Autorka e‑materiału: Anna Lech

Autorka scenariusza: Iza Michalak

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Keep Your Eye on the Ball! / Nie spuszczaj z oczu piłki!

Grupa docelowa: klasa 8 szkoła podstawowa

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.10, II.1, II.2, II.5, III.1, III.4, V.1, V.4, V.5, V.6, VII.1, VII.5

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

  4. [K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo związane ze sportem, w tym również idiomy.

  2. Uczeń potrafi wskazać ciekawostki dotyczące futbolu amerykańskiego i krykieta.

  3. Uczeń potrafi napisać e‑mail, w którym opowiada o nietypowym meczu.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat futbolu amerykańskiego i krykieta.

  2. Uczeń kształtuje wiedzę na temat futbolu amerykańskiego i krykieta.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. praca z tekstem

  2. ćwiczenia przedmiotowe

  3. praca z nagraniem audio

  4. dyskusja w parach

  5. dyskusja klasowa

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca indywidualna

  4. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. karta zadań interaktywnych

  2. plik audio

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel prosi uczniów, żeby spojrzeli na zdjęcia przedstawiające futbol amerykański i krykiet i pyta: What do you know about American football and cricket? Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy.

  2. W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie czytają tekst Keep Your Eye on the Ball! i do jego poszczególnych fragmentów dobierają właściwe nagłówki w Exercise 2 (Przeczytaj). Sprawdzają odpowiedzi na forum klasy.

  2. Uczniowie ponownie czytają tekst i samodzielnie uzupełniają Exercise 3 (Przeczytaj). Chętne osoby nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  3. Uczniowie uzupełniają na tablicy multimedialnej zdania w Exercise 4 (Przeczytaj).

  4. Uczniowie ponownie czytają tekst Keep Your Eye on the Ball!, a następnie starają się podać z pamięci kilka informacji i rozwijają poszczególne nagłówki.

  5. W ramach rozgrzewki uczniowie łączą ilustracje z wyrażeniami w Exercise 1 (Plik audio). Podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę.

  6. Uczniowie słuchają pliku audio i oceniają, czy zdania w Exercise 2 (Plik audio) są prawdziwe, czy fałszywe. Podają odpowiedzi na forum klasy.

  7. Uczniowie ponownie słuchają pliku audio i odpowiadają na forum klasy na pytanie: Do you know any other success stories like this one, stories involving social media businesses?

  8. Uczniowie łączą elementy w Exercise 3 (Plik audio), a następnie ponownie słuchają nagrania i sprawdzają odpowiedzi. Nauczyciel łączy elementy zdań na tablicy multimedialnej.

  9. Uczniowie wykonują Exercise 4 (Plik audio). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  10. Uczniowie wykonują Exercise 5 (Plik audio). Sprawdzają odpowiedzi na forum klasy, po czym w parach układają własne zdania z użyciem idiomów.

Faza podsumowująca:

  1. Uczniowie wykonują w Exercise 56 (Sprawdź się). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  2. Uczniowie w parach kończą zdania w Exercise 7 (Sprawdź się). Chętni odczytują odpowiedzi na forum klasy.

  3. Uczniowie pracują w grupach trzyosobowych i ustnie podsumowują najważniejsze informacje na temat futbolu amerykańskiego i krykieta.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1–4 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): You went to a summer camp in England and watched a cricket match. Write an email to your friend and:

  • describe the place where the event took place;

  • tell your friend about a surprising event during the match;

  • explain how you felt about the game.

Your email should be 50–120 words long.

Materiały pomocnicze: Plik audio z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej uczniowie słuchają pliku audio z e‑materiału i przygotowują listę kilkunastu pytań dotyczących informacji zawartych w nagraniu. Na kolejnej lekcji pytania są odczytywane i poprawiane na forum klasy, a następnie uczniowie na nie odpowiadają.