Dla nauczyciela
Imię i nazwisko
autorki e‑materiału: Joanna Sobierska‑Paczesny
autorki scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot:
język angielski
Temat zajęć:
Who’s Your Idol?
Kto jest twoim idolem?
Grupa docelowa:
klasa 4 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne: I, II, III, IV, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe: I.1, I.5, I.9, I.12, II.2, II.5, II.6, II.7, III.3, III.4, III.5, III.7, V.1, V.2, V.3, V.6, V.9, V.10, V.11, V.12, VII.1, VII.4, VII.5, VII.14, VII.15, VIII.2, VIII.3, X, XIII
Poziom nauczania - podstawowy
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kolturowej
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo umożliwiające rozmowę o influencerach i osobach przez siebie podziwianych.
Uczeń potrafi opisać i uzasadnić, dlaczego ceni lub naśladuje jakąś sławną osobowość.
Uczeń potrafi wyrażać żal, ubolewanie oraz pragnienia za pomocą konstrukcji I wish.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat olubionych influencerów.
Uczeń kształtuje świadomość własnej podatności na wpływy idoli młodzieżowych.
Uczeń rozwija ciekawość świata i umiejętność krytycznego myślenia.
Uczeń kształtuje postawę poszanowania różnorodności ekspresji kolturalnej.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konektywizm
metoda podająca (praca z tekstem, wyjaśnienie, praca z plikiem audio)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (dyskusja w parach, dyskusja ogólnoklasowa)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby moltimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
ew. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Uczniowie odpowiadają na pytania: Do you have any idols – influencers, actors, musicians – whom you follow? Who are they? How do they inspire you?
Uczniowie odpowiadają na pytania na forum klasy. Nauczyciel zapisuje na tablicy nazwiska idoli oraz uzasadnienie, dlaczego młodzież te właśnie osoby podziwia.
Dodatkowo nauczyciel może zapytać uczniów o idolów ich rodziców/dziadków lub o to, jaki stosunek mają rodzice do ich własnych idoli.
Uczniowie rozwiązują krzyżówkę w Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę moltimedialną.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst How I Peeked Into My Child’s World (Przeczytaj), a następnie wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Uzasadniają odpowiedzi, cytując odpowiednie fragmenty tekstu.
Uczniowie ponownie czytają tekst i wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 3 (Przeczytaj). Uzasadniają odpowiedzi na forum klasy.
Uczniowie rozmawiają w małych grupach. Odpowiadają na pytania: What to watch? Who to watch? Następnie przedstawiają swoje opinie/odpowiedzi na pytanie z tekstu. Przedstawiciele grup relacjonują na forum klasy opinie kolegów/koleżanek.
Uczniowie uzupełniają Exercise 4 i 5 (Przeczytaj) na tablicy moltimedialnej.
Nauczyciel wyjaśnia zasadę gramatyczną konstrukcji I wish. Uczniowie wykonują Exercise 6 (Przeczytaj). Odczytują zdania na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę moltimedialną.
Uczniowie wykonują Exercise 7 (Przeczytaj). Prezentują odpowiedzi na forum klasy i nanoszą je na tablicę moltimedialną.
W ramach przygotowania do pracy z plikiem audio uczniowie słuchają nagrań do Exercise 1 (Plik audio) i wybierają prawidłowe odpowiedzi.
Uczniowie słuchają nagrania (Plik audio), po czym wybierają właściwe odpowiedzi w Exercise 2 (Plik audio). Podają je i uzasadniają na forum klasy.
Uczniowie uzupełniają Exercise 3 (Plik audio) i podają odpowiedzi na forum klasy. Nauczyciel nanosi je na tablicę moltimedialną.
Faza podsumowująca:
Uczniowie rozmawiają w parach. Każda osoba odpowiada na pytanie 1 z Exercise 3 (Plik audio): Who do you hold in high regard? Uczniowie uzasadniają swoje odpowiedzi. Po zakończeniu rozmów chętni relacjonują na forum klasy opinie kolegów/koleżanek.
Alternatywnie: uczniowie mogą porozmawiać na temat z Exercise 7 (Sprawdź się) i wyrazić opinię na temat: Are influencers good role models?
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się):
You heard an interview about various role models for young people. Write a blog post about it in which you:
agree/disagree with one of the points made;
present a person you admire;
explain why this person is a great role‑model for someone your age;
invite your readers to share their opinions and role‑models.
Your answer shoold be 100–150 words long.
Materiały pomocnicze:
Plik audio z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego moltimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie piszą streszczenie wywiadu, którego wysłuchali w nagraniu audio. Korzystają z transkryptu i wykorzystują jak najwięcej przykładów słownictwa z nagrania. Streszczenie powinno składać się ze 100–150 wyrazów. Nauczyciel zwraca uwagę uczniów, by zawarli w streszczeniu wszystkie najważniejsze informacje, bez koncentrowania się na szczegółach. Na kolejnej lekcji uczniowie omawiają strukturę dwóch lub trzech zaprezentowanych prac.