Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Anna Faszcza
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: The Future of Tourism / Turystyka przyszłości
Grupa docelowa: klasa 4 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.1, I.8, II.2, II.5, V.1, V.8, V.9, V.12, VII.3, VII.15, VIII.2, VII.3, IX.2, X, XII, XIII, XIV
Poziom nauczania: podstawowy
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane z kierunkami turystyki przyszłości.
Uczeń wskazuje zmiany, jakich mogą spodziewać się turyści przyszłości w obszarze środków transportu, wyboru destynacji i ochrony zdrowia.
Uczeń potrafi opisać trendy turystyki przyszłości.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat turystyki przyszłości.
Uczeń kształtuje wiedzę dotyczącą turystyki przyszłości.
Uczeń rozwija zainteresowanie przyszłością turystyki.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
podejście humanistyczne
kognitywizm
konektywizm
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z katalogiem interaktywnym, dyskusja w parach/grupach)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel prosi uczniów o przyjrzenie się zdjęciu (Przeczytaj) i zapisuje na tablicy hasło: travel expectations. Uczniowie w określonym czasie (np. przez 1 minutę) wypisyją jak najwięcej skojarzeń z tym wyrażeniem, następnie prezentują skojarzenia na forum klasy.
W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Na forum klasy podają odpowiedzi.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi uczniów o przeczytanie pierwszego akapitu tekstu Tourism Needs and Expectations i odpowiedź na pytanie: How the way we travel will be altered in the future? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
Uczniowie pracują w grupach trzyosobowych. Każda osoba w obrębie grupy zapoznaje się z jednym z trzech fragmentów tekstu (Tom / Ann / Kris) i przy pomocy słownika wyjaśnia niezrozumiałe słownictwo. Następnie uczniowie (nadal w obrębie grupy) relacjonują treść swoich fragmentów kolegom/koleżankom. Na forum klasy dzielą się najistotniejszymi informacjami, które usłyszeli od kolegów/koleżanek.
Uczniowie czytają cały tekst Tourism Needs and Expectations i wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy, odwołując się do konkretnych fragmentów tekstu.
Uczniowie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy.
Uczniowie wykonują w parach Exercise 4 (Przeczytaj). Porównują prace na forum klasy.
W ramach przygotowania do pracy z katalogiem interaktywnym uczniowie wykonują Exercise 1 (Katalog interaktywny). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie zapoznają się z katalogiem interaktywnym na forum klasy i wykonują Exercise 2 i 3 (Katalog interaktywny). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy. Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie wykonują Exercise 4 (Katalog interaktywny). Podają odpowiedzi na forum klasy, a chętna osoba nanosi je na tablicę.
Faza podsumowująca:
Uczniowie w małych grupach dyskutują na temat cytatu z Exercise 7 (Sprawdź się): „As for the future, your task is not to foresee it, but to enable it.” – Antoine de Saint‑Exupery. Explain how, in your opinion, the quotation might refer to the future of tourism. W tym celu wyszukują w lekcji przydatne słownictwo, które wykorzystują w odpowiedzi na pytanie. Reprezentanci grup relacjonują dyskusje na forum klasy.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Write an entry on the school blog about the future of tourism. In the blog:
mention what changes are expected in the field of destination choices in the future;
write what preventive health measures people will be likely to take before a journey;
explain how the tourism will refer to ecology in the future;
clarify how technology will influence tourism in the future.
Your email should be 100–150 words long.
Materiały pomocnicze: Katalog interaktywny z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie dyskutują na temat propozycji turystycznych z katalogu. Wybierają formę turystyki, która jest im najbliższa. Uzasadniają swój wybór. Nauczyciel może przeprowadzić dyskusję na forum klasy.