Autorki e‑materiału: Marta Mrozik, Katarzyna Król

Autorka scenariusza: Monika Ekert

Opracowanie metodyczne: Paulina Andruszkiewicz‑Glińska, Paulina Marchlik

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Lions Have Got Whiskers / Lwy mają wąsy

Grupa docelowa: klasa 3 szkoła podstawowa

Podstawa programowa:

Treści nauczania – wymagania szczegółowe 1.12, 2.2, 2.3, 3.1, 3.2, 5.2, 7, 8.1, 11

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń nazywa części ciała dzikich zwierząt.

  2. Uczeń opisuje różne zwierzęta.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija umiejętność tworzenia pytań.

  2. Uczeń rozwija postawę zaangażowania w proces nauki.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)

  3. strategie kompensacyjne (techniki wspierające uczenie się słownictwa, wykorzystanie domysłu językowego)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. kognitywizm

  3. konstruktywizm

  4. konektywizm

  5. metoda podająca (praca z tekstem/animacją)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (zabawa z kartami wyrazowymi, ćwiczenia ruchowe/polisensoryczne)

Formy zajęć:

  1. praca w grupach

  2. praca całego zespołu klasowego

  3. praca indywidualna

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

Przed zajęciami nauczyciel przygotowuje kartki z nazwami zwierząt: lions, crocodiles, parrots, elephants, monkeys, birds, fish, giraffes, cat.

W ramach wprowadzenia w tematykę lekcji nauczyciel pyta uczniów, czy znają części ciała charakterystyczne dla danych gatunków zwierząt. Podaje przykład: koty mają sierść, a ptaki skrzydła. Uczniowie zgłaszają się i podają swoje przykłady.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie wspólnie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Nauczyciel odtwarza nagrania wskazując na kolejne obrazki, a uczniowie powtarzają je. Mówią coraz ciszej, jak echo.

  2. Uczniowie słuchają nagrania z historyjką (Przeczytaj) i śledzą wzrokiem tekst na tablicy multimedialnej lub na urządzeniach mobilnych.

  3. Nauczyciel zwraca uwagę uczniów na użyte w historyjce obrazkowej formy have got/haven't got oraz ich skrócone odpowiedniki. Następnie wyświetla na tablicy element Zwróć uwagę!Zapamiętaj!, aby szczegółowo omówić te konstrukcje, które będą często używane i utrwalane w dalszym toku zajęć. Nauczyciel pyta uczniów, jak będzie brzmieć pierwsze i drugie zdanie z grafiki Zapamiętaj!, ze skróconą formą have got/haven't got. Ochotnicy udzielają odpowiedzi. Następnie, w celu utrwalenia, całą klasą powtarzają na głos te zdania.

  4. Nauczyciel dzieli klasę na pięć grup. Każda z nich opracowuje jedną zgadywankę na wzór tej z historyjki: What animals am I thinking about? They’ve got tails and four legs. They eat leaves. Następnie drużyny przedstawiają je na forum klasy, a pozostałe grupy odgadują, o jakie zwierzę chodzi.

  5. Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 2 (Przeczytaj). Odczytuje kolejne zdania, a uczniowie wspólnie określają, czy są one prawdziwe, czy fałszywe.

  6. Uczniowie samodzielnie wykonują na tabletach Exercise 3 (Przeczytaj). Następnie nauczyciel wybiera jednego z uczniów, który odczytuje pierwsze zdanie z ćwiczenia: Lions have got whiskers. Nauczyciel pyta całą klasę: Is it true? Have lions got whiskers? Uczniowie odpowiadają chórem. Drugi uczeń odczytuje ułożone pytanie: Have they got claws? Tutaj następuje przerwanie ćwiczenia, w celu omówienia budowania pytań z konstrukcją have got. Nauczyciel wraca do elementu Zwróć uwagę!, w którym znajdują się przykłady pytań wraz z ich polskimi odpowiednikami. Omawia je oraz sposoby odpowiedzi na nie. Następnie cała klasa powtarza na głos omówione pytania i odpowiedzi, i wraca do przerwanego ćwiczenia. Wybrany uczeń jeszcze raz odczytuje ułożone pytanie: Have they got claws? a pozostali uczniowie na nie odpowiadają. Jeśli wszystko jest prawidłowo, przechodzimy do kolejnego przykładu z ćwiczenia.

