Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Anna Olewińska‑Byliniak
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Who Invented This? / Kto to wynalazł?
Grupa docelowa: klasa 4 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.12, II.2, III.4, V.3, V.5, V.8, X
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń poznaje słownictwo związane z wynalazkami.
Uczeń wskazuje wynalazek, który jest jego zdaniem najważniejszy.
Uczeń tworzy wypowiedzi w czasie Past Simple.
Cele motywacyjne:
Uczeń wzbogaca wiedzę na temat najważniejszych wynalazków.
Uczeń kształtuje świadomość rozwoju technologicznego na przestrzeni wieków.
Uczeń kształtuje postawę zaangażowania w proces uczenia się.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)
strategie kompensacyjne (nauka poprzez używanie omówień i synonimów nieznanych słów)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem, wyjaśnienie)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z katalogiem interaktywnym, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy).
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel zwraca uwagę na ilustrację (Przeczytaj) i pyta:
What does the picture show?
What is the biggest invention you know?
Uczniowie odpowiadają zgodnie z posiadaną wiedzą.
W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną. Nauczyciel może dodatkowo zapytać uczniów, np. w formie ankiety ogólnoklasowej, który z wynalazków uważają za najważniejszy. Wymienia kolejne wynalazki, a uczniowie głosują przez podniesienie rąk.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst Great Inventions from the Past, a następnie samodzielnie wybierają poprawne odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj) i podają je na forum klasy. Uzasadniają odpowiedzi, powołując się na właściwe fragmenty tekstu.
Uczniowie czytają tekst jeszcze raz i wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Nanoszą odpowiedzi na tablicę.
Uczniowie w parach wykonują ustnie Exercise 4 (Przeczytaj). Odpowiadają na pytanie: Why is Charles Babbage „the father of the computer”?
Nauczyciel wyjaśnia zasady używania czasu przeszłego Past Simple, a następnie uczniowie wykonują kolejno Exercise 5 i 6 (Przeczytaj). Sprawdzają odpowiedzi na forum klasy i nanoszą je na tablicę.
Uczniowie wykonują Exercise 7 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach. Chętna osoba zapisuje właściwe odpowiedzi na tablicy.
W ramach wprowadzenia do pracy z katalogiem uczniowie realizują Exercise 1 (Katalog interaktywny). Ochotnik nanosi odpowiedzi na tablicę.
Uczniowie oglądają katalog, a następnie wykonują Exercise 2 (Katalog interaktywny). Odpowiedzi odczytują na forum klasy i starają się je uzasadnić.
Uczniowie pracują w parach i wykonują Exercise 3 (Katalog interaktywny). Sprawdzają odpowiedzi w parach, następnie w większych grupach, a finalnie na forum klasy. Ustalają wspólną wersję poprawnych odpowiedzi, które następnie prezentują nauczycielowi.
Faza podsumowująca:
Uczniowie w parach lub niewielkich grupach odpowiadają na pytanie z Exercise 4 (Katalog interaktywny): What’s the best invention for you? Why? Przedstawiciele grup relacjonują na forum klasy odpowiedzi kolegów/koleżanek.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–7 (Sprawdź się).
Uczniowie pisemnie odpowiadają na pytania z Exercise 8 (Sprawdź się): You want to share some information about inventors and inventions with your friend. In an email:
describe one inventor and his invention;
write what we can do thanks to this invention;
ask your friend about an inventor of a different invention.
Write 50–120 words.
Materiały pomocnicze: Katalog interaktywny z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie zapisują po dwa pytania do każdego wynalazku wymienionego w katalogu, według wzoru z Exercise 7 (Przeczytaj):
What did X invent?
Who invented Y?
Następnie odpowiadają pisemnie pełnymi zdaniami na te pytania.