Autor e‑materiału: Marcin Legeżyński

Autorka scenariusza: Iza Michalak

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Healthy Food – Fruit and Vegetables / Zdrowe owoce i warzywa

Grupa docelowa: klasa 5 szkoła podstawowa

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V, X

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.6, I.11, II.2, II.5, III.4, III.6, V.2, V.5, V.6, V.8, X

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii

  4. [K4] kompetencje cyfrowe

  5. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje nazwy owoców i warzyw oraz słowa odnoszące się do zawartych w nich wartości odżywczych.

  2. Uczeń potrafi uzasadnić, dlaczego owoce i warzywa są ważne w codziennej diecie.

  3. Uczeń potrafi napisać do kolegi/koleżanki e‑mail, w którym wykorzystuje zdobytą wiedzę o zaletach zbilansowanej diety.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na tematy związane z wartościami odżywczymi owoców i warzyw.

  2. Uczeń kształtuje wiedzę na temat zdrowej diety i funkcji, jaką pełnią w niej owoce i warzywa.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. metoda kognitywna

  2. konektywizm

  3. podejście komunikacyjne

  4. podejście humanistyczne

  5. zintegrowanenauczanie językowo‑przedmiotowe

  6. metoda podająca (praca z tekstem)

  7. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  8. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  9. metoda aktywizująca (ilustracja interaktywna, dyskusja w parach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca całego zespołu klasowego

  4. praca indywidualna

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. W ramach przygotowania do lekcji nauczyciel pyta uczniów, co przedstawia zdjęcie (piramida żywieniowa) i na co ona wskazuje. Uczniowie odpowiadają na forum klasy. Nauczyciel na bieżąco wprowadza potrzebne słownictwo.

  2. Uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

Faza realizacyjna:

  1. Nauczyciel kieruje uwagę uczniów na tytuł tekstu Why Is It a Good Idea to Eat Fruit and Vegetables i pyta:

  • Do you eat fruit and vegetables every day?

  • What fruit and vegetables do you eat/never eat? itd.

Uczniowie odpowiadają na forum klasy, a nauczyciel na bieżąco uzupełnia potrzebne słownictwo.

  1. Uczniowie samodzielnie w ciszy czytają tekst i wyszukują w nim wszystkie nazwy warzyw i owoców – wymieniają je na forum klasy. Alternatywnie: Uczniowie sprawdzają, czy w tekście występują jakieś warzywa i owoce, które zostały wymienione przez nich w pkt 1.

  2. Uczniowie ponownie czytają tekst, wyjaśniają wątpliwości językowe z nauczycielem, a następnie wykonują Exercise 23 (Przeczytaj). Uzasadniają odpowiedzi, cytując odpowiednie fragmenty tekstu.

  3. Uczniowie wykonują Exercise 4–6 (Przeczytaj). Odpowiedzi sprawdzają w parach, a następnie na forum klasy. Alternatywnie: Nauczyciel dzieli uczniów na dwie grupy – grupie A przydziela akapit tekstu na temat warzyw, a grupie B fragment dotyczący owoców. Każda z grup przygotowuje kilka pytań dotyczących przydzielonego jej fragmentu tekstu. Poprawność pytań jest sprawdzana na forum klasy, po czym grupy wymieniają się zestawami pytań i odpowiadają na nie, odwołując się do tekstu.

  4. W ramach przygotowania do pracy z multimedium, nauczyciel wyświetla na tablicy zdjęcie Dishes that have important fruit and vegetables (Ilustracja interaktywna) i prosi o nazwanie produktów na zdjęciu. Następnie uczniowie wybierają polskie tłumaczenia czasowników w Exercise 1 (Ilustracja interaktywna). Chętne osoby nanoszą poszczególne odpowiedzi na tablicę oraz układają zdanie opisujące obrazek ilustrujący czasownik i zapisuje to zdanie na tablicy. Dodatkowo nauczyciel może zapytać: What food do you peel, chop, roast, bake, nix, blend, pour and fry? Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy.

  5. Uczniowie zapoznają się z ilustracją interaktywną, a następnie wykonują Exercise 2 (Ilustracja interaktywna). Podają odpowiedzi na forum klasy i je uzasadniają.

  6. Uczniowie ponownie odwołują się do ilustracji interaktywnej i wyszukują w jej transkrypcie wszystkie czasowniki dotyczące przygotowywania potraw (chop, bake, add, pour, put, peel, mix itd.). Odczytują zdania i wspólnie tłumaczą je na język po

  7. Uczniowie na urządzeniach mobilnych łączą wyrażenia w Exercise 3 (Ilustracja interaktywna) i nanoszą rozwiązanie na tablicę.

  8. Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 4 (Ilustracja interaktywna), a ochotnicy zgłaszają się do odczytania poszczególnych zdań z ćwiczenia. Nauczyciel nanosi odpowiedzi na tablicę.

  9. Uczniowie odpowiadają w niewielkich grupach na pytania w Exercise 5 (Ilustracja interaktywna):
    - Which of the dishes in the pictures above is your favourite? Why?
    - Which dish is the healthiest? Why?

    Na forum klasy relacjonują informacje uzyskane od kolegi/koleżanki.

Faza podsumowująca:

Uczniowie w parach odpowiadają na pytania w Exercise 8 (Sprawdź się):
- Why should you eat fruit in small amounts?
- Why are vegetables good for you?

Najpierw, odwołując się do tekstu oraz ilustracji interaktywnej, wyszukują wyrażenia, których chcieliby użyć podczas udzielania odpowiedzi. Następnie realizują zadania, zwracając szczególną uwagę na użycie wybranego słownictwa.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 4 (Ilustracja interaktywna) oraz Exercise 1–7 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 9 (Sprawdź się): You want to eat more healthy. Write an email about your new diet to a friend from England. In the email:

  • explain what foods you eat a lot of and what you try to eat in small amounts;

  • write what’s good about your diet;

  • ask your friend if he/she wants to try this diet.

Your answer should be 50–120 words long.

Materiały pomocnicze: Ilustracja interaktywna z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej uczniowie, wykorzystując ilustrację interaktywną z e‑materiału, przygotowują krzyżówkę składającą się z 6 haseł i definicji. Na kolejnej lekcji wymieniają się krzyżówkami z uczniami z ławki i je rozwiązują.