Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Ela Borowiec
Autorka scenariusza: Monika Ekert
Opracowanie metodyczne: Paulina Andruszkiewicz‑Glińska, Paulina Marchlik
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: It’s Opposites Day! / Dzień przeciwieństw!
Grupa docelowa: klasa 1 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Treści nauczania – wymagania szczegółowe 1.5, 2.2, 2.3, 3.1, 7, 8.1, 9, 11
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń nazywa różne przeciwieństwa.
Uczeń określa cechy wybranych przedmiotów.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija umiejętność opisywania różnych przedmiotów.
Uczeń kształci umiejętność pracy zespołowej.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)
strategie kompensacyjne (techniki wspierające uczenie się słownictwa, wykorzystanie domysłu językowego)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konstruktywizm
konektywizm
metoda podająca (praca z tekstem/nagraniem, wyjaśnienie)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (ćwiczenia ruchowe/polisensoryczne)
Formy zajęć:
praca w grupach
praca w parach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Przed lekcją nauczyciel przygotowuje miękką piłeczkę oraz worek z różnymi przedmiotami: małą i dużą piłką, zabawkową ciężarówką i autem sportowym, długą i krótką skarpetą.
Nauczyciel prosi uczniów, żeby stanęli w kręgu. Następnie wypowiada wybrane słowo, np. small, long, cold, slow, a zadaniem dziecka jest powiedzieć po angielsku lub polsku słowo o przeciwnym znaczeniu i odrzucić piłeczkę do nauczyciela.
Nauczyciel wyświetla na tablicy obrazki z Exercise 1 (Przeczytaj). Wskazuje kolejne i mówi: It is small. What is the opposite?, a uczniowie odpowiadają. Nauczyciel przeciąga właściwy obrazek i głośno odczytuje przeciwieństwo danego słowa. Dzieci głośno je powtarzają.
Faza realizacyjna:
Uczniowie słuchają nagrania z historyjką (Przeczytaj) i śledzą wzrokiem tekst na tablicy multimedialnej lub na urządzeniach mobilnych.
Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 2 (Przeczytaj). Wskazuje kolejne obrazki i pyta: What is it? Ochotnicy podchodzą do tablicy i przeciągają odpowiednie wyrazy. Po każdym sparowaniu nauczyciel mówi: Hmm… Kite/dog/tea/ice‑cream/bike can be…, a uczniowie podają jakąś cechę danego przedmiotu.
Uczniowie w parach na tabletach wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Następnie nauczyciel odtwarza losowo nagrania, a ochotnicy podchodzą do tablicy i zaznaczają właściwe obrazki. Na koniec nauczyciel wskazuje każdy obrazek i nazywa go, na przykład: slow bike, a uczniowie powtarzają wyrażenie tak, żeby oddać głosem i gestykulacją jego znaczenie.
Nauczyciel wyświetla memo z Exercise 1 (Ilustracja interaktywna). Ochotnicy podchodzą do tablicy i odkrywają pary. Kiedy całe memo jest już wyświetlone, nauczyciel zakrywa kolejne pary i pyta: What is missing?, a uczniowie zgłaszają się do odpowiedzi.
Uczniowie zapoznają się z ilustracją interaktywną. Nauczyciel dzieli klasę na osiem grup. Każdej z nich zostaje przydzielone jedno nagranie z ilustracji. Zadaniem drużyny jest wykonać do niego rysunek.
Nauczyciel wiesza na tablicy wszystkie rysunki. Następnie odtwarza nagrania z Exercise 2 (Ilustracja interaktywna). Po każdym nagraniu ochotnik podchodzi do tablicy, wybiera właściwy obrazek i przyczepia go w kolejności od 1 do 4.
Nauczyciel wyświetla pierwsze zdjęcie z Exercise 3 (Ilustracja interaktywna). Wskazuje je i mówi: I think this bike is fast. Am I right? Uczniowie powinni zaprzeczyć lub potwierdzić, a nauczyciel zaznacza odpowiedź na tablicy. Tak samo wykonywane są kolejne przykłady z ćwiczenia.
Podczas realizacji poszczególnych ćwiczeń nauczyciel powinien dostosować tempo ich wykonywania do indywidualnych potrzeb uczniów. Uczniowie, którzy szybciej wykonali ćwiczenie, mogą pomóc koledze/koleżance pracującemu/pracującej wolniej.
Faza podsumowująca:
W ramach podsumowania uczniowie podchodzą do nauczyciela i losują z worka jeden przedmiot. Ich zadaniem jest podać jego jedną cechę i wrzucić go z powrotem do worka. Następna osoba, która wylosuje ten sam przedmiot, powinna podać jego inną cechę. Jeśli nie zna właściwego wyrazu po angielsku, może go podać po polsku, a nauczyciel tłumaczy wyraz i zapisuje go na tablicy.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–3 (Sprawdź się). Nauczyciel może wykorzystać ćwiczenia z sekcji w ramach sprawdzianu lub zadać wybrane ćwiczenia do samodzielnego wykonania w domu.
Materiały pomocnicze:
Miękka piłeczka oraz worek z różnymi przedmiotami: małą i dużą piłką, zabawkową ciężarówką i autem sportowym, długą i krótką skarpetą.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie wykonują rysunek‑zagadkę dla kolegi/koleżanki z pary, na którym widnieje dowolny element pojawiający się na ilustracji interaktywnej. Zadaniem kolegi/koleżanki z pary jest przeanalizować rysunek partnera i go opisać zdaniami analogicznymim do zdań w multimedium.