Dla nauczyciela
Autorki e‑materiału: Anna Faszcza
Autorki scenariusza: Iza Michalak
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: How to Move Houses: Advice / Jak zaplanować przeprowadzkę – porady
Grupa docelowa: klasa 3 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne: I, II, III, IV, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe: I.1, I.2, II.5, III.1, III.5, V.6, V.10, V.12, VII.3, VII.4, VII.9, VII.11, VII.15, VIII.2, VIII.3, VIII.4, IX.1, IX.2, X, XII, XIII
Poziom nauczania - podstawowy
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K6] kompetencje obywatelskie
[K7] kompetencje w zakresie przedsiębiorczości
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo z zakresu profesjonalnie zorganizowanej przeprowadzki.
Uczeń umie wskazać niespodziewane wydarzenia, które mogą mieć miejsce podczas przeprowadzki.
Uczeń potrafi napisać do kolegi/koleżanki e‑mail z poradami, jak należy przygotować się do przeprowadzki, by odbyła się sprawnie.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat profesjonalnie zorganizowanej przeprowadzki, jej możliwych powodów oraz przebiegu.
Uczeń kształtuje wiedzę na temat organizowania przeprowadzki.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z filmem, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
ew. urządzenia (laptopy, tablety) dla indywidualnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel kieruje uwagę uczniów na zdjęcia przedstawiające kobietę w trakcie przeprowadzki i mówi: Why do you think the woman might be changing house? How does she feel? What problems is she likely to face? Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy.
W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Nauczyciel nanosi odpowiedzi na tablicę. Dodatkowo uczniowie wykorzystują słownictwo z zadania, aby rozwinąć odpowiedzi, których udzielają na pytania w pkt 1 fazy realizacyjnej.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają pierwszy fragment tekstu Moving House Doesn’t Have To Move You To Tears! Następnie pracują w parach (uczeń A, uczeń B) i czytają odpowiednio akapit B i akapit C. Relacjonują sobie wzajemnie treść fragmentu, który przeczytali. Następnie wszyscy uczniowie czytają ostatni akapit tekstu. Na zakończenie nauczyciel może zapytać uczniów, czego dowiedzieli się od kolegi/koleżanki.
Uczniowie wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Sprawdzają odpowiedzi na forum klasy.
Uczniowie czytają cały tekst i wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy.
Uczniowie realizują Exercise 4 (Przeczytaj) w formie notatki. W tym celu wybierają z tekstu przydatne słownictwo, które następnie wykorzystują, wykonując zadanie. Chętne osoby odczytują prace na forum klasy.
Nauczyciel kieruje uwagę uczniów na zdjęcie na początku sekcji Film i pyta się uczniów: How would you organise a move? Następnie, w ramach przygotowania do pracy z filmem uczniowie wykonują Exercise 1 (Film). Nauczyciel nanosi odpowiedzi na tablicę. Dodatkowo z wyrazami z zadania uczniowie mogą ułożyć zdania dotyczące przeprowadzki.
Uczniowie oglądają film i wykonują Exercise 2 (Film). Porównują odpowiedzi w parach. Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie wykonują Exercise 3 (Film). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy. Uzasadniają je, odwołując się do treści filmu.
Uczniowie wykonują Exercise 4 (Film). Chętne osoby odczytują prace na forum klasy.
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują Exercise 7 (Sprawdź się). W tym celu wyszukują w tekście i filmie przydatne słownictwo, które następnie wykorzystują do realizacji zadania. Chętne osoby odczytują swoje wypowiedzi na forum klasy.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują jedno lub dwa ćwiczenia spośród Exercise 1–6 (Sprawdź się). Pozostałe ćwiczenia z sekcji mogą zostać wykorzystane przez nauczyciela w ramach sprawdzianu.
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się):
Your friend from England has just passed her final exams. She is going to study at university in another city and now she is planning to move out there. She asked you for advice on how to do it well. Write an email to your friend and:
give advice on how the moving checklist should be divided;
explain what things she should do at least two weeks before the move and explain why;
write what things should be done the day before and on the day of the move;
mention two unexpected things that may go wrong during the move.
Your email should include 100–150 words.
Materiały pomocnicze: Film z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie, wykorzystując film z e‑materiału, przygotowują się do rozmowy na temat przeprowadzki. Na kolejnej lekcji pracują w parach. Jeden z uczniów wciela się w postać Anny, drugi uczeń odgrywa rolę kolegi/koleżanki Anny i pyta o jej doświadczenia związane z przeprowadzką. „Anna” relacjonuje przygotowania i przebieg przeprowadzki, a kolega/koleżanka zadaje dodatkowe pytania. W połowie rozmowy uczniowie zamieniają się rolami.