Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Zuzanna Kościuk
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Money Makes the World Go Round / Świat kręci się wokół pieniędzy
Grupa docelowa: klasa 7 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.7, III.4, III.5, V.1, V.3
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K7] kompetencje w zakresie przedsiębiorczości
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane z pieniędzmi.
Uczeń potrafi użyć idiomów związanych z pieniędzmi.
Uczeń potrafi wyrazić poglądy na temat pieniędzy za pomocą wyrażeń idiomatycznych.
Uczeń potrafi zdefiniować, kim jest penny pincher.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja wyrażenia idiomatyczne związane z pieniędzmi, a tym samym kształtuje świadomość użyteczności konwersacyjnej zwrotów nieoczywistych.
Uczeń kształtuje własny stosunek do roli pieniądza we współczesnym świecie.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
mapa pojęć
gra edukacyjna
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel zapisuje na tablicy wyraz money na zasadzie mapy pojęć i prosi uczniów, żeby podali wszystkie znane sobie czasowniki (What can you do with money? – save/earn/spend etc.) i rzeczowniki (What things – objects/places – connected with money do you know? – bank/credit card etc.). Zaznacza trzecią kategorię idioms i wpisuje w nią money talks oraz pyta uczniów, co dosłownie oznacza to wyrażenie. Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi odpowiedzi na tablicę wszystkie pomysły. Pomaga uczniom w przypomnieniu sobie znanego już słownictwa.
Uczniowie na urządzeniach mobilnych układają wyrazy w Exercise 1 (Przeczytaj). Następnie, literują je ochotnikowi, który nanosi odpowiedzi na tablicę.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst What Makes the World Go Round? i odpowiadają na tytułowe pytanie. Tłumaczą na forum klasy, jak rozumieją wyrażenie money makes the world go round i odpowiadają na pytania nauczyciela: Do you agree that money makes the world go round? Why? Why not?
Uczniowie samodzielnie łączą idiomy z definicjami w Exercise 2 (Przeczytaj) i nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj) i odczytują zdania na forum klasy. Nauczyciel nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie, pracując w grupach trzy-, czteroosobowych, zapisują argumenty za i przeciw twierdzeniu money makes the world go round, a następnie prezentują je na forum klasy.
Uczniowie układają na urządzeniach mobilnych puzzle z Exercise 1 (Gra edukacyjna). Następnie, na forum klasy dyskutują i odpowiadają na pytanie z ćwiczenia: What does the phrase represented in the picture mean?
Nauczyciel dzieli uczniów na dwie drużyny. Odtwarza kolejne pytania z gry edukacyjnej na tablicy, a reprezentanci drużyn na nie odpowiadają.
Uczniowie wykonują na urządzeniach mobilnych Exercise 2 i 3 (Gra edukacyjna). Sprawdzają odpowiedzi na forum klasy, nanosząc je na tablicę multimedialną.
Uczniowie na forum klasy uzupełniają idiomy Exercise 4 (Gra edukacyjna). Nauczyciel nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną. Następnie w parach wymyślają własne sytuacje, w których można użyć danego idiomu. Omawiają pomysły na forum klasy.
Uczniowie rozmawiają w parach na temat tego, z którym wyrażeniem idiomatycznym najbardziej się zgadzają. Następnie relacjonują na forum klasy opinię kolegi/koleżanki.
Faza podsumowująca:
Uczniowie rozmawiają w parach na temat tego, z którym wyrażeniem idiomatycznym najbardziej się zgadzają. Następnie relacjonują na forum klasy opinię kolegi/koleżanki.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–7 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Some time ago you watched an interview with a billionaire who says that money makes the world go round. In your blog entry:
agree or disagree with the billionaire’s opinion;
write your opinion on money;
express what is more important than money.
Your answer should be 50–120 words long.
Materiały pomocnicze: Gra edukacyjna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W fazie podsumowującej uczniowie w grupach lub parach tworzą z pomocą przyborów plastycznych własne domino z idiomami z gry edukacyjnej, jednak zamiast części polskiej wymyślają ilustrację dla idiomu, która pozwoli lepiej go zapamiętać. Przekazują grę innej parze/grupie do wypróbowania.