Autor e‑materiału: Tomasz Wiśniewski

Autorka scenariusza: Iza Michalak

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Money Matters / Pieniądze się liczą

Grupa docelowa: klasa 4 liceum/technikum

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.1, I.4, I.7, I.14, II.1, II.5, III.1, III.4, III.5, III.6, V.2, V.4, V.11, V.12, VII.5, VII.13, X, XIII

Poziom nauczania: podstawowy

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

  5. [K7] kompetencje w zakresie przedsiębiorczości

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo związane z pieniędzmi i zagadnieniami dotyczącymi finansów.

  2. Uczeń potrafi wyrazić i uzasadnić stanowisko w kwestii finansowego wspierania instytucji i celów charytatywnych.

  3. Uczeń potrafi wypowiadać się na temat pieniędzy lub ich braku.

  4. Uczeń potrafi mówić o marzeniach, stosując drugi tryb warunkowy.

  5. Uczeń potrafi zredagować wpis w mediach społecznościowych, w którym opowiada o tym, na co wydałby sporą sumę pieniędzy.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń poszerza kompetencje językowe o leksykę umożliwiającą wypowiadanie się na tematy związane z pieniędzmi.

  2. Uczeń poszerza perspektywę poznawczą w kwestiach związanych z pieniędzmi – ich posiadaniem, brakiem oraz odpowiednim zarządzaniem domowym budżetem.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)

  3. strategie kompensacyjne (nauka poprzez używanie omówień i synonimów nieznanych słów)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. kognitywizm

  3. konektywizm

  4. zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe

  5. metoda podająca (praca z tekstem/plikiem audio)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (dyskusja w parach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca całego zespołu klasowego

  4. praca indywidualna

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Uczniowie pracują w parach i odpowiadają na pytania z Exercise 1 (Przeczytaj):

  • What do you think life will look like when you graduate from your school?

  • How do students earn money?

  • What are the ways in which you can supplement your budget when studying?

Chętne osoby dzielą się opiniami na forum klasy.

  1. W ramach przygotowania do czytania tekstu Interview with a freshman uczniowie wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Chętna osoba wykonuje zadanie na tablicy multimedialnej.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie czytają tekst Interview With a Freshman i wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 4 (Przeczytaj). Prezentują odpowiedzi na forum zespołu klasowego i uzasadniają je, cytując odpowiedni fragment tekstu. Następnie wykonują  Exercise 3 (Przeczytaj).

  2. Nauczyciel wyjaśnia zasadę Second Conditional i prosi uczniów o wykonanie Exercise 5 (Przeczytaj). Uczniowie wykonują zadanie samodzielnie, a później porównują odpowiedzi w parach. Chętne osoby rozwiązują zadanie na tablicy multimedialnej.

  3. Uczniowie wykonują Exercise 6 oraz 7 (Przeczytaj). Następnie prezentują odpowiedzi na forum klasy i nanoszą je na tablicę multimedialną.

  4. Uczniowie rozmawiają w parach na temat hipotetycznych sytuacji podanych w  Exercise 8 (Przeczytaj). Nauczyciel zachęca uczniów do zadawania dodatkowych pytań do wszystkich lub wybranych sytuacji. Uczniowie prezentują na forum klasy odpowiedzi kolegów/koleżanek.

  5. Nauczyciel prosi uczniów, żeby w parach przeanalizowali wyrażenia umieszczone w słowniku i odnaleźli w czytance zdania, w których te wyrazy występują. Następnie uczniowie, pracując w parach, sprawdzają stopień opanowania podanych wyrażeń – jeden uczeń podaje słowo po angielsku, a zadaniem drugiego jest podanie polskiego odpowiednika danego wyrażenia. Po czym zamieniają się rolami. Nauczyciel na forum klasy pyta, które słowa sprawiły uczniom problemy, a które okazały się łatwe do zapamiętania. Dodatkowo uczniowie, np. w ramach pracy domowej, mogą ułożyć własne zdania z wybranymi wyrazami.

  6. Uczniowie słuchają nagrania, a następnie wykonują Exercise 1 (Plik audio). Sprawdzają odpowiedzi w parach, a później na forum klasy. Próbują je uzasadnić zapamiętanymi informacjami z nagrania.

  7. Uczniowie wykonują Exercise 2 (Plik audio). Wskazana osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  8. Nauczyciel na forum klasy odtwarza nagrania z Exercise 3 (Plik audio) i prosi poszczególnych uczniów o kolejne odpowiedzi. Nanosi je na tablicę multimedialną.

Faza podsumowująca:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1 (Sprawdź się). 

  2. Uczniowie wykonują Exercise 2 (Sprawdź się). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną. Odpowiedzi są omawiane na forum klasy. Dodatkowo, w celu utrwalenia słownictwa z zadania, uczniowie mogą zagrać np. w „kółko i krzyżyk”. W tym celu uczniowie pracują w dwóch większych grupach. Uzupełniają wybranymi wyrażeniami z zadania pola planszy do gry. Po czym układają z danym wyrażeniem zdanie. Grupa przeciwna ocenia poprawność zdania. Wygrywa drużyna, która ułoży poprawnie trzy zdania poziomo/pionowo/ukośnie.

  3. Uczniowie wykonują Exercise 6 (Sprawdź się). Porównują odpowiedzi w parach. Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  4. Uczniowie odpowiadają w parach na pytania w Exercise 7 (Sprawdź się). Następnie na forum klasy zdają relację z uzyskanych od partnera informacji.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 3–5 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): You have entered a competition to write a 100–150 word social media posting on the topic: ‘What would I do if I had ten thousand dollars to spend in one day’. Consider donations or a charity. Write a short entry. Include:

  • what kind of things you would spend the money on, and why ;

  • what sort of charities you would consider and why ;

  • what difficulties you would have ;

  • how you would feel .

Materiały pomocnicze: Plik audio z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej, korzystając z informacji zawartych w pliku audio, uczniowie przygotowują półtoraminutową odpowiedź na pytanie: What are the advantages of buying vintage clothes ? Wypowiedź powinna:

  • zawierać trzy rozbudowane argumenty, poparte przykładami;

  • być spójna i logiczna (należy pamiętać o różnego rodzaju wyrażeniach łączących, np.: first of all, secondly, moreover, however, for example, on the other hand, besides itd.);

  • zawierać słownictwo z lekcji.

Na kolejnej lekcji uczniowie prezentują wypowiedzi na forum klasy, a następnie odpowiadają na ewentualne pytania koleżanek/kolegów dotyczące wypowiedzi lub zagadnienia związanego ze sprawnym zarządzaniem pieniędzmi.