Autor e‑materiału: Konrad Gniazdowski

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: I’m Not a Success…Yet / Nie udało mi się… jeszcze

Grupa docelowa: klasa 8 szkoła podstawowa

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.3, II.4, III.4, III.7, V.2, V.4, VII.3, VIII.2, XIII

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

  5. [K7] kompetencje w zakresie przedsiębiorczości

Cele operacyjne:

  1. Uczeń opisuje wydarzenia z przeszłości, które mają bezpośredni wpływ na chwilę obecną oraz te, które takiego wpływu nie mają.

  2. Uczeń opisuje jak radzić sobie z porażkami, tak aby mógł przekazać tę wiedzę innym.

  3. Na podstawie treści z e‑materiału uczeń opisuje kroki, jakie trzeba podjąć, żeby osiągnąć sukces.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń pozna słownictwo dzięki, któremu będzie mógł rozmawiać z rówieśnikami o sukcesach i porażkach.

  2. Uczeń rozwija wiedzę na temat przydatnych strategii radzenia sobie z porażką.

  3. Uczeń rozwija świadomość własnych możliwości oraz ograniczeń.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)

  3. strategie kompensacyjne (nauka poprzez używanie omówień i synonimów nieznanych słów)

Metody/techniki nauczania:

  1. konstruktywizm

  2. kognitywizm

  3. podejście komunikacyjne

  4. podejście humanistyczne

  5. zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe

  6. uczenie przez działanie

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca całego zespołu klasowego

  4. praca indywidualna

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel wyświetla na tablicy zdjęcie Failure is sure to come sooner or later, but it’s not the end of the world (Przeczytaj) i pyta uczniów, jak je rozumieją. Uczniowie rozmawiają na forum klasy.

  2. Nauczyciel odczytuje tytuł czytanki: How To Deal with Failure? i pyta uczniów, jak radzą sobie w sytuacji porażki. Zapisuje ich propozycje na tablicy.

Faza realizacyjna:

  1. Nauczyciel prosi uczniów, by przeczytali tekst How to Deal With Failure? (Przeczytaj) i samodzielnie wybrali odpowiednie odpowiedzi w Exercise 1 (Przeczytaj). Uczniowie porównują odpowiedzi w parach, a następnie nanoszą je na tablicę multimedialną. Uzasadniają wybór cytatami z tekstu.

  2. Uczniowie w parach na urządzeniach mobilnych łączą elementy w Exercise 2 (Przeczytaj). Nanoszą odpowiedzi na tablicę i w ramach dyskusji klasowej podają własne rozwiązania problemów wymienionych w zadaniu.

  3. Uczniowie, korzystając z informacji zawartych w tekście, w parach uzupełniają na urządzeniach mobilnych Exercise 3 (Przeczytaj). Wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  4. Nauczyciel wyjaśnia różnicę pomiędzy Past SimplePresent Perfect na podstawie podkreślonych w tekście czytanki zdań oraz informacji zawartych w wyjaśnieniach gramatycznych. Następnie zaprasza do tablicy wyznaczone osoby, prosząc o uzupełnienie poszczególnych zdań z Exercise 4 (Przeczytaj). Każde zdanie z ćwiczenia omawiane jest od strony gramatycznej na forum klasy.

  5. Nauczyciel prosi, aby uczniowie w niewielkich grupach porozmawiali na temat czytanki: Which of these tips for dealing with failure do you consider the most useful? Can you think of any other helpful tips? Uczniowie metodą „burzy mózgów” wymyślają i wynotowują sposoby radzenia sobie z porażką, a następnie przedstawiciele grup prezentują na forum klasy pomysły kolegów/koleżanek z grupy.

  6. Uczniowie podchodzą do tablicy i porządkują wyrażenia w Exercise 1 (Plik audio).

  7. Nauczyciel odtwarza nagranie audio, a uczniowie na urządzeniach mobilnych zaznaczają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 2 (Plik audio). Następnie uczniowie porównują odpowiedzi w parach, po czym odczytują je na forum klasy. Nauczyciel nanosi rozwiązanie na tablicę.

  8. Uczniowie ponownie słuchają dialogu i w parach na urządzeniach mobilnych uzupełniają Exercise 3 (Plik audio). Wyznaczone przez nauczyciela osoby nanoszą odpowiedzi na tablicę, po czym uczniowie w parach odczytują dialog.

  9. Nauczyciel prosi, aby uczniowie w parach odpowiedzieli na pytanie z Exercise 4 (Plik audio). Wskazane pary prezentują swoje odpowiedzi na forum klasy.

Faza podsumowująca:

  1. Uczniowie dyskutują w grupach czteroosobowych na temat z Exercise 7 (Sprawdź się): In your opinion, what do people need to do to be successful? Reprezentanci grup relacjonują na forum klasy opinie kolegów/koleżanek.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Your friend has just failed at something and he or she is very sad. Write him or her an email in which you:

  • explain that failures happen to everyone;

  • describe how to deal with failures;

  • give an example of a failure that you’ve experienced.

Your answer should be between 50‑120 words.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej uczniowie słuchają materiału audio, a następnie wcielają się w rolę wokalisty i piszą list do przyjaciela, w którym opowiadają o swoich niepowodzeniach: Unfortunately, despite the best efforts of your manager to organise your way to success, you have failed at every task. Write a letter to a close friend, and confess that you have failed. Give reasons why. Use 120 words.