  7. Ochotnicy podchodzą do tablicy i łączą w pary obrazki i części ciała zwierząt w Exercise 1 (Plik audio). Następnie nauczyciel zwraca się do uczniów: Show me the trunk itd. Zadaniem ucznia jest pokazanie wskazanej przez nauczyciela części ciała zwierzęcia, a także powiedzenie pełnym zdaniem, które zwierze ją posiada, np. It's here. The elephant has got a trunk.

  8. Nauczyciel wyświetla na tablicy tekst piosenki i odtwarza nagranie (Plik audio). Uczniowie słuchają, śledząc tekst na tablicy. Nauczyciel ponownie odtwarza nagranie – tym razem zatrzymuje je przed każdą nazwą części ciała zwierzęcia, a uczniowie głośno kończą zdania. Gdy uczniowie dokładnie zaznajomią się z tekstem piosenki, nauczyciel odtwarza jeszcze raz nagranie, a uczniowie śpiewają piosenkę, śledząc tekst pokazujący się na tablicy interaktywnej.

  9. Nauczyciel wręcza wybranym uczniom kartki z nazwami zwierząt: lions, crocodiles, parrots, elephants, monkeys, birds, fish, giraffes, cat. Dzieci wychodzą na środek sali, a pozostała część klasy ustawia je w takiej kolejności, w jakiej nazwy zwierząt pojawiają się w piosence. Na koniec nauczyciel nanosi odpowiedź w Exercise 2 (Plik audio).

  10. Uczniowie jeszcze raz słuchają nagrania. Ochotnicy podchodzą do tablicy i przeciągają odpowiednie wyrażenia do zdań z Exercise 3 (Plik audio). Odczytują pełne zdania na głos. Gdy już wszystkie luki zostaną uzupełnione, całą klasą jeszcze raz odczytują wszystkie zdania, a nauczyciel przyciskiem CHECK, sprawdza poprawność jego wykonania.

  • Podczas realizacji poszczególnych ćwiczeń nauczyciel powinien dostosować tempo ich wykonywania do indywidualnych potrzeb uczniów. Uczniowie, którzy szybciej wykonali ćwiczenie, mogą pomóc koledze/koleżance pracującemu/pracującej wolniej.

Faza podsumowująca:

1. Dzieci pracują w parach. Nauczyciel rozdaje im wcześniej wydrukowane plansze (Karty pracy) oraz kostki do gry. Prosi żeby rzucając kostką na zmianę stworzyli magiczne zwierzęta, zgodnie z kluczem na planszy. Dzieci rzucają, następnie wpisują cechy danego zwierzęcia na kartę pracy.

2. Na zakończenie zajęć uczniowie wykonują Excercise 3 (Sprawdź się). Zadaniem uczniów jest wpisanie odpowiednich wyrazów w zdania, na podstawie grafik zwierząt znajdujących się powyżej. Ochotnicy wymawiają na głos brakujące słowa i wpisują je w luki.

Praca domowa:

1. Uczniowie rysują zoo, które powstało podczas gry w fazie podsumowującej i przynoszą rysunki do szkoły, aby powstała z nich wystawa klasowa.

2. Nauczyciel może wykorzystać Exercise 1–2 z sekcji Sprawdź się w ramach sprawdzianu lub zadać wybrane ćwiczenia do samodzielnego wykonania w domu.

Materiały pomocnicze:

Kartki z nazwami zwierząt: lions, crocodiles, parrots, elephants, monkeys, birds, fish, giraffes, cat oraz karty pracy (Sprawdź się).

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

Nauczyciel prosi uczniów, żeby dobrali się w pary. Po wysłuchaniu piosenki uczniowie wybierają jedno zwierzę, o którym była mowa w nagraniu. Tworzą mapę wyrazów związanych z danym zwierzęciem (bez użycia jego nazwy). Następnie wymieniają się mapami z inną parą, która odgaduje, o które zwierzę chodzi.