Autorka e‑materiału: Anna Lech

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Things I Need for School / Czego potrzebuję do szkoły

Grupa docelowa: klasa 5 szkoła podstawowa

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.3, II.1, II.2, II.5, III.1, III.4, V.1, V.4, V.5, V.6, VII.1, VII.5

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

  5. [K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo związane z przyborami szkolnymi.

  2. Uczeń potrafi opisać, co można zrobić ze starymi lub zepsutymi przyborami szkolnymi.

  3. Uczeń potrafi wymienić przybory, które ma w piórniku lub w plecaku szkolnym.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija słownictwo umożliwiające rozmowę o przyborach szkolnych.

  2. Uczeń rozwija wiedzę na temat przyborów mogących urozmaicić lekcje plastyki.

  3. Uczeń rozwija postawę zaangażowania w proces uczenia się.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. kognitywizm

  3. konektywizm

  4. zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe

  5. metoda podająca (praca z tekstem)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (praca z ilustracją interaktywną, dyskusja w parach, dyskusja ogólnoklasowa)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca całego zespołu klasowego

  3. praca indywidualna

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

Przed lekcją nauczyciel przynosi do klasy wagę.

  1. Nauczyciel wyświetla zdjęcie ciężkiego plecaka (Przeczytaj) i mówi: Is your school bag heavy? Why? What do you have to carry every day? Używając wagi, może zważyć plecaki chętnych osób i zapytać, co mogłyby zostawić w szkole, żeby nie nosić wszystkiego.

  2. Uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie czytają tekst (Przeczytaj), a następnie wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Odpowiadają pełnymi zdaniami na forum klasy i uzasadniają odpowiedzi cytatami z tekstu.

  2. Uczniowie ponownie czytają tekst i wybierają właściwe odpowiedzi w Exercise 3 (Przeczytaj). Odczytują je na forum klasy, powołując się na odpowiednie fragmenty tekstu.

  3. Uczniowie uzupełniają Exercise 4 (Przeczytaj) i nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  4. Uczniowie pracują w parach i przedstawiają koledze/koleżance z pary zawartość swojego piórnika: Show and tell your partner what you have in your pencil case.

  5. Uczniowie przyglądają się ilustracji interaktywnej (Ilustracja interaktywna), a następnie wykonują Exercise 1 (Ilustracja interaktywna). Podają odpowiedzi na forum klasy.

  6. Uczniowie wykonują Exercise 2 (Ilustracja interaktywna) i nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  7. Uczniowie uzupełniają Exercise 3 (Ilustracja interaktywna). Chętni podają odpowiedzi na forum klasy i literują słowa nauczycielowi, który wpisuje je równocześnie na tablicę multimedialną.

  8. Uczniowie pracują w parach i odpowiadają na pytania z Exercise 4 (Ilustracja interaktywna):

  • What things do you carry in your school bag? Mention at least three things.

  • What can you use a folder for?

  • What objects do you use in a math class?

Faza podsumowująca:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 3 (Sprawdź się) i nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  2. Uczniowie rozmawiają w parach i odpowiadają na pytania z Exercise 7 (Sprawdź się). Chętni relacjonują na forum klasy odpowiedzi kolegów/koleżanek.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1, 2, 4–6 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Write an e‑mail about an art club at school to a friend from England. In the e‑mail:

  • inform him/her what you do in the club;

  • describe how you use the unnecessary and broken supplies;

  • write whether the school puts your models on display.

Your e‑mail should be 50–120 words long.

Materiały pomocnicze: Ilustracja interkatywna z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej, na podstawie ilustracji interaktywnej z e‑materiału, uczniowe tworzą w parach grę memo z sześcioma parami kart (w każdej parze kart jest karta z ilustracją przedstawiającą jeden z przyborów szkolnych oraz karta z nazwą danego przyboru). Uczniowie wykonują grę, po czym rozkładają zakryte karty i grają w memo w parach, na przemian odkrywając po dwie karty. Gracz, który odnajdzie parę pasujących kart, odkłada ją na bok. Uczniowie kontynuują grę do momentu wyczerpania kart. Wygrywa uczeń z większą liczbą zebranych kart.