy i nanoszą odpowiedzi.

  7. Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 3 (Film). Prosi uczniów, żeby uważnie przyjrzeli się tabeli. Następnie wyznacza osoby, które opisują tabelę z ćwiczenia pełnymi zdaniami według schematu: Fred can + verb. Fred can’t + verb.

  • Podczas realizacji poszczególnych ćwiczeń nauczyciel powinien dostosować tempo ich wykonywania do indywidualnych potrzeb uczniów. Uczniowie, którzy szybciej wykonali ćwiczenie, mogą pomóc koledze/koleżance pracującemu/pracującej wolniej.

Faza podsumowująca:

Uczniowie pracują indywidualnie. W ciągu 10 minut zapisują jak najwięcej zdań na temat tego, co potrafią zrobić, i na temat tego, czego nie potrafią. Następnie odczytują zdania w parach lub na forum klasy. Jeśli ćwiczenie wykonywane jest w parach, uczniowie mogą zostać poproszeni po zakończeniu rozmów o zrelacjonowanie wypowiedzi kolegi/koleżanki.

Na zakończenie zajęć uczniowie wykonują Exercise 3 (Sprawdź się). Ich zadaniem jest uzupełnienie zdań odpowiednimi formami can(potrafię) lub can't (nie potrafię). Ochotnik uzupełnia ćwiczenie na tablicy.

Praca domowa:

W ramach pracy domowej uczniowie rozwiązują zadania znajdujące sie w karcie pracy. Nauczyciel sprawdza je na początku następnej lekcji, a uczniowie zadają swoim kolegom/koleżankom z ławki ułożone przez siebie pytania (Exercise 2 (Karta pracy)).

Nauczyciel może wykorzystać Exercise 1–2 (Sprawdź się) w ramach sprawdzianu lub zadać wybrane ćwiczenia do samodzielnego wykonania w domu.

Materiały pomocnicze:

Karty obrazkowe, piłeczka.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

Uczniowie zapisują zdania na temat bohaterów filmu i ich umiejętności, z użyciem czasownika can/can’t w trzeciej osobie liczby pojedynczej. Osobę określają jako he lub she. Następnie czytają zdania na forum klasy.