Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Zuzanna Kościuk
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: What’s Your Favourite School Subject? / Jaki jest twój ulubiony przedmiot?
Grupa docelowa: klasa 4 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.3, III.1, III.4, III.5, V.2, V.5, V.6, VII.4, VIII.1, VIII.2, VIII.3
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencja w zakresie porozumiewania w języku ojczystym
[K2] kompetencje w zakresie porozumiewania się w językach obcych
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń umie scharakteryzować różne zajęcia szkolne.
Uczeń potrafi przedstawić i uzasadnić poglądy na temat lubianych i nielubianych przedmiotów szkolnych.
Cele motywacyjne:
Uczeń kształtuje umiejętności językowe i rozwija słownictwo związane z przedmiotami szkolnymi; potrafi je wykorzystać w nowych kontekstach komunikacyjnych.
Uczeń potrafi opowiadać o przedmiotach, które lubi i o tych, których nie lubi, uzasadniając wypowiedzi.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)
strategie kompensacyjne (nauka poprzez używanie omówień i synonimów oraz przewidywanie znaczeń nieznanych słów)
Metody/techniki nauczania:
metoda kognitywna
konektywizm
podejście komunikacyjne
podejście humanistyczne
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (gra edukacyjna, dyskusja w parach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyświetla na tablicy obraz dzieci w szkole (Przeczytaj) i prosi uczniów, żeby odpowiedzieli na pytania:
What school subject do you like the most? Why?
What school subject do you like the least? Why?
Uczniowie odpowiadają na forum zespołu klasowego.
W ramach przygotowania do pracy z tekstem, nauczyciel prosi, aby uczniowie połączyli wyrazy z ich definicjami w Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi uczniów, by przeczytali tekst czytanki (Przeczytaj) i samodzielnie wybrali odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Uczniowie odczytują zdania na forum zespołu klasowego i uzasadniają je, cytując odpowiednie fragmenty tekstu.
Uczniowie ponownie czytają tekst i w parach oceniają, czy informacje zawarte w Exercise 3 (Przeczytaj) są prawdziwe, czy nieprawdziwe. Uczniowie odczytują odpowiedzi na forum klasy i uzasadniają wybory cytatami z tekstu.
Uczniowie, korzystając z informacji zawartych w tekście, wybierają odpowiedzi w Exercise 4 (Przeczytaj). Sprawdzają odpowiedzi w parach i nanoszą je na tablicę multimedialną.
W ramach przygotowania do pracy z grą edukacyjną nauczyciel wyświetla zdjęcie na początku sekcji Gra edukacyjna i pyta: Can you talk about school subjects in Polish and English? What is difficult for you in talking about shool subjects in English? Następnie uczniowie wykonują Exercise 1 (Gra edukacyjna). Najszybsza osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Nauczyciel wyświetla na tablicy grę edukacyjną. Uczniowie w parach wykonują Exercise 2–4 (Gra edukacyjna). Sprawdzają odpowiedzi w parach, w większych grupach i na forum klasy. Ustalają wspólną wersję poprawnych odpowiedzi, które następnie prezentują nauczycielowi.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel prosi uczniów, aby porozmawiali na tematy z Exercise 7 (Sprawdź się):
Which school subjects do you like? Why?
Which school subjects don’t you like? Why?
Uczniowie rozmawiają w grupach 3–4 osobowych. Po zakończeniu rozmów, dzielą się preferencjami na forum klasy.
Uczniowie dokonują samoewaluacji – ustalają, czego się nauczyli, co było dla nich trudne, a co łatwe oraz identyfikują nowe słownictwo, skupiając się na najtrudniejszych dla nich słowach.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Write a blog post about your favourite subject. In the post:
mention the name of the subject;
describe what you do in the class;
explain why it’s your favourite subject.
Your answer shouldn’t be shorter than 50 words.
Materiały pomocnicze: Gra edukacyjna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie tworzą krzyżówki z 5–6 hasłami z gry edukacyjnej. Na kolejnej lekcji wymieniają się krzyżówkami i je rozwiązują, a nauczyciel sprawdza ich pracę.