Autorki e‑materiału: Monika Kozłowska

Autorki scenariusza: Monika Ekert

Opracowanie metodyczne: Paulina Andruszkiewicz‑Glińska, Paulina Marchlik

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: At the Sports Centre / W ośrodku sportowym

Grupa docelowa: klasa 2 szkoła podstawowa

Podstawa programowa:

Treści nauczania – wymagania szczegółowe 1.10, 2.2, 2.3, 3.1, 3.2, 5.2, 6.1, 6.2, 6.3, 7, 8.1, 9, 11

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń nazywa miejsca, w których można uprawiać różne sporty.

  2. Uczeń opowiada, jakie sporty lubi uprawiać, jakich nie lubi.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń wzbogaca słownictwo dotyczące różnych sportów.

  2. Uczeń rozwija zainteresowanie aktywnościami sportowymi.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)

  3. strategie kompensacyjne (techniki wspierające uczenie się słownictwa, błąd jako narzędzie dydaktyczne)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. kognitywizm

  3. konstruktywizm

  4. konektywizm

  5. metoda podająca (praca z tekstem/nagraniem, wyjaśnienie)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (gra dydaktyczna, ćwiczenia ruchowe/polisensoryczne)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca całego zespołu klasowego

  3. praca indywidualna

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla indywidualnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

Przed zajęciami nauczyciel przygotowuje karteczki z nazwami różnych sportów, znanych już uczniom.

Na początku lekcji nauczyciel proponuje uczniom grę w kalambury. Ochotnicy losują po jednej kartce z nazwą dyscypliny sportowej, a pozostałe osoby odgadują, o jaki sport chodzi.

Faza realizacyjna:

  1. Nauczyciel wyświetla na tablicy ilustracje z Exercise 1 (Przeczytaj). Odtwarza nagrania, a uczniowie powtarzają chórem.

  2. Uczniowie słuchają nagrania z historyjki (Przeczytaj) i śledzą tekst na tablicy multimedialnej lub na urządzeniach mobilnych.

  3. Nauczyciel wyświetla na tablicy zdania z Exercise 2 (Przeczytaj) i je odczytuje, a uczniowie wybierają prawidłowe odpowiedzi poprzez podniesienie rąk w górę i powiedzenie Yes, it’s true – jeśli uważają odpowiedź za prawdziwą lub wstanie i dodanie No, it’s false, jeśli uważają odpowiedź za fałszywą. Nauczyciel nanosi odpowiedzi na tablicę.

  4. Uczniowie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Nauczyciel prosi wybrane osoby, aby podały właściwe wyrazy i uzupełniły nimi zdania, a następnie je przeliterowały.

  5. Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 1 (Plik audio). Ochotnicy podchodzą do tablicy i wpisują kolejne litery, aby utworzyć nazwy sportów. Następnie wszyscy głośno wypowiadają dane słowo po angielsku i demonstrują je gestami: tańca, pływania, gry w tenisa itp.

  6. Nauczyciel odtwarza piosenkę. Jednocześnie z nagraniem pokazuje gestami różne sporty, o których jest w niej mowa, a uczniowie go naśladują.

  7. Uczniowie ponownie słuchają piosenki. W parach wykonują Exercise 2 (Plik audio). Nauczyciel prosi wybrane pary, żeby podały wskazane przez nie odpowiedzi.

  8. Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 3 (Plik audio). Z podanych wyrazów celowo układa błędne zdanie i pyta uczniów, czy wszystko jest w porządku. Uczniowie poprawiają nauczyciela.

Podczas realizacji poszczególnych ćwiczeń nauczyciel powinien dostosować tempo ich wykonywania do indywidualnych potrzeb uczniów. Uczniowie, którzy szybciej wykonali ćwiczenie, mogą pomóc koledze/koleżance pracującemu/pracującej wolniej.

Faza podsumowująca:

  1. W ramach podsumowania nauczyciel pyta dzieci o różne sporty, np.: Who likes swimming? Dzieci, które lubią pływać, wstają i pokazują, jak pływają. Te, które nie lubią tego sportu, zostają w ławkach.

  2. Nauczyciel rozdaje uczniom, którzy będą pracować w parach, wydrukowane karty pracy z e‑materiału. Prosi dzieci o dorysowanie brakujących elementów, a następnie o wycięcie rysunków i podpisów i przyklejenie ich w zeszytach, tak aby podpisy widniały pod odpowiednimi rysunkami. Na koniec wszyscy porównują prace na forum klasy. Zadanie może również zostać wykonane w ramach pracy domowej.

Praca domowa:

Uczniowie wykonują Exercise 1–3 (Sprawdź się). Nauczyciel może wykorzystać ćwiczenia z sekcji w ramach sprawdzianu lub zadać wybrane ćwiczenia do samodzielnego wykonania w domu.

Materiały pomocnicze: Karteczki z nazwami różnych sportów, karty pracy z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

Po zapoznaniu się z multimedium uczniowie w grupach rysują plany wymarzonych centrów sportowych.