Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Luiza Kubalska
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: The World of Work / Świat pracy
Grupa docelowa: klasa 1 liceum/technikum
Poziom nauczania: podstawowy
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.4, II.5, III.1, IV.6, V.1, V.10
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K7] kompetencje w zakresie przedsiębiorczości
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane z pracą zawodową.
Uczeń potrafi podać wskazówki związane z poszukiwaniem pracy.
Uczeń potrafi opisać, jak przebiega rozmowa o pracę.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija świadomość własnych preferencji zawodów.
Uczeń rozwija wiedzę na temat procesu rekrutacji do pracy.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
Metody/techniki nauczania:
metoda kognitywna
konektywizm
podejście komunikacyjne
podejście humanistyczne
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (plik audio, dyskusja w parach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów: What is your dream job? Why would you like to have this job? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
Uczniowie rozwiązują krzyżówkę w Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi rozwiązanie na tablicę multimedialną.
Faza realizacyjna:
Uczniowie przeglądają tekst (Przeczytaj) i wybierają dla niego tytuł w Exercise 2 (Przeczytaj).
Uczniowie dokładnie czytają tekst i wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 3 i 4 (Przeczytaj). Podają je na forum klasy i (w przypadku Exercise 3) uzasadniają cytatami z tekstu. Nauczyciel nanosi odpowiedzi na tablicę.
W ramach przygotowania do pracy z nagraniem uczniowie wykonują Exercise 1 (Plik audio). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę.
Uczniowie słuchają nagrania i wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 2 (Plik audio). Podają je na forum klasy i uzasadniają cytatami z tekstu.
Uczniowie uzupełniają dialog w Exercise 3 (Plik audio). Chętni odczytują dialog na forum klasy, a nauczyciel nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 4 (Plik audio). Nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie, pracując w parach i wzorując się na nagraniu (Plik audio), inscenizują rozmowę pomiędzy pracodawcą i pracownikiem. Odgrywają scenkę dwa razy, zamieniając się rolami. Dialog poprzedzają stworzeniem notatek i sformułowaniem pytań.
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują Exercise 4 (Sprawdź się). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie pracują w parach i wykonują pracę pisemną według polecenia z Exercise 8 (Sprawdź się): Write a short blog entry with advice for someone who is looking for a job, similar to the one in this e‑material. Your entry should be 100–150 words long and include the following:
why you are writing this post.
where to look for jobs;
how to research companies;
why a good CV matters.
Chętni prezentują prace na forum klasy.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–3, 5–6 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 7 (Sprawdź się): Write an email to your foreign friend explaining your new job. Your email should be 100–150 words long and include the following:
when you found the job;
why you decided to change your job;
how is your new job compared to the previous one;
why your friend should also consider changing their job.
Materiały pomocnicze: Gra edukacyjna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie tworzą pięciohasłową krzyżówkę ze słownictwem z nagrania dotyczącym pracy. Dla każdego hasła piszą definicje. Na kolejnej lekcji w parach wymieniają się krzyżówkami i je rozwiązują.