Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Zuzanna Kościuk
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: What Is My Grade? / Jaka jest moja ocena?
Grupa docelowa: klasa 6 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V, X
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.3, II.2, II.5, III.1, III.4, III.5, V.1, V.2, V.5, VII.4, VII.14, VIII.1, VIII.2, VIII.3, X, XI, XII
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane z ocenami w krajach anglojęzycznych.
Uczeń rozróżnia brytyjski i amerykański system ocen.
Uczeń umie przedstawić polski system ocen w języku angielskim.
Uczeń potrafi przedstawić i uzasadnić poglądy na temat różnych systemów oceniania.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozumie różnice pomiędzy systemami edukacji i dostrzega użyteczność znajomości słownictwa na temat ocen.
Uczeń potrafi opisać po system oceniania.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (gra edukacyjna, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyświetla na tablicy multimedialnej zdjęcie testu (Przeczytaj) i mówi: We are going to talk about school grades in Great Britain and in the United States.
What does the Polish grading system look like?
What is the best grade?
What is the worst grade?
How long do you study in primary school?
What are the most important exams?
Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
Nauczyciel prosi uczniów, żeby w ramach przygotowania do czytanki uczniowie na urządzeniach mobilnych wykonali Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi rozwiązanie na tablicę multimedialną.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi uczniów, żeby przeczytali tekst Grades in the UK and the US (Przeczytaj) i indywidualnie wybrali prawidłowe odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Uczniowie odczytują zdania na forum zespołu klasowego i uzasadniają je cytatami z tekstu.
Uczniowie czytają tekst jeszcze raz i samodzielnie wybierają prawidłowe informacje w Exercise 3 (Przeczytaj). Odczytują zdania i uzasadniają je cytatami z tekstu.
Uczniowie w parach wykonują Exercise 4 (Przeczytaj). Nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
W ramach przygotowania do pracy z grą edukacyjną, uczniowie rozwiązują krzyżówkę w Exercise 1 (Gra edukacyjna). Osoba, która wykona zadanie jako pierwsza, nanosi rozwiązania na tablicę multimedialną.
Uczniowie zapoznają się z grą edukacyjną i odpowiadają na pytania (Gra edukacyjna), a następnie poszczególni uczniowie odczytują odpowiedzi pełnymi zdaniami na forum klasy.
Uczniowie wykonują Exercise 2 (Gra edukacyjna). Sprawdzają odpowiedzi w parach, odczytują zdania na forum klasy i uzasadniają je cytatami z gry.
Uczniowie w parach ponownie grają w grę i wykonują Exercise 3 i 4 (Gra edukacyjna). Sprawdzają odpowiedzi w parach, następnie w większych grupach, a finalnie na forum klasy (dyskusja po angielsku). Ustalają wspólną wersję poprawnych odpowiedzi, które następnie prezentują nauczycielowi.
Nauczyciel prosi, aby uczniowie w parach zastanowili się, jak wytłumaczyć komuś z innego kraju, na czym polega system ocen w Polsce, jakie są najważniejsze egzaminy itp., oraz napisali e‑mail według instrukcji z Exercise 8 (Sprawdź się): Write an e‑mail about the grading system in your country to a friend from England. In the e‑mail mention:
if the system is the same for all schools;
what the grades look like;
whether it’s easy or hard to get good grades.
Your answer should be 50–120 words long.
Po zakończeniu pracy 2–3 osoby odczytują listy na forum klasy.
Faza podsumowująca:
Uczniowie indywidualnie wykonują Exercise 1 i 2 (Sprawdź się). Odczytują odpowiedzi na forum klasy.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 3–6 (Sprawdź się).
Uczniowie pisemnie odpowiadają na pytania w Exercise 7 (Sprawdź się): Write answers to the questions below. Each answer should be one sentence long:
When do students take final high school exams in your country?
Do you like the grading system in your country? Why / why not?
Do you have good grades? Why/why not?
Materiały pomocnicze: Gra edukacyjna z e‑materiału
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie we współpracy z kolegą/koleżanką z klasy tworzą własną grę edukacyjną, na temat systemu oceniania w Polsce. Wzorują się na grze w e‑materiale, ale mogą wprowadzać też własne pomysły. Polecenie: Study the Interactive Game in e‑materiał. Then, together with a classmate, create your own Game. Your game should contain 4 questions about the Polish grading system. Model your questions on the questions in e‑material.