Autorka e‑materiału: Anna Faszcza

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Seasonal Affective Disorder, SAD Syndrome / Depresja sezonowa, czyli syndrom SAD

Grupa docelowa: klasa 3 liceum/technikum

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.1, I.11, II.5, III.3, III.4, V.6, V.10, V.12, VII.3, VII.15, VIII.2, VIII.3, X, XII, XIII, XIV

Poziom nauczania: podstawowy

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

  5. [K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo związane z depresją sezonową.

  2. Uczeń umie opisać sposoby radzenia sobie z depresją sezonową i własne doświadczenia z nią związane.

  3. Uczeń potrafi napisać do kolegi/koleżanki z Anglii e‑mail, w którym dzieli się wrażeniami z wykładu na temat depresji sezonowej wśród młodych ludzi.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na tematy związane z depresją sezonową.

  2. Uczeń kształtuje zrozumienie istoty depresji sezonowej wśród młodych ludzi.

  3. Uczeń rozwija świadomość własnych stanów emocjonalnych oraz postawę empatii wobec innych i dotykających ich stanów depresyjnych.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. kognitywizm

  3. konektywizm

  4. zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe

  5. metoda podająca (praca z tekstem/plikiem audio)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (dyskusja w parach/grupach)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca indywidualna

  3. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. W ramach przygotowania do lekcji nauczyciel wyświetla na tablicy zdjęcie Never give up! z sekcji Przeczytaj i pyta: How do you think is the girl in the photo feeling? Do you ever feel like that? When? Why? Uczniowie rozmawiają na forum klasy. Następnie nauczyciel zwraca uwagę na podpis pod zdjęciem i pyta: Do you think this is a good piece of advice? Why? Why not?

  2. Uczniowie rozwiązują quiz w Exercise 1 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach, a następnie na forum klasy.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie czytają pierwszy akapit tekstu Fall Is Here… and Sad Might Be as Well. Po czym pracują w parach (uczeń A, uczeń B). Uczeń A czyta fragmenty 1–3 tekstu, uczeń B czyta fragmenty 4–6. Niezrozumiałe wyrazy sprawdzają w słowniku, a następnie streszczają sobie przeczytane fragmenty. Na forum klasy nauczyciel pyta uczniów, czego dowiedzieli się od kolegi/koleżanki na temat SAD. Uczniowie odpowiadają.

  2. Uczniowie czytają cały tekst Fall Is Here… and SAD Might Be as Well i wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). W każdym z fragmentów tekstu wyszukują słownictwo związane z poszczególnymi nagłówkami.

  3. Uczniowie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę. Następnie uczniowie układają z wyrażeniami z zadania własne zdania związane z tematem lekcji.

  4. Uczniowie realizują Exercise 4 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach, a ochotnicy odczytują wypowiedzi na forum klasy.

  5. W ramach przygotowania do pracy z multimedium nauczyciel zwraca uwagę uczniów na zdjęcie The power of sunlight i pyta: What does the power of sunlight have to do with our mood? Uczniowie odpowiadają na podstawie posiadanej wiedzy, a następnie wykonują Exercise 1 (Plik audio). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę.

  6. Uczniowie słuchają nagrania i wykonują Exercise 3 (Plik audio). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy.

  7. Uczniowie ponownie słuchają nagrania i realizują Exercise 2 (Plik audio). Porównują odpowiedzi w parach, a potem na forum klasy, starając się podać dodatkowe informacje.

  8. Uczniowie analizują w parach odpowiedzi w Exercise 2 (Plik audio) i na ich podstawie ustnie podsumowują informacje na temat SAD.

  9. Uczniowie realizują w parach Exercise 4 (Plik audio). Dzielą się na forum klasy informacjami uzyskanymi od kolegi/koleżanki.

  10. Uczniowie wykonują Exercise 3 (Plik audio) w parach bądź na forum klasy – w tym drugim przypadku ma miejsce ogólnoklasowa dyskusja.

Faza podsumowująca:

Uczniowie wykonują Exercise 7 (Sprawdź się). Chętne osoby odczytują odpowiedzi na forum klasy.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie przygotowują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Recently your school organised a lecture with a psychologist, who told the students about Seasonal Affective Disorder, in short SAD. You enjoyed the lecture and decided to write to your friend in England about it. In your email (100–150 words):

  • enumerate the most common symptoms of SAD;

  • explain what solutions are available while fighting SAD;

  • name one method that helps you overcome hard times;

  • explain why you liked this lecture.

Materiały pomocnicze: Plik audio z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej uczniowie wykonują mapę pojęć, w której uwzględniają kluczowe aspekty SAD i słownictwo z materiału audio.