Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Dorota Giżyńska
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: America to Me Is Freedom! / Ameryka to dla mnie wolność!
Grupa docelowa: klasa 5 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.14, II.5, III.4, IV.1, V.1, IX.1, IX.2
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K6] kompetencje obywatelskie
[K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej
Cele operacyjne:
Uczeń potrafi wymienić i opisać symbole Stanów Zjednoczonych, takie jak: róża, bielik amerykański, Dzwon Wolności i Statua Wolności.
Uczeń potrafi wyjaśnić genezę amerykańskich symboli.
Uczeń potrafi opisać obchody Święta Dziękczynienia.
Uczeń potrafi wyjaśnić, dlaczego Święto Niepodległości jest obchodzone w USA 4 lipca.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat symboli amerykańskich i historii USA.
Uczeń rozwija wiedzę historyczną i kulturową na temat Stanów Zjednoczonych, co umożliwia bardziej świadome zwiedzanie kraju i rozumienie amerykańskiej symboliki państwowej obecnej w kulturze światowej.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konstruktywizm
konektywizm
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem, praca z prezentacją multimedialną)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca indywidualna
praca w grupach
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) da poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyświetla ilustracje prezentujące amerykańskie symbole (Przeczytaj) i pyta uczniów: What do you see in the pictures? Do you know any other American symbols? Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy.
W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj) i opisują zawarte w nim ilustracje.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst Famous American Symbols i wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Następnie prezentują odpowiedzi na forum klasy i odpowiadają na pytanie: Which information in the text was the most interesting/surprising to you?
Uczniowie wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 3 (Przeczytaj) i podają je na forum klasy. Uzasadniają odpowiedzi, powołując się na cytaty z tekstu.
Uczniowie uzupełniają Exercise 4 (Przeczytaj). Chętne osoby nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie, pracując w parach, odpowiadają na zmianę na pytania z Exercise 5 (Przeczytaj):
How many colours has the American flag got?
Where can you find the American flag?
Where can you see the Liberty Bell?
How did the Americans get the Statue of Liberty?
Why did Francis Scott Key write the poem?
Na zakończenie chętne osoby prezentują odpowiedzi na forum klasy.
Uczniowie pracują w parach. Najpierw każdy na małych karteczkach zapisuje nazwy symboli Stanów Zjednoczonych (American flag, Liberty Bell itd.). Następnie rozkładają zakryte karteczki na ławce i na zmianę losują po jednej. Zadaniem ucznia losującego jest opisanie co wylosowany przez niego symbol reprezentuje, a zadaniem partnera/partnerki odgadnięcie o jaki symbol chodzi.
W ramach przygotowania do pracy z prezentacją multimedialną uczniowie odpowiadają na pytania w Exercise 1 (Prezentacja multimedialna). Nauczyciel może im zadać dodatkowe pytania dotyczące Stanów Zjednoczonych (analogiczne do pytań z ćwiczenia).
Uczniowie oglądają prezentację, po czym wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 2 (Prezentacja multimedialna). Podają je na forum klasy.
Uczniowie oglądają prezentację, a następnie uzupełniają Exercise 3 (Prezentacja multimedialna). Chętne osoby nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie, pracując w parach, wykonują Exercise 4 (Prezentacja multimedialna), a następnie nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza podsumowująca:
Uczniowie, pracując w parach, wykonują Exercise 4 (Sprawdź się).
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–3 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 5 (Sprawdź się): Your friend from England wants to learn about American symbols. Pick one and write an e‑mail in which you:
describe it;
say what it symbolises;
explain where you can find it.
Your email should be at least 50 words.
Materiały pomocnicze: Prezentacja multimedialna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W fazie podsumowującej lekcji uczniowie tworzą mapę pojęć z nazwami symboli i faktami historycznymi przedstawionymi w e‑materiale.