Autorka e‑materiału: Ela Borowiec

Autorka scenariusza: Iza Michalak

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: What Do You Do on the 4th of July? / Co robisz 4 lipca?

Grupa docelowa: klasa 7 szkoła podstawowa

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V

Treść nauczania – cele szczegółowe I.5, I.9, I.14, II.5, III.1, III.4, V.1, V.2, V.3

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

  5. [K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo związane z obchodami Dnia Niepodległości w Stanach Zjednoczonych.

  2. Uczeń potrafi wskazać najważniejsze dla narodu amerykańskiego symbole wolności. 

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat obchodów Dnia Niepodległości w Stanach Zjednoczonych.

  2. Uczeń kształtuje wiedzę na temat obchodów Dnia Niepodległości w Stanach Zjednoczonych i amerykańskich symboli wolności.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk, skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. metoda kognitywna

  3. konektywizm

  4. podejście humanistyczne

  5. zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe

  6. metoda podająca (praca z tekstem)

  7. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  8. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  9. metoda aktywizująca (praca z animacją, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca indywidualna

  4. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. ew. urządzenia (laptopy, tablety) dla indywidualnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel pyta uczniów: What images and colours come to mind when you think of the USA? Uczniowie odpowiadają na forum klasy. Następnie wyświetla zdjęcie America’s Birthday is on the Fourth of July i pyta: Why is the Fourth of July called America's birthday? a uczniowie odpowiadają zgodnie z posiadaną wiedzą ogólną.

  2. W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj).

Faza realizacyjna:

  1. Nauczyciel kieruje uwagę uczniów na tytuł tekstu: Independence Day i mówi: You’re going to find out how three American teenagers spend the Fourth of July. Dzieli uczniów na trzy grupy. Grupa A zapoznaje się z relacją Julianne, grupa B poznaje historię Beala, grupa C czyta relację Marcusa. Uczniowie wyjaśniają niezrozumiałe słownictwo przy pomocy słownika, w razie potrzeby indywidualnie proszą o pomoc nauczyciela.

  2. Uczniowie w grupach A–C przygotowują ustnie najważniejsze informacje ze swoich fragmentów, którymi podzielą się z kolegami/koleżankami z pozostałych grup.

  3. Uczniowie pracują w grupach trzyosobowych – uczeń A, uczeń B, uczeń C. Relacjonują wzajemnie, w jaki sposób bohaterowie przeczytanego fragmentu tekstu, spędzają dzień 4 lipca. Następnie na forum klasy dzielą się informacjami, które uzyskali od kolegów/koleżanek. Dodatkowo uczniowie mogą ocenić, jakie podobieństwa lub różnice zauważyli w sposobie obchodzenia Dnia Niepodległości przez poszczególne osoby i który ze sposobów świętowania najbardziej im się podoba itp.

  4. Uczniowie czytają cały tekst Independence Day i wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy.

  5. Uczniowie wybierają odpowiednie tytuły dla fragmentów tekstu w Exercise 3 (Przeczytaj). Uzasadniają odpowiedzi, odwołując się do konkretnych fragmentów tekstu.

  6. Uczniowie łaczą ilustracje z wyrażeniami w Exercise 4 (Przeczytaj). Nanoszą odpowiedzi na tablicę.

  7. Uczniowie indywidualnie na urządzeniach mobilnych wykonują Exercise 5 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach. Chętne osoby odczytują zdania na forum klasy, a nauczyciel zaznacza odpowiedzi na tablicy.

  8. Uczniowie w parach wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 6 (Przeczytaj). Znajdują w tekście fragmenty, które uzasadniają odpowiedzi i prezentują je na forum klasy.

  9. Uczniowie uzupełniają tekst w Exercise 7 (Przeczytaj) na urządzeniach mobilnych. Następnie w parach tłumaczą poszczególne zdania na język angielski i porównują tłumaczenia na forum klasy. Nauczyciel zapisuje treść tekstu angielskiego na tablicy.

  10. Uczniowie w ramach przygotowania do pracy z animacją wykonują Exercise 1 (Animacja).

  11. Nauczyciel wyświetla na tablicy animację. W przypadku trudniejszych wyrażeń - a w szczególności w przypadku inskrypcji widniejącej na Dzwonie Wolności: Proclaim Liberty Throughout All the Land Unto All the Inhabitants thereof zatrzymuje animację i wyjaśnia uczniom znaczenie danych wyrażeń oraz je parafrazuje.

  12. Uczniowie wykonują Exercise 2 (Animacja). Chętna osoba nanosi rozwiązanie na tablicę.

  13. Uczniowie wykonują Exercise 3 (Animacja). Po sprawdzeniu odpowiedzi uczniowie ponownie oglądają animację i starają się zapamiętać dwa, trzy szczegóły na temat każdego symbolu. Ustalają informacje w parach, następnie odpowiadają na forum klasy. Opcjonalnie: Uczniowie wykonują Exercise 4 (Animacja). Chętna osoba nanosi rozwiązania na tablicę multimedialną.

  14. Uczniowie rozmawiają w parach lub niewielkich grupach i odpowiadają na pytanie z Exercise 5 (Animacja). Wszyscy porównują pomysły na forum klasy.

Faza podsumowująca:

Uczniowie w parach wykonują ustnie Exercise 7 (Sprawdź się). Na forum klasy dzielą się informacjami uzyskanymi od kolegi/koleżanki.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują jedno lub dwa ćwiczenia spośród Exercise 1–6 (Sprawdź się). Pozostałe ćwiczenia z sekcji mogą zostać wykorzystane przez nauczyciela w ramach sprawdzianu.

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Your English friend knows that you spent your summer holiday in the USA and asked you for some information about the Fourth of July celebrations. Write an email, in which you:

  • explain why the Fourth of July is so important for Americans;

  • describe how Americans celebrate it;

  • tell him/her a funny story about what happened to you on Independence Day.

Sign as XYZ.

Your answer should be between 50–120 words.

Materiały pomocnicze: Animacja z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej, wykorzystując informacje zawarte w animacji z e‑materiału, uczniowie tworzą mapę pojęć, w której uwzględniają kluczowe słownictwo dotyczące amerykańskich symboli wolności. Na kolejnej lekcji „oprowadzają” kolegę/koleżankę po swojej mapie. Alternatywnie: W parach porównują swoje mapy i ewentualnie uzupełniają je o nowe elementy.