Dla nauczyciela
Scenariusz lekcji
Autor: Daria Reczyńska
Przedmiot: Biologia
Temat: Protisty powodujące choroby
Grupa docelowa: uczniowie III etapu edukacyjnego – kształcenie w zakresie rozszerzonym
Szkoła ponadpodstawowa, liceum ogólnokształcące, technikum
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych; technologii i inżynierii;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń:
Wymienia choroby wywoływane przez protisty
Charakteryzuje sposoby zakażania się protistami chorobotwórczymi
Omawia działania profilaktyczne przeciwko chorobom wywołanym przez protisty
Wskazuje rejony zagrożone malarią i śpiączką afrykańską
Strategie nauczania:
nauczanie wyprzedzające;
konstruktywizm;
konektywizm;
WebQuest.
Metody i techniki nauczania:
praca z materiałem źródłowym z e‑podręcznika
ćwiczenia przedmiotowe
quiz
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca całego zespołu klasowego.
Środki dydaktyczne:
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
quiz
magnesy
szary papier
markery
karteczki
pudełko na karteczki
Przebieg zajęć
Faza wstępna
Nauczyciel prosi jednego z uczniów o przypomnienie informacji z ostatniej lekcji.
Nauczyciel przedstawia uczniom temat i cele lekcji.
Faza realizacyjna
Nauczyciel rozdaje uczniom po 5 karteczek, a następnie prosi o zapisanie na nich 5 różnych nazw chorób na jakie chorowali w ostatnim czasie.
Uczniowie indywidualnie wykonują polecenie nauczyciela. Jeden z uczniów zbiera karteczki od wszystkich do pudełka.
Uczniowie po kolei podchodzą do nauczyciela. Losują po 5 karteczek, a następnie dopasowują nazwy chorób do odpowiednich grup zamieszczonych na wcześniej przygotowanej planszy. Jeżeli nazwa choroby już się pojawiała, w odpowiedniej kolumnie sumują liczbę wylosowanych chorób.
Nauczyciel podsumowuje wyniki tabeli. Najwięcej chorób spowodowanych było zakażeniami wirusowymi i bakteryjnymi. Mniejszość (lub ich brak) stanowiły zakażenia grzybicze, a także zakażenia płazińcami, robakami obłymi i protistami. Nauczyciel wskazuje protisty jako pasożyty człowieka.
Uczniowie zapoznają się z tekstem zawartym w e‑materiale, a następnie samodzielnie wykonują quiz.
Uczniowie w parach wykonują ćwiczenie 7 i 8 zawarte w e‑materiale. Nauczyciel obserwuje pracę uczniów i odpowiada na ewentualne pytania.
Faza podsumowująca
Nauczyciel zadaje pytania podsumowujące lekcję, ocenia poprawność odpowiedzi.
Praca domowa
Na podstawie dostępnych źródeł informacji wybierz trzy gatunki protistów powodujących choroby u ludzi lub zwierząt. Skonstruuj tabelę, w której zamieścisz informacje dotyczące sposobu zakażenia, objawów oraz profilaktyki.
Materiały pomocnicze
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania multimedium
Multimedium można wykorzystać w fazie podsumowującej lekcję.