Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Agnieszka Sękiewicz‑Magoń
Autorka scenariusza: Iza Michalak
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Diseases: How the Body Fights Diseases / Choroby: jak ciało walczy z chorobami
Grupa docelowa: klasa 2 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe: I.11, III.4, III.7, V.2, V.5, VII.7, VIII.3, X, XI, XII, XIII, XIV
Poziom nauczania: podstawowy
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo dotyczące walki z chorobami i opisuje organy wewnętrzne, które biorą udział w zwalczaniu chorób, w tym chorób układu immunologicznego.
Uczeń umie wyrazić opinię na temat szczepień oraz napisać zaproszenie na wykład dotyczący walki z chorobami.
Uczeń potrafi zredagować wpis na blog, w którym opisuje, jak ciało walczy z chorobą, oraz doradza, jak wzmocnić system odpornościowy organizmu.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat szczepień i walki z chorobami.
Uczeń kształtuje wiedzę na temat sposobów walki z chorobami, metod wzmacniania układu odpornościowego oraz szczepień.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z prezentacją multimedialną, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
W ramach wprowadzenia do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Dodatkowo nauczyciel może zadać pytanie: How does the human body fight disease? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst The Silent Heroes Inside Your Body, wyjaśniają niezrozumiałe słownictwo przy pomocy słownika i sprawdzają, czy poprawnie wykonali Exercise 2. Omawiają odpowiedzi w parach i na forum klasy. Podają szczegóły.
Uczniowie wyszukują w tekście The Silent Heroes Inside Your Body słownictwo związane z tematem lekcji warte ich zdaniem zapamiętania, a następnie porządkują je według ustalonych przez siebie kategorii. Porównują własną pracę z odpowiedzią kolegi/koleżanki.
Uczniowie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie wykonują w parach Exercise 4 (Przeczytaj). Przygotowują słownictwo, które wykorzystają do odpowiedzi na pytania. Na forum klasy dzielą się informacjami uzyskanymi od kolegi/koleżanki.
W ramach rozgrzewki uczniowie wykonują Exercise 1 (Prezentacja multimedialna).
Uczniowie zapoznają się z prezentacją multimedialną, a następnie wykonują Exercise 2 (Prezentacja multimedialna). Uzasadniają odpowiedzi.
Uczniowie wykonują Exercise 3 i 4 (Prezentacja multimedialna). Chętne osoby wykonują zadania na tablicy.
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują Exercise 2 (Sprawdź się). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę. Następnie uczniowie w parach streszczają ustnie tekst, wykorzystując przy tym wyrazy wstawione w luki w tekście.
Uczniowie, pracując w parach, wykonują Exercise 7 (Sprawdź się). Chętne osoby odczytują przygotowany tekst na forum klasy.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1, 3–6 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): You took part in an interesting lecture about how our body fights diseases. Now you want to share this knowledge with the readers of your blog. Add a new entry of 100–150 words, and:
describe what the lecture was about;
explain which information was the most interesting to you and why;
mention at least one immune system problem;
give advice on how to make your immune system work well.
Materiały pomocnicze: Prezentacja multimedialna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej, bazując na prezentacji multimedialnej z e‑materiału, uczniowie przygotowują 3 pytania szczegółowe do jej treści. Na kolejnej lekcji uczniowie pracują w parach: każdy zadaje koledze/koleżance przygotowane przez siebie pytania oraz odpowiada na jego/jej pytania.