Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Zuzanna Kościuk
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: My Housework / Moje obowiązki domowe
Grupa docelowa: klasa 5 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.5, II.5, III.4, V.2, V.5, V.6, X
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń rozwija postawę zaangażowania się w proces uczenia się.
Uczeń potrafi opisywać, jak rodzina może dzielić się zadaniami domowymi.
Uczeń potrafi mówić o systematycznym wykonywaniu obowiązków domowych w czasie Present Simple.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat obowiązków domowych.
Uczeń kształtuje świadomość potrzeby podziału obowiązków domowych pomiędzy wszystkich członków rodziny.
Uczeń rozwija wiedzę na temat różnych sposobów planowania utrzymania porządku w domu.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem/plikiem audio)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (dyskusja w parach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca indywidualna
praca w parach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
W ramach przygotowania do lekcji uczniowie opisują zdjęcie „Nick’s family has a housework schedule!” oraz odpowiadają na pytania: What houseworks do you do at home? Which housework do you think is the worst/best? Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy.
Uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Wskazana przez nauczyciela osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi uczniów o przeczytanie tekstu (Przeczytaj) i odpowiedź na pytanie: Does your family have a housework schedule? Następnie uczniowie wybierają właściwe odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj) i podają je na forum klasy, uzasadniając odpowiedzi odpowiednimi fragmentami tekstu.
Uczniowie, pracując w parach, wykonują Exercise 3 (Przeczytaj) i uzasadniają odpowiedzi.
Uczniowie na urządzeniach multimedialnych wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 4 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi je na tablicę multimedialną.
Nauczyciel wyjaśnia zasadę tworzenia form czasownikowych / budowy zdań przy wykorzystaniu czasu Present Simple i prosi uczniów o wykonanie Exercise 5 (Przeczytaj). Odpowiedzi są sprawdzane i omawiane na forum klasy.
Uczniowie pracują w parach i opisują koledze/koleżance swoje obowiązki domowe, używając przysłówków always, often, sometimes, never. Po zakończeniu rozmów chętni relacjonują na forum klasy wypowiedzi kolegów/koleżanek.
Uczniowie w parach łączą angielskie wyrażenia z ich tłumaczeniami w Exercise 1 (Ilustracja interaktywna).
Następnie na forum klasy analizują ilustrację interaktywną wyświetloną na tablicy i samodzielnie na urządzeniach mobilnych wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 2 (Ilustracja interaktywna), podają je na forum klasy i uzasadniają.
Pracując w parach, uczniowie wykonują Exercise 3 i 4 (Ilustracja interaktywna).
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują Exercise 3 i 4 (Sprawdź się) i podają odpowiedzi na forum klasy. Nanoszą je na tablicę multimedialną.
Uczniowie w parach odpowiadają na pytania z Exercise 8 (Sprawdź się).
What housework do you do?
What housework can you do in the kitchen?
What housework can you do in the bedroom?
Następnie na forum klasy dzielą się informacjami uzyskanymi od kolegi/koleżanki. Alternatywnie: Uczniowie mogą wykonać w parach mapę pojęć ze słownictwem z ilustracji i tekstu w sekcji Przeczytaj. Mapa powinna dotyczyć czynności wykonywanych w różnych pomieszczeniach domu.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1, 2, 5–7 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 9 (Sprawdź się): Imagine you have to clean the entire house. Then, write a blog post about your housework schedule. In the post: Your answer shouldn't be longer than 50 words.
Materiały pomocnicze: Ilustracja interaktywna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W fazie realizacyjnej lekcji lub w ramach pracy domowej uczniowie tworzą mapę pojęć ze słownictwem z ilustracji i tekstu w sekcji Przeczytaj. Mapa powinna dotyczyć czynności wykonywanych w różnych pomieszczeniach domu.