Autorka e‑materiału: Agnieszka Sękiewicz‑Magoń

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Junk Food – What to Avoid and What to Eat Instead? / Śmieciowe jedzenie – czego unikać i co jest w zamian

Grupa docelowa: klasa 2 liceum/technikum

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.6, I.11, II.5, II.7, III.1, III.4, III.7, V.2, V.3, V.10, VII.4, VII.5, VII.8, XIII, XIV

Poziom nauczania: podstawowy

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii

  4. [K4] kompetencje cyfrowe

  5. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo pozwalające odróżnić zdrowe i niezdrowe potrawy.

  2. Uczeń potrafi opisać wartości odżywcze junk food, a tym samym uzasadnić, dlaczego tego typu jedzenie jest niezdrowe.

  3. Uczeń potrafi wskazać alternatywy dla niezdrowych dań.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat jedzenia.

  2. Uczeń kształtuje świadomość wartości zdrowotnych różnych potraw.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. metoda kognitywna

  3. konektywizm

  4. podejście humanistyczne

  5. zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe

  6. metoda podająca (praca z tekstem)

  7. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  8. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  9. metoda aktywizująca (praca z materiałem audio, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca indywidualna

  4. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel pyta uczniów: Do you ever eat junk food? How often? What do you eat? Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy.

  2. W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie czytają tekst Not So Fast… Food i wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Uzasadniają je cytatami z tekstu.

  2. Uczniowie ponownie czytają tekst Not So Fast… Food. Pracując w parach, rozmawiają na temat z Exercise 3 (Przeczytaj):

  • Why is it so difficult not to eat junk food?

  • Which alternative snacks sound appealing to you and why?

  • Which fast food alternative would you like to try and why?

  • Would you be able to stop eating junk food for good? Why?/Why not?

  1. Uczniowie uzupełniają tabelę w Exercise 4 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach i nanoszą je na tablicę multimedialną.

  2. Uczniowie wykonują Exercise 5 (Przeczytaj). Odczytują kolejne zdania na forum klasy i literują wyrazy, a nauczyciel nanosi je na tablicę multimedialną.

  3. W ramach przygotowania do pracy z materiałem audio uczniowie porządkują maksymy w Exercise 1 (Plik audio). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną. Następnie wszyscy rozmawiają na forum klasy o zapisanych maksymach. Parafrazują je własnymi słowami i odpowiadają na pytanie: Do you agree with the statements? Why? Why not?

  4. Uczniowie słuchają wywiadu z lekarzem (Plik audio) i wykonują Exercise 2 (Plik audio). Odczytują odpowiedzi na forum klasy.

  5. Pracując w parach, uczniowie odpowiadają na pytania z Exercise 4 (Plik audio):

  • Which information gave you some food for thought?

  • How often do you eat junk food?

  • Did the information from the interview change your view of junk food? Why?/Why not?

Po zakończeniu rozmów relacjonują na forum klasy opinie kolegi/koleżanki.

  1. Uczniowie uzupełniają zdania w Exercise 3 (Plik audio), sprawdzają odpowiedzi w parach i nanoszą je na tablicę multimedialną. Tworzą własne zdania z wyrażeniami z ćwiczenia. Chętni odczytują zdania na forum klasy.

Faza podsumowująca:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 35 (Sprawdź się). Odczytują odpowiedzi na forum klasy i nanoszą je na tablicę multimedialną.

  2. Pracując w parach, uczniowie wykonują Exercise 7 (Sprawdź się). Tworzą jednodniowe zdrowe menu będące alternatywą dla niezdrowej diety. Wykorzystują słownictwo z e‑materiału. Po zakończeniu pracy chętni prezentują swoje menu na forum klasy. Uzasadniają, dlaczego ich propozycje są zdrowe.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1, 2, 4, 6 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): After learning some facts about junk food you decided to quit eating it and switch to healthy alternatives instead. Write a letter to your friend in Great Britain and:

  • explain what facts about junk food prompted your decision;

  • describe the changes you have made to your diet;

  • suggest alternative snacks that your friend could eat;

  • encourage your friend to follow your example.

Your letter should include between 100 and 150 words.

Materiały pomocnicze: Materiał audio z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej uczniowie streszczają zawartość wywiadu w pracy pisemnej o długości 100–150 wyrazów.