Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Marta Mrozik
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Opracowanie metodyczne: Paulina Andruszkiewicz‑Glińska, Paulina Marchlik
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: I Walk the Dog / Wyprowadzam psa
Grupa docelowa: klasa 3 szkoły podstawowej
Podstawa programowa:
Treści nauczania – wymagania szczegółowe: 1.5, 2.2, 2.3, 3.1, 3.2, 4.2, 5.2, 7, 8.1, 11
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń, z pomocą obrazków, wymienia kilka obowiązków domowych, które wykonuje.
Uczeń nazywa podstawowe czynności wykonywane w domu, takie jak nakrywanie stołu, zmywanie naczyń i inne.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija słownictwo umożliwiające rozmowę na temat obowiązków domowych
Uczeń kształtuje postawę współodpowiedzialności za porządek w domu.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)
strategie kompensacyjne (techniki wspierające uczenie się słownictwa, wykorzystanie domysłu językowego)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konstruktywizm
konektywizm
metoda podająca (praca z tekstem/nagraniem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (śpiewanie, zabawa z kartami obrazkowymi, ćwiczenia ruchowe/polisensoryczne)
Formy zajęć:
praca w parach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
ew. urządzenia (laptopy, tablety) dla indywidualnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Przed lekcją: nauczyciel przygotowuje karty z nazwami czynności domowych wymienionych w tekście Przeczytaj: walk the dog, water the plants, make the bed, wash the dishes, lay the table, feed the hamster, tidy your room - 3 komplety, a także jeden osobny oraz woreczek.
W ramach rozgrzewki językowej nauczyciel odtwarza nagrania znajdujące się w Exercise 1 (Przeczytaj), uczniowie powtarzają je na głos - raz głośno, raz cicho. Następnie nauczyciel wyświetla ilustracje zawarte w tym samym ćwiczeniu, jednak nie pokazując uczniom podpisów, które znajdują sie pod nimi. Pyta: What is it? Uczniowie nazywają widziany przedmiot.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel odtwarza dwukrotnie nagranie dialogu (Przeczytaj), a uczniowie słuchają i podążają wzrokiem za tekstem na tablicy/ na urządzeniach mobilnych. Nauczyciel odtwarza nagranie ostatni raz, tym razem zatrzymując je przy nazwach danych obowiązków domowych. Uczniowie powtarzają je na głos.
Nauczyciel zwraca uwagę uczniów na końcówkę czasownika -s (Zwróć uwagę!). Omawia, w której osobie dodajemy tę końcówkę, np. podczas opisywania, co robi dana osoba. Zwraca uwagę także na to, że mówiąc o sobie lub w liczbie mnogiej, końcówki tej nie dodajemy do czasownika.
Nauczyciel dzieli klasę na 3 grupy. Każdej wręcza przygotowane wcześniej zestawy kart obrazkowych. Zadaniem każdej z grup jest przyporządkowanie przedstawionych czynności do danego bohatera dialogu, który je wykonuje. Po uporządkowaniu następuje prezentacja pracy. Każda grupa opisuje jednego bohatera - Mię, Sandrę lub Jack'a - decyduje o tym nauczyciel. Zadaniem uczniów jest przedstawienie postaci w 3 os. z wykorzystaniem informacji zawartych w tabeli Zwróć uwagę!, np. Mia makes the bed, tidies the room, feeds the dog and waters the plants.
Uczniowie siadają w kole. Nauczyciel stawia na środku magiczną torbę z kartami z nazwami obowiązków domowych. Wskazani przez nauczyciela uczniowie podchodzą do torby, losują kartę, po czym demostrują gestami wylosowaną czynność. Zadaniem reszty grupy jest odgadnąć o jaką czynność chodzi. Zabawie można nadać charakter rywalizacyjny, poprzez podzielenie uczniów na drużyny. Wówczas przedstawiciele drużyn losują karty na przemian, a ich drużyna zyskuje punkt za każdą prawidłową odpowiedź.
Nauczyciel wyświetla zdania z Exercise 2 (Przeczytaj) na tablicy. Odczytuje je, a zadaniem uczniów jest wskazać czy zdania są prawdziwe czy fałszywe. Jeśli są prawdziwe, uczniowie kierują kciuki w górę i mówią: Yes, it’s true. Jeśli są fałszywe, uczniowie kierują kciuki w dół i mówią: No, it’s false. Nauczyciel nanosi odpowiedzi uczniów na tablicę.
Uczniowie w parach porządkują wyrażenia w Exercise 3 (Przeczytaj) na urządzeniach mobilnych. Następnie ochotnik, któremu pozostali dyktują odpowiedzi, nanosi je na tablicę.
Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 1 (Plik audio). Zamazuje czasowniki i pyta po kolei: What do you do with the table/the dishes/the plants? Gdy uczniowie odpowiedzą na wszystkie pytania, odsłania czasowniki i prosi kolejnych ochotników, by połączyli części wyrażeń na tablicy.
Nauczyciel odtwarza piosenkę (Piosenka). Podczas pierwszego odtworzenia uczniowie słuchają. Następnie, uczniowie stają obok ławek i podczas kolejnego słuchania naśladują za nauczycielem gesty czynności wymienianych w rymowance. Nauczyciel odtwarza nagranie po raz trzeci, a dzieci dołączają się do rymowania i wykonują gesty.
Uczniowie w parach przeciągają czynności na obrazki w Exercise 2 (Plik audio) na urządzeniach mobilnych. Następnie ochotnik nanosi prawidłowe odpowiedzi na tablicę.
Podczas realizacji poszczególnych ćwiczeń nauczyciel powinien dostosować tempo ich wykonywania do indywidualnych potrzeb uczniów. Uczniowie, którzy szybciej wykonali ćwiczenie, mogą pomóc koledze/koleżance pracującemu/pracującej wolniej.
Faza podsumowująca:
1.Nauczyciel odtwarza odgłosy czynności codziennych z Exercise 3 (Plik audio). Uczniowie stoją obok ławek i pokazują czynność, której odgłos usłyszeli. Ochotnicy podchodzą do tablicy i zaznaczają prawidłowe odpowiedzi.
2.Uczniowie siadają w kole. Nauczyciel prosi pierwszego ucznia, żeby wymienił jakąś czynność, którą wykonuje w domu: What chores do you do, Filipie? Gdy uczeń odpowie, np.: I walk the dog, nauczyciel formułuje zdanie w 3 os. liczby pojedynczej Filip walks the dog. Po czym prosi kolejne osoby by opisywały swoje obowiązki, a zadaniem osoby po ich prawej stronie jest przekształcić zdanie z pierwszej osoby na trzecią.
Na zakończenie zajęć uczniowie wykonują Exercise 1 (Sprawdź się).
Uczniowie w parach decydują, który obrazek odnosi sie do zdań z poszczególnych przykładów.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 2–3 (Sprawdź się). Nauczyciel może wykorzystać ćwiczenia z sekcji w ramach sprawdzianu lub zadać wybrane ćwiczenia do samodzielnego wykonania w domu.
Materiały pomocnicze:
Miękka piłeczka, karty z nazwami czynności domowych: walk the dog, water the plants, make the bed, wash the dishes, lay the table, feed the hamster, tidy your room - 3 komplety, a także jeden osobny oraz woreczek.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie uczą się piosenki na pamięć, a na kolejnej lekcji recytują i przedstawiają czynności z podziałem na dziewczynki (recytujące partię o mamie albo tacie) i chłopców (recytujących zwrotkę o tacie albo mamie). Nauczyciel może utrwalić występ nagrywając klasowe video.