Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Dorota Giżyńska
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Happy Birthday! / Sto lat!
Grupa docelowa: klasa 5 SP
Podstawa programowa:
cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V
treści nauczania – wymagania szczegółowe I.14, II.5, III.4, IV.3, V.8, VII.7, IX.1
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] Kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji.
[K2] Kompetencje w zakresie wielojęzyczności.
[K4] Kompetencje cyfrowe.
[K5] Kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
[K8] Kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo umożliwiające rozmowę na temat urodzin królowej Elżbiety II.
Uczeń potrafi opisać przebieg oficjalnych uroczystości związanych z urodzinami monarchini.
Uczeń potrafi przedstawić różnice między oficjalnymi i nieoficjalnymi obchodami królewskich urodzin.
Uczeń potrafi porównać urodzinowe preferencje królowej Elżbiety II z własnymi.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat zwyczajów królewskich w Wielkiej Brytanii.
Uczeń rozwija wiedzę historyczną i kulturową na temat brytyjskiej korony i zwyczajów rodziny królewskiej, umożliwiającą bardziej świadomą recepcję treści kultury popularnej.
Strategie uczenia się::
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście);
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części);
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu).
Metody/techniki nauczania::
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konektywizm
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z ilustracją interaktywną, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć::
praca w parach;
praca indywidualna;
praca całego zespołu klasowego.
Środki dydaktyczne::
komputer z dostępem do internetu i głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
ew. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyświetla zdjęcie królowej Elżbiety II, a następnie zadaje uczniom pytania: Who is this? What do you know about her?
Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy.
W ramach przygotowania do lekcji uczniowie odpowiadają na forum klasy na pytania w Exercise 1 (Przeczytaj) i zastanawiają się wspólnie, jak królowa obchodzi urodziny i jakie prezenty dostaje. Następnie łączą ilustracje z wyrazami w Exercise 2 (Przeczytaj) i nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst Birthday Celebrations With Style!, a następnie wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 3 (Przeczytaj). Uzasadniają je, powołując się na cytaty z tekstu.
Uczniowie wykonują Exercise 4 (Przeczytaj) i podają odpowiedzi na forum klasy, przywołując fakt z tekstu Birthday Celebrations With Style, w opisie którego dane wyrażenie zostało użyte.
Uczniowie czytają tekst Birthday Celebrations with Style ponownie i uzupełniają zaproszenie w Exercise 4 (Przeczytaj).
Uczniowie, pracując w parach, uzupełniają tekst w Exercise 5 (Przeczytaj). Następnie chętna osoba odczytuje go na forum klasy, a inna nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie, pracując w parach, rozmawiają na tematy z Exercise 6 (Przeczytaj), używając słów podanych w nawiasach.
How many birthdays does the Queen celebrate? (official, actual)
What is Trooping the Colour? (military, procession)
Who can get the Birthday Honours? (science, sports)
Następnie każda para układa analogiczne pytanie‑zagadkę i zadaje je innym uczniom na forum klasy, a koledzy/koleżanki udzielają odpowiedzi.
W ramach przygotowania do pracy z ilustracją interaktywną uczniowie wykonują Exercise 1 (Ilustracja interaktywna).
Uczniowie słuchają nagrań do ilustracji, a następnie uzupełniają Exercise 2 (Ilustracja interaktywna) i udzielają odpowiedzi na forum klasy. Chętna osoba nanosi je na tablicę multimedialną.
Uczniowie ponownie słuchają nagrań i wykonują Exercise 3 (Ilustracja interaktywna), a następnie nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną. Na zakończenie odpowiadają na pytanie: Which information in the illustration was the most surprising for you?
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują Exercise 4 (Ilustracja interaktywna), a następnie nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie, pracując w parach, rozmawiają i odpowiadają na pytania z Exercise 7 (Sprawdź się):
What’s your most memorable birthday present?
What two things do you like about Queen’s birthday celebrations?
What birthday presents do you usually give to your friends?
Po zakończeniu rozmów chętne osoby relacjonują odpowiedzi kolegów/koleżanek na forum klasy.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się):
You are going to celebrate your birthday soon. You want to invite all your friends. Write an invitation letter, in which you:
– mention where and when the birthday party takes place;
– describe one interesting attraction that will take place at the party;
– write what your guests can eat.
Your answer should be between 50–120 words.
Materiały pomocnicze: Ilustracja interaktywna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie tworzą 6‑hasłową krzyżówkę, wykorzystując słownictwo z ilustracji.