Autorki e‑materiału: Anna Posyniak‑Dutka

Autorki scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Disease of Affluence / Choroby cywilizacyjne

Grupa docelowa: klasa 4 liceum/technikum

Podstawa programowa:

Cele kształcenia - wymagania ogólne I, II, III, IV, V

Treści nauczania - wymagania szczegółowe I.1, I.6, II.2, II.5, II.7, III.4, III.5, III.7, V.2, V.6, V.10, V.11, V.12, VII.4, VII.11, VIII.1, XIII, XIV

Poziom nauczania - rozszerzony

Kształtowane kompetencje kluczowe

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K3] kompetencje w zakresie nauk matematycznych, przyrodniczych i inżynierii

  4. [K4] kompetencje cyfrowe

  5. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

  6. [K7] kompetencje w zakresie przedsiębiorczości

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo z zakresu chorób cywilizacyjnych.

  2. Uczeń potrafi wyrazić i uzasadnić opinię na temat różnych aspektów życia w zamożnym środowisku.

  3. Uczeń potrafi opisać przyczyny chorób cywilizacyjnych oraz wymienić sposoby zapobiegania im.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat przemian cywilizacyjnych.

  2. Uczeń kształtuje świadomość wpływu współczesnego trybu życia na rozwój nowych jednostek chorobowych i problemów społecznych.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. kognitywizm

  2. konektywizm

  3. podejście komunikacyjne

  4. zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe

  5. metoda podająca (praca z tekstem, wyjaśnienie)

  6. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  7. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  8. metoda aktywizująca (praca z mapą pojęć, dyskusja w parach/grupach/ na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca indywidualna

  4. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel pyta uczniów: What kind of lifestyle would you consider affluent? Are people paying for an affluent life with their health? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.

  2. W ramach dalszego przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie czytają tekst Is Wealthy Always Healthy?, sprawdzają w słowniku nieznane słownictwo i wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Uzasadniają odpowiedzi, odwołując się do konkretnych fragmentów tekstu.

  2. Uczniowie czytają tekst ponownie, po czym w parach przygotowują mapę pojęć, w której umieszczają informacje dotyczące przyczyn i objawów chorób cywilizacyjnych oraz sposobów zapobiegania im. Następnie pary łączą się w grupy czteroosobowe i na podstawie stworzonej mapy pojęć prezentują kolegom/koleżankom kluczowe informacje z tekstu.

  3. Uczniowie słuchają nagrań do Exercise 3 (Przeczytaj) i wybierają właściwe odpowiedzi. Podają je na forum klasy.

  4. Uczniowie w parach odpowiadają na pytania z Exercise 4 (Przeczytaj):

    • Do you think it is better to be born with a silver spoon in your mouth or to be a self‑made man? Why?

    • What problems do affluent people face?

    • What can be the consequences of living beyond one’s means?

    Na forum klasy dzielą się informacjami uzyskanymi od kolegi/koleżanki.

  5. W ramach przygotowania do pracy z mapą pojęć uczniowie wykonują Exercise 1 (Mapa pojęć). Chętna osoba wykonuje zadanie na tablicy. Nauczyciel wyjaśnia uczniom, w jakich kontekstach (np. formalnym/nieformalnym) używa się podanych w ćwiczeniu synonimów wyrazu rich.

  6. Uczniowie zapoznają się z mapą pojęć i uzupełniają ją o wyrazy z Exercise 2 (Mapa pojęć). Następnie wykonują Exercise 3 (Mapa pojęć) i nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną. 

  7. Uczniowie słuchają nagrań do mapy pojęć i uzupełniają zdania w Exercise 4 (Mapa pojęć). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę.

  8. Uczniowie słuchają nagrań ponownie i wykonują Exercise 5 (Mapa pojęć).

Faza podsumowująca:

  1. Uczniowie, pracując w parach, opisują ilustrację w Exercise 6 (Mapa pojęć). Chętni prezentują odpowiedzi na forum klasy.

  2. Uczniowie dyskutują na forum klasy na temat z Exercise 7 (Sprawdź się). Nauczyciel zapisuje argumenty na tablicy.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują jedno lub dwa ćwiczenia spośród  Exercise 1–6 (Sprawdź się). Pozostałe ćwiczenia z sekcji mogą zostać wykorzystane przez nauczyciela w ramach sprawdzianu.

  2. Uczniowie wykonują Exercise 8 (Sprawdź się):

    You have recently attended a lecture about diseases of affluence. Write an article to a school magazine in which you will share your findings with your schoolmates. In your article, explain what diseases of affluence are and what we should do to prevent them.

    Your article should have 200‑250 words.

Materiały pomocnicze:

Mapa pojęć z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej uczniowie, wykorzystując słownictwo z mapy pojęć oraz z towarzyszących jej nagrań, tworzą listę sześciu pytań na temat kluczowych faktów przedstawionych w multimedium, a na następnej lekcji zadają je partnerowi z pary, po czym odpowiadają na pytania kolegi/koleżanki.