Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Marta Mrozik
Autorka scenariusza: Monika Ekert
Opracowanie metodyczne: Paulina Andruszkiewicz, Paulina Marchlik
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Summer in the City / Lato w mieście
Grupa docelowa: klasa 3 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Treści nauczania – wymagania szczegółowe 1.1, 1.5, 1.8, 2.2, 2.3, 3.1, 3.2, 5.2, 7
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń nazywa różne atrakcje, z których można korzystać latem w mieście.
Uczeń opisuje, co można robić latem w mieście.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija umiejętność opisywania różnych aktywności.
Uczeń kształci umiejętności budowania zdań w czasie Present Continuous.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)
strategie kompensacyjne (techniki wspierające uczenie się słownictwa, błąd jako narzędzie dydaktyczne)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konstruktywizm
konektywizm
metoda podająca (praca z tekstem/nagraniem, wyjaśnienie)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (ćwiczenia ruchowe/polisensoryczne)
Formy zajęć:
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Przed zajęciami nauczyciel przygotowuje dowolną piosenkę kojarzącą się z latem.
Na rozgrzewkę nauczyciel proponuje zabawę ruchową. Włącza nagranie piosenki, a uczniowie poruszają się po sali do jej melodii. Co jakiś czas zatrzymuje nagranie i głośno wypowiada nazwy różnych aktywności, które można wykonywać latem lub zimą, lub w obie pory roku, np.: climbing, skiing, visiting a museum, riding a bike, dancing in the street, listening to a concert, going to the cinema, swimming, eating ice cream, having a picnic, ice skating. Jeśli uczniowie uważają, że daną czynność można wykonywać latem, podskakują, jeżeli sądzą, że jest to aktywność typowo zimowa – klaszczą, a jeśli twierdzą, że czynność pasuje do obu pór roku, to jednocześnie podskakują i klaszczą.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel kolejno odtwarza nagrania z Exercise 1 (Przeczytaj). Uczniowie powtarzają każdą czynność, jednocześnie ją pokazując.
Uczniowie słuchają nagrania z historyjką (Przeczytaj) i śledzą wzrokiem tekst na tablicy multimedialnej lub na urządzeniach mobilnych.
Nauczyciel wyświetla na tablicy kolejne zdania z Exercise 2 (Przeczytaj) i za każdym razem głośno je odczytuje, po czym pyta uczniów: Is it true or false? Jeśli uczniowie uważają, że zdanie jest prawdziwe, unoszą kciuki w górę, jeśli sądzą, że nie jest to prawda, kierują kciuki w dół. Nauczyciel sprawdza odpowiedzi.
Nauczyciel wręcza uczniom kartki, na których zapisane są wyrazy ze zdań zamieszczonych w Exercise 3 (Przeczytaj). Następnie wywołuje na środek sali osoby z wyrazami z pierwszego zdania i prosi pozostałych uczniów, aby ustawili kolegów/koleżanki, tworząc z nich poprawne zdanie. Po utworzeniu zdania głośno je czyta, a klasa powtarza. Analogicznie postępuje z pozostałymi zdaniami.
Uczniowie wspólnie wykonują na tablicy Exercise 1 (Ilustracja interaktywna). Po dobraniu w pary wszystkich zdań i obrazków nauczyciel głośno odczytuje każde zdanie i pokazuje jego treść, gestykulując, a uczniowie naśladują nauczyciela.
Nauczyciel wyświetla na tablicy ilustrację (Ilustracja interaktywna). Klika w poszczególne punkty na obrazkach i odtwarza nagrania. Następnie wskazuje jeszcze raz rysunki i głośno pyta uczniów: What are they doing?, a oni odpowiadają pełnymi zdaniami.
Nauczyciel odtwarza nagranie z Exercise 2 (Ilustracja interaktywna), a uczniowie wybierają i zaznaczają zdania, które usłyszeli. Ochotnicy odczytują zdania na forum klasy.
Nauczyciel wyświetla na tablicy pierwszy obrazek z Exercise 3 (Ilustracja interaktywna), ale zasłania odpowiedzi. Następnie pyta: What are they doing?, a uczniowie odpowiadają. Nauczyciel odsłania zdania i zaznacza poprawną odpowiedź. W przypadkach gdy poprawnych jest więcej odpowiedzi, pyta: Which answer is also correct? Uczniowie powinni wskazać jeszcze jedną odpowiedź. Analogicznie postępuje z kolejnymi przykładami z zadania.
*Podczas realizacji poszczególnych ćwiczeń nauczyciel powinien dostosować tempo ich wykonywania do indywidualnych potrzeb uczniów. Uczniowie, którzy szybciej wykonali ćwiczenie, mogą pomóc koledze/koleżance pracującemu/pracującej wolniej.
Faza podsumowująca:
Na koniec nauczyciel prosi uczniów, żeby usiedli w kręgu i siada razem z nimi. Rzuca piłeczkę do wybranej osoby i mówi: Show me swimming/dancing/climbing itd., a uczeń pokazuje odpowiednią aktywność. Uczeń odrzuca piłeczkę do kolegi/koleżanki i powtarza polecenie, zmieniając jednak nazwę czynności.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–3 (Sprawdź się). Nauczyciel może wykorzystać ćwiczenia z sekcji w ramach sprawdzianu lub zadać wybrane ćwiczenia do samodzielnego wykonania w domu.
Materiały pomocnicze: Dowolny utwór muzyczny, kartki z wyrazami, miękka piłeczka.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Nauczyciel odtwarza kolejne pytania z ilustracji interaktywnej, a uczniowie zastanawiają się nad poprawną odpowiedzią. Po chwili podają swój wybór, podnosząc tabliczkę z literą A lub B.