Autorka e‑materiału: Aneta Wilemska‑Rudnik

Autorka scenariusza: Iza Michalak

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: The History of the Internet / Historia internetu

Grupa docelowa: klasa 7 szkoła podstawowa

Podstawa programowa

Cele kształcenia – wymagania ogólne: I, II, III, V, X

Treść nauczania – cele szczegółowe: I.7, III.1, III.4, V.2, V.6, V.8, VII.2, IX.1, IX.2

Kształtowane kompetencje kluczowe

  • [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  • [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  • [K4] kompetencje cyfrowe

  • [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  • Uczeń stosuje słownictwo dotyczące historii internetu oraz jego korzyści w naszym życiu.

  • Uczeń potrafi zredagować wpis na blog, w którym zamieszcza ciekawe informacje o historii internetu.

Cele motywacyjne:

  • Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat historii internetu oraz jego korzyści w naszym życiu.

  • Uczeń wzbogaca wiedzę na temat historii internetu.

  • Uczeń rozwija postawę krytycznego myślenia w odniesieniu do roli internetu w naszym życiu.

  • Uczeń wzmacnia postawę zaangażowania w proces uczenia się.

Strategie uczenia się:

  • strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  • strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  • strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  • podejście komunikacyjne

  • metoda kognitywna

  • konektywizm

  • podejście humanistyczne

  • zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe

  • metoda podająca (praca z tekstem)

  • metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  • metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  • metoda aktywizująca (praca z filmem, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  • praca w parach

  • praca w grupach

  • praca indywidualna

  • praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  • komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  • zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  • tablica interaktywna

  • ew. urządzenia (laptopy, tablety) dla indywidualnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI

Faza wprowadzająca:

1. Nauczyciel wyświetla na tablicy multimedialnej zdjęcie kilkorga nastolatków surfujących po internecie (Przeczytaj) i pyta uczniów: Imagine you have no access to the Internet. How would this make you feel? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.

2. Uczniowie wykonują Warmup (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

Faza realizacyjna:

1. Nauczyciel prosi uczniów o przeczytanie tekstu How the Invention of the Internet Has Changed Our Lives i wyszukanie odpowiedzi na pytania: What were the beginnings of the Internet? What are the uses of the Internet today? Uczniowie czytają tekst i odpowiadają na pytania na forum klasy.

2. Uczniowie wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy.

3. Uczniowie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj) i porównują odpowiedzi w parach. Ochotnik nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną. Tam, gdzie jest to możliwe, uczniowie rozwijają zdania, podając dodatkowe informacje. Powinny one pochodzić z tekstu.

4. Uczniowie wykonują Exercise 4 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę. Dodatkowo uczniowie mogą wspólnie przetłumaczyć tekst zadania na język angielski.

5. Uczniowie realizują Exercise 5 (Przeczytaj). Przed przystąpieniem do wykonania zadania wyszukują w tekście słownictwo, które później wykorzystują, odpowiadając na pytania. Następnie ochotnicy odczytują prace na forum klasy.

Alternatywnie: Uczniowie w parach odpowiadają na pytania z zadania, a następnie na forum klasy dzielą się informacjami uzyskanymi od kolegi/koleżanki.

6. Uczniowie wykonują Exercise 1 (Katalog). Literują podane wyrazy, a nauczyciel na tablicy uzupełnia brakujące litery.

7. Uczniowie analizują katalog i realizują Exercise 2 (Katalog). Porównują odpowiedzi w parach, a wskazana osoba nanosi je na tablicę.

8. Uczniowie uzasadniają, dlaczego odpowiedzi, które uznali za błędne, są nieprawidłowe – Exercise 3 (Katalog).

9. Uczniowie realizują Exercise 4 (Katalog). Porównują odpowiedzi w parach, a ochotnik nanosi je na tablicę multimedialną. Dodatkowo, nie patrząc na tekst, uczniowie streszczają go, wykorzystując wpisane słownictwo.

10. Nauczyciel poleca uczniom wykonać Exercise 5 (Katalog). Wyznaczona osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

Faza podsumowująca:

  • Uczniowie pracują w dwóch grupach i grają w grę kółko i krzyżyk. Nauczyciel rysuje na tablicy planszę do gry i wpisuje w nią słownictwo z tekstu i filmu. Drużyna, która ułoży poprawne zdanie z podanym wyrazem, zdobywa punkt. Wygrywa zespół, który zdobędzie trzy punkty: w pionie/w poziomie/na ukos.

  • Uczniowie wykonują Exercise 7 (Sprawdź się). Chętne osoby odczytują odpowiedzi na forum klasy.

Praca domowa:

Uczniowie piszą pracę na temat podany w Exercise 8 (Sprawdź się):

Last weekend you watched an interesting film about the history of the internet. Share your impressions on the blog. In your entry:

  • explain why you decided to watch this film;

  • inform what you have learnt from the film;

  • describe three things you use the internet for.

Your answer should be between 50–120 words. Sign as XYZ.

Materiały pomocnicze:

Film z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej uczniowie przygotowują 12–15 pytań dotyczących treści zaprezentowanych w katalogu. Na kolejnej lekcji, po sprawdzeniu poprawności pytań, uczniowie w parach zadają sobie pytania i na nie odpowiadają.