Dla nauczyciela
Autorki e‑materiału: Ewelina Ramontowska
Autorki scenariusza: Iza Michalak
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: The World of Advertising / W świecie reklamy
Grupa docelowa: klasa 4 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne: I, II, III, IV, V
Treść nauczania – cele szczegółowe: I.9, I.12, I.14, II.2, II.5, III.1, III.3, III.4, V.1, V.6, V.8, V.13, VII.3, VII.4, VIII.3, X, XIII
Poziom nauczania: rozszerzony
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K7] kompetencje w zakresie przedsiębiorczości
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane z reklamą.
Uczeń potrafi wypowiedzieć się na temat rodzajów reklam oraz ich wpływu na podejmowanie decyzji konsumenckich.
Uczeń potrafi napisać esej na temat etycznych granic reklamy, biorąc pod uwagę punkt widzenia klienta i producenta.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na tematy związane z reklamą.
Uczeń kształtuje wiedzę na temat strategii reklamowych.
Uczeń rozwija świadomość w kwestii etycznych granic reklamy.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z mapą pojęć, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
W ramach przygotowania do lekcji uczniowie patrzą na wykresy w Exercise 1 (Przeczytaj) i odpowiadają na pytanie nauczyciela: What do the charts show?
Uczniowie analizują wykresy w Exercise 1 (Przeczytaj), a następnie decydują, czy stwierdzenia pod wykresami są prawdziwe, czy nie. Odpowiedzi sprawdzane są na forum klasy.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tytuł tekstu Trapped in a Commercial World i odpowiadają na pytanie nauczyciela: What do you expect this text to be about? Dzielą się sugestiami na forum klasy.
Uczniowie czytają tekst Trapped in a Commercial World i sprawdzają, czy pojawiły się w nim któreś z propozycji z pkt 1.
Uczniowie ponownie czytają tekst Trapped in a Commercial World i wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy.
Uczniowie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Uzasadniają odpowiedzi, cytując właściwy fragment tekstu.
Uczniowie zaznaczają w tekście wyrażenia związane z tematem lekcji, które ich zdaniem są warte zapamiętania. Porównują swoje wybory z wyborem kolegi/koleżanki z pary, a następnie na forum klasy ustalają zakres słownictwa obowiązujący wszystkich. Wykorzystując wybrane wyrażenia, wspólnymi siłami na forum klasy streszczają ustnie tekst.
Uczniowie odpowiadają w parach na pytanie z Exercise 4 (Przeczytaj). Następnie poszczególne osoby relacjonują na forum klasy informacje uzyskane od kolegi/koleżanki.
W ramach rozgrzewki uczniowie wykonują Exercise 1 (Mapa pojęć). Podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę.
Uczniowie zapoznają się z mapą pojęć. Sprawdzają w słowniku niezrozumiałe wyrażenia.
Uczniowie wykonują Exercise 2 (Mapa pojęć). Podają odpowiedzi na forum klasy.
Uczniowie rozmawiają w parach i odpowiadają na pytania z Exercise 3 (Mapa pojęć). Chętni relacjonują na forum klasy opinie kolegów/koleżanek.
Uczniowie wykonują Exercise 4 (Mapa pojęć). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę.